حجت الاسلام نوروزپور عنوان كرد؛

اهتمام برای ضدعفونی كردن بقاع متبركه

اهتمام برای ضدعفونی كردن بقاع متبركه به گزارش عطر حرم مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف با اشاره به اینكه خدام افتخاری برای استریل كردن فضای بقاع به كمك خادمان آمده اند برنامه های سازمان اوقاف برای ضدعفونی كردن بقاع متبركه را شرح داد.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگویی با اشاره به در نظر گرفتن تمهیدات لازم همچون استریل كردن بقاع و اهدا مواد ضدعفونی كننده به عموم مردم برای پیشگیری از شیوع كرونا اظهار داشت: با عنایت به نظر شورای تأمین استان ها، اجتماعات در بعضی بقاع ممنوع شده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور با اشاره به ابلاغیه ای كه از جانب معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به ادارات اوقاف و امور خیریه استان ها برای جلوگیری از شیوع كرونا ارسال شده است، اظهار داشت: با عنایت به شیوع این بیماری، بقاع متبركه و اماكن مذهبی هم در صدمه و خطر هستند در همین راستا هفته گذشته توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان، بخشنامه ای به ادارات اوقاف و امور خیریه استان ها ابلاغ گردید كه در آن تذكرات لازم در زمینه رعایت نكات بهداشتی قید شد كه هیئت امنای بقاع متبركه شهرستانها موظف شدند كه نكات بهداشتی را لحاظ كنند، بعنوان مثال اگر قبلاً روزی یك مرتبه این مراكز تمیز و استریل می شد، الان حداقل روزی دو تا سه بار این كار انجام می شود.
وی اضافه كرد: همینطور طی این ابلاغیه تاكید شده كه نسبت به استریل كردن كتاب ها، ادعیه و جانمازها و مهرها هم اقدام نمایند و در حد توان از مهرهای سنگی استفاده كنند كه قابل شستشو باشد. طی گزارش هایی كه از بقاع متبركه داریم این قضیه به صورت جدی در همه بقاع متبركه رعایت می شود.
حجت الاسلام نوروزپور اظهار نمود: از هیئت امنای بقاع متبركه درخواست شده است كه در این روزها كه این مشكل وجود دارد از برگزاری مراسمی كه اجتماعات مردم در آنها شكل می گیرد، اجتناب كنند و برنامه اجتماعاتی نداشته باشند. از آنجائیكه شرایط هر استانی شاید با استان دیگر متفاوت باشد، بنابراین به مسؤلان در اوقاف و امور خیریه استان ها سفارش شده كه با شورای تأمین استان ها و شبكه بهداشت استان موظف به همكاری هستند ولو به تعطیلی بقعه بیانجامد.
وی همینطور عنوان كرد: در همین راستا در بعضی استان ها نماز جماعت ها در بقاع لغو شده است و برخی ممنوعیت تردد به وجود آورده اند و سفارش شده كه اگر بقعه ای كار عمرانی دارد از این فرصت استفاده كنند و اطراف ضریح را ببندند و كارهای عمرانی را انجام دهند و در بعضی امامزاده ها این اتفاق افتاده است.
مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی از هموطنان عزیزی كه آثار بیماری را در خود مشاهده می كنند خواست تا در امامزاده ها و اماكن عمومی حاضر نشوند.
وی افزود: در برخی از بقاع متبركه با عنایت به این كه بحث كمبود ماسك بوده هیئت امنای بقاع به صورت خودجوش ماسك و ژل های ضدعفونی را كه از قبل در انبارهای بقاع جهت استفاده خدام تهیه كرده اند به زائرین و رهگذران هدیه داده اند تا از شیوع این صدمه جلوگیری شود.
نوروزپور اضافه كرد: با عنایت به مصوبه شورای تأمین استان ها، بسیاری از بقاع متبركه استان ها تعطیل شده اند. بعنوان مثال در استان مازندران كه طبق اعلام استانداری، هتل ها و مهمانپذیرها تعطیل شدند، اداره كل اوقاف استان هم مهمانسراهای امامزاده ها را تعطیل كرده و در روزهای نوروز هم بستگی به شرایط دارد، اگر این مشكل رفع گردد و در روزهای عید نوروز مشكلی نداشته باشیم و شورای تأمین استان اسكان در جوار بقاع متبركه را صلاح دانست ما هم تبعیت می نماییم، امید است شرایط رو به بهبودی رود و مردم در روزهای نوروز بتوانند به سفر و زیارت بقاع متبركه بروند.
حجت الاسلام نوروزپور بیان نمود: نذر ماسك و مواد ضدعفونی هم خودجوش انجام شده است، چون در بعضی شهرستانها كمبود ماسك و مواد ضدعفونی بوده، بعضی از خیرین هم در این حوزه همكاری كرده اند و از این به بعد هم خیرین بزرگواری كه در این حوزه نذورات داشته باشند، هیئت امنای بقاع متبركه آمادگی دارند كه این نذورات را دریافت نمایند و در اختیار زائرین و سایر مردم قرار دهند.
وی اظهار نمود: بسیاری از بقاع در راه عبور مردم قرار دارند كه برای اقامه نماز افرادی در آنجا حضور پیدا می كنند كه باید به مردم خدمت رسانی شود سوای بحث زیارت، خدمات و امكانات در اختیار آنها قرار گیرد، بدین منظور درمانگاه ها را با كمك شبكه های بهداشت استان فعال كرده ایم و بقاعی كه درمانگاه و بیمارستان دارند، اگر مورد مشكوك ببینند به بیمارستانی كه در آن استان یا شهرستان برای بیماری كرونا در نظر گرفته شده منتقل می كنند و طی گزارشی كه از برخی استان ها اعلام شده، بعضاً موارد مشكوك بوده كه سریعاً با آمبولانس به بیمارستان مخصوص ارجاع داده شده اند.
مدیركل بقاع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان كرد: بروشورهایی آماده شده كه اعضای هیئت امنای بقاع متبركه جهت جلوگیری از انتقال كرونا و راهكارهای مقابله با آن در اختیار مردم قرار می دهند و بعضاً از پزشك هایی دعوت كرده اند كه در اتاق های مشاوره حضور داشته باشند تا راجع به این بیماری اگر سؤالاتی وجود دارد، پاسخ دهند.
وی تصریح كرد: خیلی از خادمان افتخاری هم اعلام آمادگی كرده اند كه برای استریل كردن مرتب امامزادگان به خدام كمك كنند، چون نیاز است كه روزی چند مرتبه ضدعفونی بقاع صورت پذیرد، بنابراین خدام افتخاری برای استریل كردن فضای بقاع به كمك خادمان آمده اند.

1399/01/09
19:03:03
5.0 / 5
3906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس