وبینار در مكتب رسول اعظم(ص) در لبنان انجام شد

وبینار در مكتب رسول اعظم(ص) در لبنان انجام شد عطر حرم: نشست وبیناری در مكتب رسول اعظم(ص) ؛ نگاهی به اندیشه امام خامنه ای (دام ظله) به مناسبت سالگرد ولادت پیامبر اكرم (ص) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان اجرا شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، نشست وبیناری «در مکتب رسول اعظم (ص)؛ نگاهی به اندیشه امام خامنه ای (دام ظله)» به مناسبت سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان اجرا شد. در این وبینار که شامگاه سه شنبه ۲۰ آبان ماه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و با همکاری مؤسسه حفظ و نشر آثار امام خامنه ای KHAMENEI.IR، برگزار شد، شیخ نبیل الحلباوی، عضو مجمع جهانی اهل بیت(ع) از سوریه، سرکیس ابوزید، نویسنده و کارشناس مسائل سیاسی از لبنان، شیخ صلاح مرسول، محقق اسلامی از بحرین، زهرا نهاوندی، عضو مجمع زبان و ادبیات عرب در مؤسسه دائرة المعارف اسلامی از جمهوری اسلامی ایران و عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان سخنرانی کردند.

شیخ نبیل الحلباوی، عضو مجمع جهانی دوده (ع) از سوریه در سخنانی با اعلان اینکه رسول خدا (ص) شخصیتی بود که همه مسلمانان را به دور یکدیگر جمع می کرد، اضافه کرد: مسلمانان در هر زمان و مکان باید به سیره پیامبر اکرم (ص) عمل کنند و تحت لوای رسول خدا (ص) حرکت کرده و وحدت خودرا حفظ کنند. وی به بیان برخی نکات درباره رسول اکرم (ص) از دیدگاه قرآن کریم پرداخت و اضافه کرد: رسول خدا (ص) رحمت للعالمین بود. رحمت رحمانیه و رحمت رحیمیه از آن خداوند عزوجل است. اما رحمانیت خداوند در وجود رسول او (ص) تجلی کرده بود. ایشان رحمت برای انسان و جن و حیوانات و گیاهان و همه مخلوقات خداوند بود. اما رحیمیت رسول خدا (ص) نسبت به مؤمنان خاص خداوند متجلی شده بود. پس رحمت ویژه ای نسبت به مؤمنان داشتند.

الحلباوی به قسم خوردن خداوند به زندگی رسول اکرم (ص) در قرآن کریم اشاره نمود و اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم به جان هیچ یک از پیامبران خود به جز پیامبر اسلام (ص) قسم نخورده است. و این نشانه بزرگی رسول خدا (ص) است. خداوند طاعت رسول خودرا بر همه مسلمانان واجب کرده و در قرآن فرموده هرکس رسول خدا (ص) را اطاعت کند گویی خدا را اطاعت کرده است. «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول». یعنی ابتدا طاعت خداوند و سپس طاعت رسول او بر همه واجب است. قرآن کریم به ما آموخته است که دوده رسول خدا (ص) را بستاییم چونکه ستودن آنها همانطور که در آیه تطهیر و آیات دیگر قرآن آمده، ستودن رسول خدا (ص) است.

وی در آخر اشاره کرد: رسول خدا (ص) قرآن مجسم و خاتم پیامبران است. او الگوی جهانیان است و از نظر تمام مسلمانان بدون هیچ اختلافی، ایشان معصوم است. در ادامه، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان با اشاره به اینکه پیامبر (ص) دین توحیدی را با اسلام تکمیل کرد و حامل رسالت تبلیغ این دین بود، اشاره کرد: پیامبر (ص) انسان کاملی بود که بسیار مورد اهانت قرار گرفت اما نسبت به کافران رحیم و صبور بود، مسیر رسالت حضرت موسی (ع) و حضرت عیسی (ع) را تکمیل کرد و مکتبی در سیاست و اجتماع و اخلاق را به بشریت ارائه کرد. وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در کتاب «در مکتب رسول اعظم (ص)» فرموده است: شایسته است که زندگی رسول گرامی اسلام (ص) بررسی شود چونکه لحظه لحظه زندگی ایشان درس و تجلیات انسانی بزرگی است. امام خامنه ای فرموده اند: اگر بر شخصیت رسول اکرم (ص) تمرکز نماییم و از آن دروسی را الهام بگیریم، این برای دین و دنیای ما کافی است.

خامه یار با توضیحاتی درباره کتاب رهبر معظم انقلاب بیان کرد: این کتاب مجموعه سخنرانی های رهبر معظم انقلاب است که متمرکز بر وحدت اسلامی با استناد بر شخصیت رسول اکرم (ص) و تلاش بی وقفه ایشان در مقابل چالش های زمان آن حضرت است. پس رهبر انقلاب ایشان را نمونه ای از یک انسان کامل معرفی کرده اند که با ایمان، بصیرت و بردباری خود بر همه مشکلات فائق آمده اند.

وی درباب اهانت به پیامبر اسلام (ص) توسط غرب امپریالیسم اظهار داشت: این دشمنان بدون احترام به آزادی های انسانی به رسول اکرم (ص) اهانت می کنند. در صورتیکه شخصیت ایشان کامل ترین شخصیت و دین ایشان دین خدا و توحید و تسلیم خداوند است.

سرکیس ابوزید، نویسنده و کارشناس لبنانی نیز در سخنانی اظهار نمود: مدتی است که شاهد اقدامات اسلام هراسانه و تفرقه افکنانه و اعمال تروریستی و همین طور اهانت به مقدسات ادیان خصوصاً دین اسلام هستیم. در ابتدا باید اظهار داشت که شخصیت رسول اکرم (ص) بالاتر از آنست که به ایشان اهانت شود چونکه شخصیت ایشان نقش تاریخی در ایجاد تمدن بشری و صلح جهانی دارد. وی ادامه داد: وقتی به اندیشه های امام خامنه ای رجوع می نماییم، یک قرائت جدید برای درک بحران های بشری و اقدام برای تبدیل آنها از جنگ و فتنه به گفتگوی سازنده و به دور از خشونت و کینه و درگیری می یابیم.

این نویسنده لبنانی به برخی دیدگاه های امام خامنه ای برای قرائت نقش اسلام در ایجاد تمدن بشری پرداخت و اظهار داشت: این گفتگو بمنظور آشنایی با حقیقت دین اسلام بوده است خارج از چارچوب منافع سیاسی دولت ها و بدون ربط دادن به گروه های تروریستی، چونکه دین اسلام رحمتی برای جهانیان است.

وی اضافه کرد: امام خامنه ای در صدد شناساندن حقیقت دین اسلام هستند. دینی که با گروه های تکفیری که در صدد تخریب چهره دین حنیف اسلام و در خدمت استکبار جهانی هستند مبارزه می کند. امام خامنه ای به احترام به دین اسلام دعوت می کند و از دیدگاه ایشان نشر اندیشه تسامح و میانه روی در تمام ادیان اهمیت دارد.

حجت الاسلام صلاح مرسول، اندیشمند بحرینی نیز در سخنان خود با اعلان اینکه اهانت به مقام پیامبر اکرم (ص) اهانت به همه امت اسلامی شمرده می شود، اظهار داشت: تا کنون هیچ شخصیتی در تاریخ مانند پیامبر اکرم (ص) مورد اهانت قرار نگرفته است. ایشان وجود ارزشمندی است که وجود بشری به وسیله ایشان ارزش یافته است و اثرگذاری بسیاری بر جامعه بشری داشته اند. برای اینکه ایشان مادی گرایی به تمام اشکال آنرا نابود کرد. بدین جهت استکبار در طول دوران ها در صدد است تا به هر شکل ممکن به ایشان ضربه بزند. وی ادامه داد: اهانت به رسول خدا و جایگاه عظیمی که ایشان نزد مسلمانان دارد، انگیزه های فتنه افکنانه و خبیثانه و غیر اخلاقی دارد که با آزادی بیانی که دشمنان اعمال خودرا با آن توجیه می کنند در تعارض است.

صلاح مرسول اشاره کرد: از آنجائیکه رسول خدا (ص) در همه جوامع مسلمانان حضور مؤثر دارد، دشمنان از تروریسم با پوشش اسلامی استفاده می نمایند تا چهره پیامبر اکرم (ص) و دین اسلام را تخریب کنند.

در ادامه این وبینار، زهرا نهاوندی عضو مجمع زبان و ادبیات عرب در مؤسسه دائرة المعارف اسلامی نیز درباب فضائل رسول خدا (ص) و کوشش های ایشان در راه ایجاد جامعه ای وحدت گرا و مبارزه با فتنه و تفرقه دشمنان سخنانی ایراد و انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام (ص) در کشورهای غربی را محکوم نمود.


منبع:

1399/08/21
14:01:58
5.0 / 5
1445
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس