گزارش میدانی مهر از نقش قرآن در بیمارستان ها؛

جایگاه سلامت معنوی

جایگاه سلامت معنوی عطر حرم: در وضعیت هشدار این روزها، بیمارستانها مركز مراجعه بیماران زیادی می باشند كه استیصال و درد و رنج عمیقی دارند و هیچ دستاویز و پناهی به محكی قرآن و مناجات با خدا نمی توان برای بیماری یافت.خبرگزاری مهر، گروه دین و آئین، سمانه نوری زاده قصری: در ایام کرونائی بیمارستان ها شرایط ویژه ای دارند و تبدیل به پناهگاهی برای افرادی شده اند که از درد و رنج بیماری کرونا مستاصل شده اند. با گذشت نه ماه از شیوع ویروس کرونا و تکمیل ظرفیت بیمارستانها در روزهای پیک بیماری و استیصالی که این ویروس منحوس به جان انسان ها انداخت، وجود یک تکیه گاه و یک منبع قدرت برای جنگیدن با این ویروس شرور احساس می شد. انسانی که در بستر بیماری افتاده است، فارغ از اینکه در گذشته چه اعتقاد و باورهایی داشته، نیازمند آرامش و سکون معنوی است. اما این مساله تا چه اندازه در بیمارستان های ما مورد توجه مسئولان بیمارستانی، پزشکان جامعه قرآنی و مهم تر از آن مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است؟ آیا تا حالا به این ابعاد از نیاز روحی و روانی بیماران کرونائی توجه شده است؟ بیمارستان ها تا چه میزان پذیرای اجرای کارهای قرآنی آرامش بخش برای بیماران و کادر درمان هستند؟
در یکی از بخش های بیمارستانی در تهران برای تغییر روحیه بیماران از بلندگوی بیمارستان آهنگ های شاد خوانندگان کشور پخش گردید، فارغ از چند و چون این موسیقی و ارتباطش با روحیه بیماران آیا پخش سراسری آیات قرآن از قاریان خوش الحان در بخش های بیمارستان تا کنون رقم خورده است؟
جایگاه سلامت معنوی
گرایش به معنویت و خدا در نهاد انسان های گرایشی فطری است و بشر در مشکلات و سختی های زندگی دنیا، نهایتاً خودرا محتاج خدا می داند. در ذات انسان ها عشق به خدا و احساس نیاز به خدا نهفته است. این احساس نیاز به عبودیت و رجوع به ذاتمان مواقع بیماری و درد بیشتر مشهود است.
حضور مکرر در بیمارستان ها بعنوان نیروی داوطلب، شنیده ها از پرستاران را پیرامون نیاز معنوی بیماران و تقاضا برای در اختیار قرار دادن قرآن تأیید می کرد. بیمارانی که از پرستاران تقاضای مصحف شریف را دارند و یا از آنها درخواست قرائت قرآن بر بالینشان را داشتند.
در یکی از این مراجعات به بیمارستان، یکی از بیماران مبتلا به کرونا مردی استرالیایی بود که نه غذا می خورد و نه حرفی می زد. به سختی می توانست فارسی حرف بزند و بفهمد و پرستارها ناچار با او به انگلیسی صحبت می کردند. او که چند روز از بستری شدنش می گذشت از پرستاران تقاضای مصحف قرآن و قرائت قرآن بر بالینش را داشت.
بیماری که حافظ قرآن بود
محدثه روحانی یکی از نیروهای داوطلب بیمارستان شهدای تجریش درباب تجربه اش در این خصوص می گوید: «یکی از بیمارها مردی جوان بود که در آی سی یو بستری شده بود. او حافظ قرآن بود و قرآنی نیز همیشه بالای سرش قرار داشت. من می دیدم که همراهانی که می آیند همان قرآن را برداشته و برایش می خوانند.
آیت الکرسی بخوان تا آرام بگیرم
نیروی داوطلب دیگری، با اعلان اینکه قرآن کریم به آرامش و اطمینان قلبی بیماران کمک فراوانی می کند بیان کرد: «خانم میان سالی که در سی سی یو بستری شده بود در صورتیکه به سبب شدت ضعف توان صحبت کردن نداشت، با دست اشاره نمود که پیشش بروم. تنفسش سخت بود و نفسش سنگین بالا می آمد و طول کشید تا پس از چند بار تکرار متوجه شوم چه چیزی می خواهد. گفت برایم قرآن بخوان. آیه الکرسی بخوان. در دلم شروع کردم به زمزمه کردن که گفت نه بلند بخوان تا آرام بگیرم. با صدایی که به سختی از دو لایه ماسک و شیلد بیرون می آمد، در سی سی یو بلند شروع کردم به خواندن آیه الکرسی و حمد شفا و احساس می کردم فضای معنوی به وجود آمده از قرائت قرآن روی حال هر دوی ما تأثیر زیادی گذاشت».
در یکی از این مراجعه ها، پیرمرد هفتاد ساله ای را دیدم که قرآنی قدیمی بر روی رحلی بزرگ، کنار تختش بود. هرکس وارد اتاق او می شد، آن قرآن به چشمش می آمد. حاج آقا نوربخش که هنوز یک هفته نشده بود همسرش را به سبب ویروس کرونا از دست داده بود، حالا خودش نیز بستری شده و بگفته پسرش تمام شب را به راز و نیاز و خواندن قرآن مشغولست.

دیدار با خانواده شهدای مدافع سلامت
روح الله محمدعلی نژاد که اخیرا عهده دار ریاست مرکز قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت شده است در گفتگو با خبرنگار مهر در همین خصوص اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم با محوریت توسعه سلامت معنوی نقش کوچکی در نظام بهداشت سراسر کشور داشته باشیم. تمسک به آموزه ها قرآنی و ائمه معصومین (ع) همیشه مایه آرامش و سکینه اضطراب ها بوده است و این امر در فرآیندها به اثبات رسیده که کاملاً مؤثر بوده است. پس ما در این دوره خاص بیش از پیش در تلاشیم که زمینه های انس جامعه بهداشتی کشور با قرآن کریم را بیشتر فراهم نماییم.
علی نژاد با اشاره به برخی کارهای انجام شده، افزود: مرکز قرآن و عترت در قالب گروه مشترک با بقیه نهادهای قرآنی حضور منظمی در منزل شهدای سلامت دارد و ضمن خسته نباشید به کادر درمان، قدردان خانواده های معظم شهدای سلامت نیز هستیم.
وی با تاکید بر اینکه در سطح تهران بیش از ۴۰ شهید مدافع سلامت داریم اضافه کرد: این اتفاق از هفته گذشته با همراهی تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) رقم خورده است و گروهی از فعالان قرآنی جامعه دانشگاهی و پزشکی و هیئتی از طرف آستان حضرت عبدالعظیم (ع) جهت قدردانی و گرامی داشت شهدای عزیز سلامت در منزل آنها حضور یافته اند.
مدیر مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با اشاره به دیگر برنامه هایی که در دستور کار این مرکز قرار دارد، عنوان کرد: گروه های همخوانی و همسرایی به صورت نمادین و در قسمتی از بیمارستان های سانتر کرونا اجرای زنده برنامه قرآنی داشته اند. وقتی یک گروه قرآنی در بخش کرونائی اجرای برنامه داشته باشد بطور قطع حال و هوای آنها متفاوت خواهد بود. تلاوت قرآن و اجرای تواشیح و ابتهال های قرآنی به معنوی تر شدن فضا بطور قطع کمک فراوانی می کند.
علی نژاد با اعلان اینکه محدودیت ها اجرای برنامه ها را نیز سخت تر می کند اضافه کرد: این برنامه ها در سطح تهران تنها در بیمارستان های مسیح دانشوری و لبافی نژاد رقم خورده است. بخاطر محدودیت هایی که در این شرایط با آن مواجه بودیم طبیعتاً در زمان هایی خاص و محدود به اجرا در خواهد آمد.
اجرای قرآنی دانشجویان پزشکی در رسانه ملی
این فعال قرآنی افزود: ما در حال تدارک ویژه برنامه ای به صورت همخوانی گروهی که توسط دانشجوهای جامعه قرآنی پزشکی اجرا می شود هستیم. این اتفاق در حال انجام شدن است و برنامه های مقدماتی آن نیز انجام شده است و بزودی شاهد اجرای قرآنی دانشجویان پزشکی در رسانه ملی خواهیم بود.
وی اضافه کرد: این برنامه در محیط بیمارستان ها نیز می تواند مؤثر باشد. بطور قطع می توان با همکاری گروه های دانشجویی محصولاتی را تولید نماییم که بوسیله رسانه به سمع و نظر بیماران و همراهانشان در بیمارستان ها برسد.
علی نژاد با اشاره به جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت اعلام نمود: برنامه های مرسوم این مرکز ویژه کارکنان، اساتید و دانشجویان که با عنوان جشنواره قرآن و عترت برگزار می گردد نیز در حال برگزاری است. امسال با یاد و نام سردار عزیز سپهبد حاج قاسم سلیمانی انجام خواهد شد. چنین مسابقاتی بر سطح دانش کارکنان بهداشت و درمان پزشکی و اعضای هیأت علمی بی تأثیر نیست. مرحله نهایی این جشنواره اوایل دی ماه برگزار می شود.
در همه بیمارستان ها امکان دسترسی به مصحف شریف قرآن فراهم نیست
علی نژاد عنوان کرد: در بیمارستان ها نمازخانه وجود دارد و تجهیز آنها بر عهده مرکز قرآن و عترت است و در واقع مصحف های شریف در آنجا تدارک دیده شده و دائماً نیز رصد می شود که جایی خلأ و ضعفی وجود دارد یا خیر. بالای سر بیمار نیز به صورت موردی در برخی از بیمارستان ها این امکان فراهم گشته است که در اتاق بیمار مصحف شریف قرار بگیرد اما در همه بیمارستان ها این امکان عملاً فراهم نبوده و نیست.
ارائه بسته های معنوی به بیماران در آینده ای نزدیک
علی نژاد پیرامون یکی دیگر از برنامه های این مرکز که در حال اقدامات اولیه برای اجراست بیان کرد: برنامه ای که به اجرا نرسیده و در حال مقدمات آن هستیم تدارک بسته های معنوی برای بیماران است. بیمار زمانی که پذیرش می شود دمپایی و لباس و لوازمی به او داده می شود. علاوه بر آن در حال تدارک بسته هایی بعنوان مجموعه ای معنوی هستیم تا به بیمار بدو پذیرش و ورود هدیه شود. احکام بیمار داری، نگاه اسلام به بیمار، ادعیه و نکات معنوی همچون مواردی است که در این بسته می تواند در اختیار خانواده ها قرار داده شود تا آرامش خاطر روانی آنها را تا حدی فراهم آورد. این امر هنوز محقق نشده و امیدواریم بزودی و در آینده ای نزدیک شاهد تولید چنین بسته هایی باشیم.
فرهنگ جهاد و ایثار و کمک رسانی به دیگران جهادگران بروز رفتار قرآنی است
محمد مهدی بحر العلوم رئیس سابق مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و معاون آموزشی مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباب فضای قرآنی حاکم در بیمارستانها اظهار داشت: باید تعریف نماییم منظور ما از قرآن خود مصحف قرآن است یا تلاوت و صوت و یا فرهنگ و عملکرد قرآنی مدنظر است که هر کدام آنها ممکنست برداشت شود. بنظر می رسد آرامشی که قرآن به وجود می آورد بیشترین تأثیر را داشته باشد، اگر ما قرآن را در صحنه عمل و روابط اجتماعی و بحران های خوشایند و ناخوشایند زندگی به کار ببریم. در تحقیقات هم بررسی شده است که صدای قرآن و صوت قرآن می تواند برای بیمار اثر مثبتی بگذارد.
وی با اشاره به رفتار قرآنی که امروز از طرف جهادگران در سطح بیمارستانها بروز داده شده است اظهار داشت: این فرهنگ جهاد و ایثار و کمک رسانی به دیگران مهمترین نوع بروز رفتار قرآنی در جامعه و بیمارستان ها است و تأثیرش خیلی روشن است.
مدیر سابق مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت عنوان کرد: در سختی درد و رنجی که در بیماری واقع می شود پرده های غفلت کنار می روند و انسان خودش را بیش از هر لحظه ای نزدیک و نیازمند به خدا می بیند. انسان بیمار تعاملش هم با خدا بیشتر می شود.
مرکز قرآن و عترت با الهام از آیات قرآن راه کارهایی را به جامعه معرفی کند
معاون آموزشی مرکز قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر اینکه اهل قرآن باید در این زمان به اندازه توانشان در معنوی تر شدن فضای جامعه نقش داشته باشند، بیان کرد: اهل قرآن در این مواقع تکلیف خودشان را در این بحران های اجتماعی ادا کنند. مرکز قرآن و عترت با الهام از آیات قرآن می تواند راه کارهایی را به جامعه معرفی نماید. در این مواقع در بیمارستان ها شرایط روانی و جو ترس و اضطراب حاکم است. دستگاه های دیگر قرآنی هم به همین ترتیب می توانند نقش آفرین باشند چونکه قرآن برنامه زندگی است.
وی افزود: با مشارکت پزشکان و عوامل مؤمن بیمارستان ها و هم اندیشی با آنها می توان به نتیجه جامعی رسید و طرح و برنامه های جدید و جذابی را در دستور کار قرار داد تا اگر باردیگر در این شرایط بحرانی قرار گرفتیم بتوانیم اقدامات قابل توجهی را داشته باشیم.


منبع:

1399/09/05
13:10:01
5.0 / 5
1518
تگهای خبر: آموزش , ائمه , اسلام , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس