برگزاری نخستین همایش ملی تصوف در قم

برگزاری نخستین همایش ملی تصوف در قم به گزارش عطر حرم رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار داشت: نخستین همایش ملی تصوف؛ شاخصه ها و نقدها با هدف بررسی عقاید و اندیشه های صوفیانه و آداب و رسوم و تاریخ اجتماعی تصوف در قم برگزار می شود.


به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دكتر محمد تقی سبحانی در نشست خبری با مبحث اعلام فراخوان نخستین همایش ملی تصوف؛ شاخصه ها و نقدها در مورد برگزاری این همایش عنوان كرد: اساتید دانشگاه، حوزه، نویسندگان و اندیشمندان می توانند پیرامون محورهای این همایش مقالات خویش را به دبیر خانه قم در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ارسال كنند.

رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به محورهای همایش اظهار نمود: تفاوت دیدگاههای تصوف و تشیع، خرد ستیزی و خرافات در تصوف، معاد در اندیشه تصوف، جایگاه شریعت و شریعت گریزی در تصوف، الگوی شخصیت زن در تصوف، صدمه های اجتماعی و فرهنگی تصوف در ایران و... است. علاقه مندان می توانند چكیده مقالات را تا 1 بهمن ماه و آثار را تا 5 اسفند ماه به دبیر خانه ارسال كنند.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی درباره تصوف توضیح داد: تصوف نسبت به عرفان واژه ای دقیق تر است نهضت معنوی تصوف در قرن دوم هجری در جهان اسلام پدید آمد و فرقه های گوناگون و آداب و اندیشه هایی پدید آورد و ابعاد مختلفی از آن در كشورهای مختلف ظهور یافت. ریشه تصوف از بیرون از جهان اسلام و از رهبانیت و مسیحی گرفته شده اما فرهنگ قرآنی در شكل گیری تصوف اسلامی موثر بود و چهره آن را تغییر داد.

رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بیان كرد: به علت ریشه غیر اسلامی این فرهنگ، برخی آداب و رسوم نادرست و خرافات خارج از حوزه دین و عقل در این افكار صوفیانه راه یافت. در آغاز موج زیادی از علمای اسلام علیه تصوف ایستادند اما به تدریج گروهی از جریان تصوف توسط حاكمان اهل سنت جذب آن شدند و چهره انحرافی تصوف در حوزه اهل سنت تعدیل و اصلاح شد.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی خاطرنشان كرد: منظور از تصوف سنی تصوفی است كه در حوزه علمیه رشد یافته است و خیلی از افكار تصوف به سمت شریعت و اعتقادات اسلامی آمده اند تا جایی كه بعضی از علمای اهل سنت از اینكه آن ها را صوفی خطاب كنند ابایی ندارند. تصوف در سالهای اخیر رنگ دینی و اعتقادی به خود گرفته است و بخشی از آن از درون به معارف دینی پیوند خورده است البته هنوز هم بعضی از اعتقادات صوفیانه نابخردانه و انحرافی می باشد.

رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار نمود: فرقه های تصوف به مرور زمان در كشورهای اسلامی گسترش یافتند و اندیشه های صوفیانه گاه به صورت انحرافی در ادبیات و شعر فارسی و حتی مداحی دیده می گردد.

وی عنوان كرد: به علت غفلت شاهد غلو در بعضی از متون و اشعار صوفیانه در ادبیات و یا در موسیقی سنتی خود هستیم كه نیاز به بررسی و تعمیق دارد تا مانع از انحراف جوانان به اندیشه های انحرافی شد.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی تصریح كرد: ما در این همایش با اشخاص كاری نداریم و تنها درصدد نقد افكار صوفیانه می باشیم از این رو در جهت بیدارگری از اساتید برجسته و محققان در نگارش مقالات دعوت به عمل می آوریم. امید است بتوان تصوف را با اندیشه های خردمندانه همراه ساخت، متاسفانه بعضی از فرقه های تصوف در ایران نه تنها درصدد حل مشكلات نیستند بلكه از هر نقدی می گریزند.

رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار داشت: بیان دیدگاههای تكفیری در مورد شاعران و مداحان صوفی نگاهی مناسب نیست و فقط باید افكار انحرافی را بررسی كرد.

وی در مورد خروجی این همایش ادامه داد: نشان دادن مسیر نقد صوفیانه به اساتید در دانشگاهها و حوزه های علمیه و آشنا ساختن آنها با انحرافات و همینطور در میان گذاشتن دستاوردهای علمی در اختیار اصحاب رسانه و هوشیاری جوانان در برابر فرقه های انحرافی صوفیه از آثار و بركات این همایش خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی تصریح كرد: با عنایت به جاذبه های صوفیانه و جذب جوانان، حوزه و دانشگاه رسالت مهمی در ارتقای سطح آگاهی در جامعه نسبت به بعضی از خرافه ها و اندیشه های انحرافی صوفیانه دارد.


 

1396/10/04
23:04:00
5.0 / 5
4644
تگهای خبر: اسلام , حوزه علمیه , دین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس