طرح های خلاقانه شیرازی ها برای عید غدیر؛

عیدانه پیتزایی جهادی ها

عیدانه پیتزایی جهادی ها به گزارش عطر حرم جهادی هاوخیران شیرازی سال جاری عیدانه خلاقانه ای تدارک دیدند، گروهی برای بچه های بی بضاعت پیتزاخریدند تا شادی عید را بین بچه ها هم تقسیم کنند و گروهی حساب دفتری مستمندان راتسویه کردند.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: سال جاری هم مانند سالهای گذشته جلوه های مردمی بزرگداشت «عیدالله الاکبر» در گوشه گوشه شهر با موکب های عیدانه چشم نوازی می کند. یکی از سنت های حسنه در عید سعید غدیر خم که از بزرگترین اعیاد مسلمانان است و روایاتی درباره آن نقل کرده اند، سنت غذا دادن به افراد یا همان تغذیه مؤمن است. امام صادق (ع) در اینباره فرمود: غذا دادن به یک مؤمن در روز عید غدیر ثواب تغذیه یک میلیون پیامبر و صدیق (در رأس آنها خود ائمه معصومین) و یک میلیون شهید (در رأس آنها حضرت عباس (ع) و شهدای کربلا) و یک میلیون فرد صالح در حرم خداوند را دارد. (بحار، ج. ۶ ص: ۳۰۳). در جای دیگر ایشان فرمودند غذا دادن به یک نفر در این روز مانند غذا دادن به همه پیامبران و صدیقان است. (مفاتیح الجنان، ص: ۵۰۰) بگونه ای که امام صادق (ع) این روز را روز تغذیه الطعام نامیدند.
با توجه به پشتوانه روایی ارزشمند، تغذیه در این روز طرفداران زیادی دارد.شادی کودکانه با پیتزاهای عیدانهدر این میان برخی از عاشقان مولا علی (ع) به شیوه های خلاقانه تلاش در بزرگداشت این عیدبزرگ داشتند. واحد خیریه گروه جهادی انصار المهدی (عج) که متشکل از بچه های قدیمی و فارغ التحصیل اتحادیه انجمن های اسلامی هستند، با انتخاب یک غذای متفاوت تلاش کردند در تغذیه روزغدیر شهیم سوند و شادی قشرمخاطب خویش را مضاعف کنند. خانم باعرضه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این تصمیم توضیح داد: پس از بازخورد قشنگی که سال قبل در میلاد امام رضا (ع) از دادن پیتزا به بچه های نیازمند گرفتیم، تصمیم گرفتیم سال جاری عید غدیر در روز تغذیه الطعام این طرح قشنگ را تکرار نماییم.
وی اضافه کرد: این طرح که قرار بود برای ۱۰۶ خانواده دانش آموز نیازمند اجرا شود با استقبال و حمایت بی نظیر مردم گسترش پیدا کرد و بیشتر از هزار و ۵۰۰ پیتزا سفارش و سازماندهی شد. باعرضه ضمن اشاره به همکاری یکی از رستوران های شیراز برای تهیه این تعداد پیتزا تصریح کرد توزیع این پیتزاها از ظهر چهارشنبه شروع شده و برای شام شب عیدغدیر هم توزیع داشتیم و پخت و توزیع پیتزاها تا پنج شنبه شب ادامه دارد. با عنایت به استقبال چشم گیر از این طرح، برای پخش پیتزا تیم کادر قدیمی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان شیراز و مدارس زیر پوشش خیریه گروه جهادی انصار المهدی (عج) و خیریه های سطح شهر شیراز و اعضای گروه جهادی انصار المهدی و خانواده ها و رفقای اعضای گروه جهادی همه سهیم شدند. هماهنگی با رستوران توسط یکی از اعضا که ارتباط خانوادگی با مسئولین رستوران داشت رقم خورد و خود رستوران هم در این طرح سهیم شدند و مجاهدانه و مخلصانه به میدان آمدند. باعرضه تاکید داشت: عملیات عید غدیر رو با توسل به امین رسول الله (ص) علی ابن ابی طالب (ع) با رمز عملیاتی «یا امیر المومنین (ع)» آغاز کردیم و همچنان ادامه می دهیم.عیدانه با عطرمیوه های تابستانیدر عین حال خیران دیگری هم هستند که طرح های خلاقانه ای برای این عیدانه اجرا کردند. خانواده مروجی هم خلاقیت جالبی برای بزرگداشت غدیر به خرج دادند و وقتی دیدند تغذیه غدیر و غذای نذری اطراف شأن زیاد شده، باتوجه به قیمت سربه فلک کشیده میوه های فصل سراغ نذر میوه رفتند. این خانواده عاشق خاندان عملاً نشان دادند برای فعالیتهای عیدانه و بزرگداشت غدیر الزاماً نیازی به گروه و تشکیلات و مؤسسه نیست. یک فراخوان در جمع خانوادگی خود اعلام نمودند و با حدود ۱۵ میلیون تومان سبدهای جذابی از میوه های فصل پرکردند شادی عیدانه رو با اقشار مستضعف و کودکان کار سهیم شدند.
خانم فهیمه جمشیدی همسر آقای مروجی درباره این برنامه در گفتگو بامهر توضیح داد: ما خیلی دوست داشتیم برای عید غدیر تغذیه نماییم، وقتی دیدیم که گروه های زیادی در این روز غذای نذری پخش می کنند، تصمیم گرفتیم سراغ نذر میوه برویم. مخصوصاً با گرانی شدید این روزها، اقشار زیادی از مردم توانایی خرید میوه ندارند و خصوصاً بچه ها امکان دارد بیشتر در حسرت چشیدن میوه های تابستانه باشند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم با دادن فراخوان بین دوستان و اطرافیان، به نیت امیر المومنین (ع)، هر مبلغی که جمع شد، صرف خرید میوه های تابستانه نماییم و گروه هدف ما هم بچه ها بودند. این تصمیم خودجوش از درون خانواده خودمان بود ولی به یاری خدا با استقبال خوبی مواجه گردید وحاضران به غایبان رساندند. حتی از شهرهای دیگر و از خارج از ایران هم کمک کردند. از مبالغ بسیار کم تا خیلی زیاد از سوی افرادی واریزی داشتیم که اصلاً شناخت قبلی نداشتیم. وی درباره نام طرح هم توضیح داد: بخاطر همین که یک برنامه خانوادگی بوده اسم خاصی نگذاشتیم ولی انشاالله می خواهیم این برنامه یک جریان بشود و هرسال مثل یک سنت با کمک خود امیر المومنین (ع) ادامه داشته باشد.
جمشیدی تصریح کرد: ما فکر کردیم برای پیشگیری از آلودگی محیط زیست و استفاده بی مورد از ظروف یکبار مصرف، ظرف های پایدار بگیریم که بعد هم بتوانند از آن استفاده کنند. پس سبدهایی خریدیم که به اندازه یک خانواده در آن میوه بچینیم. مگنت هایی با پیام غدیرخم هم آماده کردیم که یادگاری ماندگاری برای بچه ها بشود.به عشق امام علی (ع) حساب شما تسویه شد!گروه جهادی نادیان هم باتوجه به ثواب تغذیه در روز غدیر به شیوه دیگری این سنت حسنه را اجرا کرد.آقای علی پور معظم مسئول فرهنگی گروه نادیان دراین باره توضیح داد: الحمدلله گروه و مؤسسات و خانواده های زیادی برنامه پخت غذای گرم در روز عید را به خوبی اجرا می کنند و در اکثرمناطق شیراز توزیع انجام می شود. باتوجه به استقبال خوبی که از این سنت حسنه وجود دارد، ماتصمیم گرفتیم با تسویه حساب دفتری خانواده های آبرومندی که از نظر اقتصادی در مضیقه هستند، در مغازه های محله های هدف به روشی در تغذیه غدیر سهیم شویم که تأمین طعام سفره ولی نعمتان تامدتی بعداز غدیرخم هم تسهیل شود. بدین سان هم این خانواده هامی توانند مجدداً به سادگی در محله خود احتیاجات شأن را برطرف کنند هم نذورات عیدانه به کسب و کار مغازه داران دریادلی که در این نوسانات اقتصادی نسیه را ممنوع نکردند، رونق می دهد.
وی درباره شیوه اجرانیز توضیح داد ما فراخوان این برنامه را از مدتی قبل منتشر کردیم و با مبالغی که در این فراخوان جمع شده به مغازه های محل مثل سوپری و میوه فروشی و نانوایی سرمیزنیم و حساب دفتری خانواده های شناسایی شده را تسویه می نماییم و باتماس تلفنی ضمن تبریک روز عید به آنها اطلاع می دهیم که به عشق امام علی (ع) حساب شما تسویه شد. یکی از اداب و سنت های حسنه این روز هدیه دادن است. گروه دختران زهرایی هم به خوبی این سنت حسنه را به جا آورده و با تهیه هدایای عیدانه و ارسال آن به سیستان و بلوچستان در پویش لبخند دختران سیستان با بزرگداشت این عید بزرگ به محضر خاندان ابراز ارادت کردند.
به گزارش عطر حرم به نقل از مهر روز غدیر روز تهنیت گفتن، شادی، فرح و تغذیه است. سیره ی خاندان علیهم السلام در روز غدیر غوغا می کند. مرحوم میرزا جواد آقاملکی تبریزی ۱ می فرماید: یک روز غدیر از حیث آداب سنگین تر و با کمیت تر از یک ماه رمضان است. چقدر وعده ی برکت، خیر و نور در ماه مبارک رمضان داریم اما آداب و اعمال یک روز غدیر افضل از ماه مبارک رمضان است.


منبع:

1400/05/09
21:28:55
5.0 / 5
212
تگهای خبر: ائمه , ادیان , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس