حجت الاسلام كلباسی:

جامعه فاقد شادی موردپسند اسلام نمی باشد

جامعه فاقد شادی موردپسند اسلام نمی باشد عطر حرم: یك كارشناس مهدویت با مطرح اینكه جامعه ای كه اسلام و قرآن از آن تفسیر می نماید، یك جامعه بانشاط و بشاش می باشد، اظهار داشت جهت دستیابی به شادی واقعی باید بحث های معرفتی و دستورات اخلاقی كه در اسلام وجود دارد را در جامعه بیشتر مورد توجه قرار دهیم.


حجت الاسلام والمسلمین كلباسی با تبریك ایام دهه كرامت و با اشاره به اینكه ما باید بدانیم شادی در جامعه ما چگونه است و در چه وضعیتی به سر می بریم و عوامل و راه های مقابله با رفع غم و اندوه در جامعه چیست، اظهار كرد: اینها بحث های بسیار مهم اجتماعی، جامعه شناسی و روان شناسی هستند كه مسائل بسیار مهمی اند و نیاز به تحقیق و بررسی بسیار گسترده ای دارد. الگو و نمونه هایی كه دین اسلام از جامعه اسلامی مطرح می كند یك جامعه غم زده نیست، بلكه جامعه اسلامی دارای حیاتی پویا و نشاط معنوی دارد.
وی ادامه داد: یك جامعه عبوس، گرفته و بدون نشاط و شادی هرگز در اسلام مورد پسند نیست و مورد رضایت قرآن و عترت قرار ندارد. جامعه ای كه اسلام و قرآن آن را تفسیر می كند، یك جامعه با نشاط و بشاش است و اگر غم و اندوهی هم وجود دارد، آن غم و اندوه باید در لابه لای شادی باشد، نه اینكه چهره غم در جامعه بیشتر باشد.
این كارشناس مهدویت یادآور شد: شادی و نشاطی كه مد نظر اسلام است سطحی نیست، بلكه ریشه در اعماق وجود انسان دارد. در بسیاری از جوامع سعی می كنند نشان بدهند كه غم و غصه ای وجود ندارد و با برنامه ها و حركاتی یك لایه ای از شادمانی سطحی را در جامعه به وجود می آورند، مثل اینكه بخواهیم بر روی زباله ها یك پوششی با نقش و نگار زیبا بكشیم، ولی درونش پر از مشكلات باشد. این شادی مدنظر اسلام نیست، بلكه باید از اساس انسان شاد باشد.
شادی باید از عمق وجود افراد جامعه بیرون بیاید، اگر صرفاً به شادی ظاهری تاكید داشته باشیم انسان ها همچون رباطی می شوند كه به آنها دستور می دهند شاد باشندكلباسی تاكید كرد: شادی و نشاط معنوی در اسلام از معرفت سرچشمه می گیرد و ریشه حقیقی دارد. یك فردِ ناراحتی كه می خواهد ظاهر خود را شاد نشان بدهد، خیلی مورد تایید نیست؛ چراكه شادی باید از عمق وجود افراد جامعه بیرون بیاید، اگر صرفاً به شادی ظاهری تاكید داشته باشیم انسان ها همچون رباطی می شوند كه به آنها دستور می دهند كه شاد باشند، ولی وقتی نشاط معنوی و معرفتی از اعماق وجود انسان ها شكل بگیرد، دیگر با چنین مشكلاتی روبه رو نیستم. كسی كه اهل معرفت و نشاط باشد، در لحظه زندگی می كند.
او با بیان اینكه انسان با معرفت و شناخت می تواند دستاوردهای زیادی از زندگی شاد و با نشاط داشته باشد، گفت: اینكه برای افراد در هیچ زمانی هیچ مشكلی به وجود نیاید، امكان پذیر نیست؛ بلكه انسانی كه شادیِ او از اعماق وجودش و با معرفت باشد در شدیدترین مشكلات هم مغلوب نمی شود و دچار خوف و حزن نمی شود. انسانی كه از طریق دستورات دینی شادی را به دست بیاورد، اگر حتی مشكلی برای او پیش بیاید مثل گیاهی می ماند كه یك باد سردی به او می زند و پژمرده می شود، ولی چون ریشه اش قوی است سریع خود را بازسازی می كند.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در نهایت زندگی ای كه خداوند برای انسان در نظر گرفته است رسیدن به شادمانی است و از ویژگی های بهشتی كه در انتظار افراد است این مطلب در آن وجود دارد كه هیچ غم و غصه ای برای انسان ها نیست و این هدف و مسیر متفاوت با شادی سطحی و ظاهری است كه در برخی جوامع وجود دارد. برای رسیدن به شادی باید بحث های معرفتی در جامعه و چارچوب های فكری صحیح افزایش پیدا كند. اولیای الهی در شدیدترین مصیبت ها هم استوار بوده اند، چراكه ریشه های آنها نیرومند بود و از محور اصلی عناصر معرفتی بهره می بردند.
كلباسی افزود: دستورات اخلاقی ای كه ضدگرفتی، غم زدگی و مصیبت زدگی است باید در جامعه ترویج پیدا كند. از جمله این دستورات را ما می توانیم در عباداتی همچون نماز جماعت، صله رحم، دستگیری از فقرا، رسیدگی به پدر و مادر و... ببینیم. اینگونه رفتارها نشاط را در زندگی افراد جامعه به پا می كنند. شركت در اجتماعات مثمرثمر هیجان های معنوی را برای انسان ها به دنبال دارد. از این طریق در مسیر نشاط و سرور قرار می گیریم. به زندگی افرادی كه اهل خیر هستند دقت كنید می بینیم كه گرفتگی در زندگی آنها خیلی معنا پیدا نمی كند ولی فردی كه می خواهد برای به دست آوردن شادی كاذب به سمت مواد مخدر برود در لحظه شاید به شادی برسد ولی در پایان تمامش برای او ضرر است.
 

1396/05/10
22:48:23
5.0 / 5
5215
تگهای خبر: شادی , نماز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس