آیت الله تسخیری:

امام خمینی (ره) نمونه كامل یك رهبری بیداركننده در جهان بود

امام خمینی (ره) نمونه كامل یك رهبری بیداركننده در جهان بود عطر حرم: آیت الله تسخیری اظهار داشت: امام خمینی (ره) عامل بیداری را مطرح و تلاش می كردند این عوامل را تقویت نمایند و خودشان هم نمونه كامل یك رهبری بیداركننده در جهان بود.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، آیت الله محمدعلی تسخیری، روز گذشته، ۱۸ بهمن در نشست «نقش امام خمینی(ره) در همگرایی جهان اسلام» اظهار داشت: شخصیت امام دارای ابعاد زیادی هست؛ ابعاد عرفانی، عقلی، علمی، اصولی و فقهی و اجتماعی و... كه همه آنها جای صحبت وسیعی دارد.

آیت الله تسخیری عنوان كرد: به نظر بنده، امام داعیه همگرایی اسلامی و تقریب را به صورت مستقیم داشتند ولی راه رسیدن این همگرایی را در بیداری اسلامی معرفی می كردند.

رئیس شورای عالی مجمع تقریب بیان كرد: بنده معتقدم كه بهترین یا بارزترین هنر امام، در همین مسئله است؛ یعنی بیداری اسلامی در كل جهان و به خصوص در كشورهای اسلامی.

وی اضافه كرد: شروع یك حركت ممكن است عاطفی باشد ولی با برنامه ریزی درست به یك حركت عمقی تبدیل می شود؛ البته اگر در مرحله عاطفی باشد ممكن است متوقف شود ولی اگر عمیق شود می تواند رشد كند بنابراین امام تلاش كردند تا بیداری امت اسلامی را تعمیق ببخشند.

تسخیری بیان كرد: امام وضعیت جهان اسلام را كاملا مطالعه كرده بودند و به سمت تبیین مظاهر این بیداری و تعمیق این مظاهر در قلب جهان اسلام تلاش كردند.

وی اضافه كرد: عربستان سعودی و متفكران وهابی تلاش می كردند در محافل اسلامی بگویند بیداری اسلامی وجود ندارد و اسلام همین است كه ما داریم ولی حضرت امام تاكید بر وعده الهی و دادن امید به آینده امت اسلامی داشتند كه منطق آن، قرآنی است.

استاد حوزه علمیه بیان كرد: از منظر قرآن كریم تفاوت میان جامعه مسلمان و غیرمسلمان، مسئله امید است؛ در آیه فرموده است كه شما از دشمن ضربه خوردید ولی دشمن هم از شما ضربه خورده است ولی فرق شما در این است كه شما امید به خدا دارید ولی آنان به خدا امید ندارند.

وی اضافه كرد: مسئله امید در قرآن مورد تاكید در آیات مختلف است، بناباین فرق میان كافر و مسلمان حقیقی این است كه خداوند ولی مومنان است و برگ های تاریخ را به دست خود ورق می زند و تغییردهنده تاریخ است ولی دشمنان ولی ندارند و اگر دارند در مسیر تاریخ، هیچ كاره است.

آیت الله تسخیری عنوان كرد: نكته مورد توجه امام، تكلیف محوری بود كه منطق شكست را از قاموس ذهن یك مسلمان حذف می كند؛ ایشان می فرمودند اگر پیروز شدیم فبها و اگر شكست خوردیم احدی الحسنین است.

دبیركل سابق مجمع تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان كرد: امام در فرمایشات زیادی بر نماز جمعه و اهداف آن تاكید داشتند؛ مسئله آگاه ساختن علما و انتقاد از علمای ساكت از خطوط فكری امام بود.

وی اظهار نمود: امام عامل بیداری را هم مطرح و تلاش می كردند این عوامل را تقویت نمایند و خودشان هم نمونه كامل یك رهبری بیداركننده در جهان بود.امام، گام های دیگر را هم برداشت؛ امید به آینده و وعده های قرآنی را نشان داد و به مسلمین نشان داد كه ما می توانیم حكومتی مبتنی بر قرآن داشته باشیم.

وی اضافه كرد: امام در دل مستضعفان مسلمان وغیرمسلمان جا داشت بنابراین آثاری كه انقلاب بوجود آورده باید مطالعه شود.

1396/11/19
13:31:33
5.0 / 5
4478
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس