آیت الله اراكی:

هویت امت اسلامی

هویت امت اسلامی به گزارش عطر حرم دبیركل مجمع جهانی تقریب با بیان اینكه ما امروز در برابر خطری هستیم كه هویت امت اسلامی را تهدید می نماید اظهار داشت ملتی كه از هویت و شخصیت واحدی نداشته باشد از اراده پیشرفت و مقابله با خطر برخوردار نمی گردند.به گزارش عطر حرم به نقل از مجمع جهانی تقریب، همایش همبستگی اسلامی در منظر اندیشمندان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان صبح روز یكشنبه با حضور آیت الله محسن اراكی، دبیر كل مجمع جهانی تقریب، آیت الله محمدعلی تسخیری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب، شیخ الاسلام الله شكور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز و جمعی از اندیشمندان دو كشور برگزار شد.
آیت الله اراكی در این نشست در سخنانی اظهار كرد: گامی كه امروز برداشته شده، آغاز سلسله همكاری های دینی، فرهنگی و اجتماعی در عرصه همبستگی اسلامی است و امیدواریم كه همكاری میان مجمع جهانی تقریب و اداره مسلمانان قفقاز در عرصه های دینی و علمی گسترش یاید.
وی ابراز امیدواری كرد، این نشست و همایش هایی كه به دنبال این نشست برگزار خواهد شد، نقش موثری در ایجاد همبستگی در جهان اسلام و مقابله با حركت های تكفیری و جریان های تفرقه انگیز باشد و بتوانیم گام های موثری در ایجاد وحدت و همبستگی برداریم.
دبیركل مجمع جهانی تقریب در ادامه با بیان اینكه ما امروز در برابر خطری هستیم كه هویت امت اسلامی را تهدید می كند، اظهار كرد: ملتی كه از هویت و شخصیت واحدی نداشته باشد از اراده پیشرفت برخوردار نخواهد و همچنین نمی تواند از خود در برابر خطرات صیانت كند و از مرزهای مورد احترام خود پاسداری كند.
آیت الله اراكی با اشاره به اینكه هویت امت اسلامی به پیوند با رسول اكرم(ص) است، گفت: هویت جامعه اسلامی هویت اسلامی است، همان هویتی كه مُعرف شخصیت رسول اكرم(ص) است و هر جمعی از این هویت برخوردار باشد، جمع فرزندان رسول اكرم(ص) هستند و رسول اكرم(ص) والد و پدر آنهاست و این حقیقت تولید كننده هویت جهانی آنهاست.
وی افزود: راز برادر بودن افراد در جامعه اسلامی آن است كه همه افراد جامعه اسلامی تولید یافته روح بزرگ نبوی و محمدی هستند چون همه از یك پدرند لذا برادرند و هویت همه آنها هویت محمدی و اسلامی است.
دبیركل مجمع جهانی تقریب با بیان اینكه اسلام وحدت بخش است، اظهار كرد: هر جا اسلام باشد، پیروان اسلام یك هویت واحد دارند؛ لذا در میان چنین امتی جنگ، ستیز، تروریسم و تكفیر جای ندارد.
وی افزود: وقتی جنگ، ستیز، تروریسم و تكفیر در جهان اسلام گسترش پیدا می كند بدین معنی است كه در هویت اسلامی بخشی از جامعه خللی به وجود آمده است.
آیت الله اراكی با بیان اینكه فرمان خداوند به همه انبیاء فرمان ایجاد وحدت است، تاكید كرد: همه مشكلات كنونی ناشی از پراكندگی است و منشا این پراكندگی نیز دوری از خداوند و اسلام حقیقی است.
دبیركل مجمع جهانی تقریب تاكید كرد: پیام این نشست به جامعه اسلامی و بشری این است كه بیاییم دور هم جمع شویم و در آنچه اشتراك داریم متحد شویم.
وی ادامه داد: همه تلاش كنیم تا یك منشور ارزش های مشترك توسط اندیشمندان جهان تدوین شود و همه به یك نظر مشترك در این منشور برسیم.

 

1396/05/15
23:24:43
5.0 / 5
5425
تگهای خبر: اسلام , مقدس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس