در نشست ایسنای قم مطرح شد؛

انقلاب ما را در دنیا بعنوان انقلاب چادری ها می شناسند

انقلاب ما را در دنیا بعنوان انقلاب چادری ها می شناسند عطر حرم: به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت دخت گرامی نبی مكرم اسلام، نشستی با مبحث بررسی مسایل پس از رحلت پیامبر(ص) و عواملی كه سبب انحراف جامعه آن زمان شد و نقش زن امروز در عرصه ولایت با تاسی به حضرت فاطمه(س)، با حضور فخرروحانی و دریاباری دو تن از اساتید حوزه و دانشگاه در دفتر ایسنای قم برگزار و مسایلی همچون ابعاد سیاسی شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) مورد گفت و گو قرار گرفت، در ادامه بخش اول این نشست عرضه می گردد.


یك كارشناس مذهبی با اشاره به اینكه در دنیا انقلاب ما را بعنوان انقلاب چادری ها می شناسند، عنوان كرد: اگر زن ها وارد عرصه ای شوند آن عرصه متفاوت عمل می كند.
فخر روحانی در ابتدا با اشاره به مبحث لزوم امامت، عنوان كرد: لزوم امامت از مسیرهای مختلف قابل اثبات است اما یكی از نزدیكترین راه ها آنجاست كه قرآن كریم می فرماید «ما قرآن را بر تو نازل كردیم تا تو تبیین كنی»؛ معلوم می گردد قرآن به تنهایی كافی نیست و یك تبیین كننده هم می خواهد.

این كارشناس مذهبی ادامه داد: اگر مردم عصر نزول به راهنما نیاز داشتند، چرا این حق برای عصرهای بعد وجود نداشته باشد؛ آیا پیامبر تمام سوالات را جواب داده اند و همه شبهات رفع شده است؟ در دوره ای كه پیامبر(ص) مناسك حج را تبیین می كنند مردم ظاهر مناسك را تقلید می كنند اما در زمان امام صادق(ع) است كه مردم از چرایی تلاش صفا و مروه سوال می كنند؛ عمق و ریشه شرایع دینی در عصرهای بعد برای مردم تبدیل به پرسش می گردد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینكه این جایگاه در عصرهای بعد خالی می ماند، اضافه كرد: چه دلیلی وجود دارد همانطور كه سایر فرقه های دینی دچار انحراف و گمراهی شدند، در انتها عصر نبوت این اتفاق برای اسلام نیافتد؟

**سخنان اهل بیت(ع) مورد غفلت قرار گرفته است

وی در بخش دیگر با اشاره به اینكه در جامعه ما حضرت زهرا(س) و ائمه اطهار(ع) را بیشتر با استفاده از سیره می شناسیم و سخنانشان مورد غلفت قرار گرفته است، تصریح كرد: در بخشی از خطبه فدكیه كه می توان آنرا جریان شناسی نفاق دانست، حضرت فاطمه(س) به اینكه چگونه می گردد كه فرهنگ یك اجتماع در دوره ای تغییر می كند اشاره دارند؛ ایشان می فرمایند زمانی كه خداوند متعال پیامبرش را برگزید كه در جایگاه انبیاء قرار گیرد(استعاره از رحلت پیامبر) خاروخاشاك نفاق ظاهر شد و لباس دین رنگ كهنگی گرفت؛ پس نتیجه میگیریم نه اینكه نفاق نبود بلكه با حضور پیامبر جرات و فرصت عرضه وجود نداشتند.

فخرروحانی افزود: با رحلت پیامبر و حضور عرصه های نفاق لباس دین رنگ كهنگی گرفت؛ در دوره پیامبر مظاهر دین نشان دهنده رشد شخصیتی و نام ارزش بر آنها بود، اما با رحلت پیامبر(ص) دست به تغییر فرهنگ جامعه زدند و رنگ كهنگی به لباس دین زدند و كسی كه متدین بود كهنه گرا محسوب شد؛ مثلا محاسن برای مردان و حجاب برای زنان معنای امل بودن گرفت.

این مدرس دانشگاه اظهار داشت: این مراحل به لحاظ جامعه شناسی جای بحث دارد؛ بعد از رحلت پیامبر مكرم اسلام افراد فرومایه كه در زمان حیات ایشان جرات ابراز نظر نداشتند تریبون بدست گرفتند.

** هنوز فاطمه هایی باید در عرصه ولایت فدا شوند تا مسیر دین از انحراف نجات پیدا كند

این استاد حوزه با اشاره به اینكه حضرت زهرا(س) در ادامه می فرمایند "شیطان سرش را از كمینگاه بیرون آورد"، اضافه كرد: شیطان بود، اما كمین كرده بود، شیطان ابتدا دعوت كرد و وقتی دید كه چقدر سبك به دنبال او می دوند جامعه را مهیا دید؛ حضرت در خطبه فدكیه تعبیر می كنند "به آواز شیطان رقصیدید در حالیكه هنوز زمانی از رحلت پیامبر نگذشته بود".

وی گام بعدی در تغییر فرهنگ جامعه بر مبنای گلام حضرت زهرا(س) را فرصت دادن به نیروهای ضد ارزشی دانست و اظهار داشت: بعد از اینكه شیطان فضا را مهیا یعنی عكس العمل مثبت مردم را دید پس به سراغ گام بعد یعنی تصرف جایگاه و ولایت پیغمبر رفت؛ اینجاست كه حیله شیطان با تمام قوا وارد میدان می گردد و طرح غصب ولایت آشكار می گردد و به تعبیر حضرت فاطمه(س) شتر خلافت را كه متعلق به امیرالمومنین(ع) است به نام فرد دیگری داغ می زنند.

فخرروحانی عنوان كرد: اینجا همان جاییست كه ولی خدا خانشین می شود، جایگاه ولی خدا را پیامبر مشخص كردند اما اگر مردم او را بپذیرند حضور پیدا می كند؛ بنابراین حضرت زهرا(س) در پاسخ اباامر می فرمایند "مثل الامام مثل الكعبه"؛ از این روایت معلوم می گردد كه ما هنوز در مسئله ولایت دچار مشكل هستیم، امام ظهور نمی كند مگر اینكه مردم قدم پیش بگذارند و فاطمه ها در عرصه ولایت فدا شوند.

این كارشناس مذهبی عنوان كرد: اینها نشان داده است خانم ها هم در این مسیر صاحب نقش هستند؛ باید پیش بیایند تا جامعه بفهمد امامت یعنی چه؛ اینكه حضرت صدیقه كبری(س) می فرماید مثل امام مانند كعبه است یعنی این ما هستیم كه به دور كعبه طواف می نماییم، یعنی باید به سمت امام حركت كرد؛ مردم باید جایگاه امام را بشناسند در غیر اینصورت هیچگاه امیرالمومنین خویش را مسلط بر مردم نخواهد كرد مگر اینكه مردم به حدی از رشد برسند كه او را برای حكومت دعوت كنند؛ بنابراین مردم باید به این حد از رشد برسند و در عصر غیبت رسیدن به این رشد یعنی شناخت جایگاه ولایت فقیه.

وی اظهار داشت: اینكه امروز بیشترین شبهه ها حول ولایت فقیه است به این معناست كه هنوز فاطمه هایی باید در این عرصه فدا شوند و جایگاه ولایت را تبیین كنند تا مسیر دین از انحراف نجات پیدا كند.

فخرروحانی در بخش دیگر تصریح كرد: امام راحل می فرمودند تفاوت انقلاب ما با انقلاب های بزرگ دنیا این بود كه از درون خانواده آغاز شد؛ همه انقلاب های بزرگ دنیا معمولا از یك حزب آغاز و با رسیدن حزب به مطالبات آرام میگیرد، اما انقلاب ما 40 سال توفنده در حركت است؛ چراكه از دل خانواده شروع شده همچنان زنده و توفنده است.

** اگر زن ها وارد عرصه ای شوند آن عرصه متفاوت عمل می كند

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینكه در دنیا انقلاب ما را بعنوان انقلاب چادری ها می شناسند، عنوان كرد: اگر زن ها وارد عرصه ای شوند آن عرصه متفاوت عمل می كند؛ عرصه ولایت زنانی را می طلبد كه با ارزش گذاری حقیقی و معنوی جلوی تحریف گرایش های معنوی در جامعه را بگیرند و جامعه را از قرار گرفتن در مسیر تخریب و نفی هویت ملی كه امروز به شدت ترویج می شود، حفظ كنند.

** در بیان مصائب حضرت فاطمه(س)، درد بزرگتر كه بحث تبیین ولایت است را كنار گذاشته ایم

این كارشناس مذهبی با اشاره به اینكه تربیت در این روزگار دشوارتر از گذشته است، بیان كرد: امروز با حضور رسانه فرهنگ های مهاجم در خانه های ما صدرنشین میهمانی ها شده اند، بنابراین مادر امروز رسالت بسیار دشوارتری نسبت به مادر گذشته دارد؛ مادر امروز نیاز به آگاهی خای بالایی دارد و در این مسیر تاسی به حضرت صدیقه طاهره(س) بسیار راه گشا است.

وی در انتها با اشاره به اینكه در بیان مصائب حضرت زهرا(س) به خطا رفته ایم، اظهار داشت: بر خلاف ما كه در روضه ها از پهلوی شكسته می گوییم وقتی گروهی از زنان برای عیادت حضرت رفتند، صدیقه كبری(س) به فقدان پیامبر و جایگاه ولایت اشاره كردند؛ مصیبت حضرت فاطمه(س) دردهای جسمانی نیست، ما در بیان مصائب، درد بزرگتر كه بحث تبیین ولایت است را كنار گذاشته ایم.

بخش دوم این نشست متعاقبا روی خروجی ایسنا منطقه قم قرار می گیرد.1396/11/30
14:07:10
5.0 / 5
4697
تگهای خبر: اسلام , امام , پیامبر , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس