سخنرانی وزیر فرهنگ در همایش نكوداشت علامه فخری

سخنرانی وزیر فرهنگ در همایش نكوداشت علامه فخری عطر حرم: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: معرفی و تجلیل از بزرگان به شناخت نسل جدید از گذشته خود كمك می نماید كه این شناخت می تواند به نسل جدید اعتماد به نفس و خودباوری دهد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا منطقه ی فارس، سید عباس صالحی در دومین روز از همایش علامه خفری در دانشگاه جهرم با اشاره بیان اینكه اگر امروز در آستانه ی چهلمین سال انقلاب اسلامی در اینجا هستیم، به علت تركیب سه گانه ی به ایمان دانش و جهاد و مقاومت است، اظهار داشت: در این منطقه و این خطه این تركیب و این حركت دیده می گردد.
صالحی با اشاره به اینكه بزرگداشت بزرگانی كه امروز به نام یكی از آن ها جمع شده ایم می تواند با نگاه های مختلف دیده شود و همه ی این نگاه ها مغتنم است، اظهار داشت: یك نگاه این است كه ما از شخصیتی كه عمر خویش را برای اندیشه، حكمت، فرزانگی گذرانده است و جهت ارتقای سرزمینی خود كوشیده است، جمع شده ایم و تعظیم شعائر می نماییم چون عالم دینی و متفكر اندیشه خود یكی از شعائر اسلامی است.
وزیر ارشاد با اشاره به اینكه با این نوع نگاه خود حركت پرارزش است، در توضیح نگاه دوم محافل و بزرگداشت ها به بزرگان و مفاخر اظهار داشت: نگاه دومی كه می توان به این مفاخر داشت این است كه این نوع گرامیداشت ها و همایش ها و تجمع ها، فرصتی را فراهم می كنند به جهت اینكه ما گسست نسلی و هویتی خویش را كمتر نماییم.
صالحی با ابراز اینكه نسلی كه ریشه های خویش را كمتر می شناسد، در معرض تندبادها و طوفان ها قرار دارد، اظهار نمود: این نسل در معرض ازجاكنده شدن هاست و در معرض این است كه در زمین خود خانه نكند و در زمین دیگران بنا بسازد، اما نسلی كه ریشه و گذشته خویش را بشناسد و باور كند، این نسل در زمین خود می كارد و درو می كند.
صالحی درباره ی ضرورت شناخت بزرگان توسط نسل جدید اظهار داشت: ازاین رو وقتی بزرگانی همچون علامه فخری را مورد بازكاوی و تجلیل قرار می دهیم، نسل جوان ما می فهمد این سرزمین چه گذشته ی زرینی داشته است، شخصیتی كه در حوزه های گوناگون نام آور بوده است و امروز می تواند برای عده ای رؤیا باشد.
وی با اشاره به ضرورت بزرگداشت بزرگانی كه عناوین علمی را كسب كرده و نسل به نسل به نسل بعد از خود انتقال داده اند، اظهار داشت: این امر بخصوص زمانی مهم می شود، كه فردی فیلسوف، هم عارف، هم متكلم، هم مفسر، هم فقیه و هم ریاضی دانی و منجم بوده و تركیبی از شئون مختلف را با هم داشتن چگونه میسر بوده است و در همه ی اینها یا در اغلب اینها صاحب نظر بودن و نه صرفاً مقلدبودن.
وزیر ارشاد با اشاره به اینكه این شناخت است كه می تواند به نسل جدید اعتماد به نفس بدهد به نسل جدید می تواند خودباوری را تزریق یا درونی كند، اظهار داشت: زاویه ی سومی كه برای این همایش ها می توان یافت اینكه با برگزاری این مراسم فرصت بازكاوی اندیشه هایی را پیدا می نماییم كه برای امروز و فردای ما مفیدند و با این نگاه ها هم می توان به این بزرگان نزدیك شد.
وی با اشاره به اینكه ما با صالحی با اشاره به اینكه دیدگاه های علامه خفری در حكمت و فلسفه نقش زیادی در ساخت آینده دارد و این افراد صرفاً تاریخ اندیشه نیستند بلكه می توانند امروز، حال و فردای ما را بسازند، اذعان داشت: كسانی مانند علامه خفری از كسانی هستند كه می توانند سوژه ی این نگاه باشند كه چگونه می توانیم نقبی به گذشته برای ساختن حال و آینده بزنیم نه صرفاّ با این نگاه كه گذشته ما پرافتخار است كه هست بلكه با این نگاه كه چگونه می توان این گذشته ی پرافتخار را به فردای پرافتخار وصل كرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جنبه هایی از دانش علامه خفری اظهار داشت: به نظر می آید شخصیت هایی از قبیل علامه خفری با عنایت به تنوع حوزه هایی كه به آن پرداخته و هم حضور در آن دوره ی تاریخی خاص، به ما برای این بازخوانی كمك می نماید، ضمن اینكه نقش علامه خفری در عقلانیت توحیدی بسیار قابل توجه بوده است.
او با اشاره به اینكه اسلام دین عقلانیت و اصل بعثت پیامبر، دعوت به تفكر و عقل است به نقش عقلانیت در تمدن اسلامی پرداخت و تصریح كرد: علامه شمس الدین خفری تأثیر زیادی در تفكر ملاصدرا داشته است و در مبحث انسان شناسی توحیدگرانه كه خصوصیت دوره عقلانیت توحیدی است نقش بسیار قابل توجه داشته است.
صالحی در ادامه به تمدن اسلامی و نسبت آن با عقلانیت و دوره های مختلف آن اشاره نمود و اضافه كرد: اگر اسلام، اسلام عقلانیت است و دیانت ما دیانت عقلانیت است این عقلانیت از مسیر عقلانیت ترجمانی به سمت یك عقلانیت توحیدی حركت می كند و نزدیك تر می گردد كه جانمایه تمدن سازی اسلامی شكل می گیرد كه ما چگونه می توانیم به عقلانیت توحیدی برسیم كه هم جهان، هم معرفت و هم انسان و عناصر آن را واحد و متحد ببینیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: آنچه كه انقلاب اسلامی آن را آفرید و امام راحل آن را ادامه داد تولید یك مقطع جدید در عقلانیت بود و آن عقلانیت توحیدی نظری و عملی است.
صالحی بیان كرد: عقلانیت توحیدی تا پیش از انقلاب اسلامی بیشتر در فضای معرفت و انسان بود؛ اما امام راحل، معارفی كه از اندیشه های جهرمی ها، خفری ها و ملاصدراها برگرفت و آن را به بطن جامعه و مسیر زندگی اجتماعی كشاند و این معارف آن بود كه زندگی اجتماعی و سیاست را هم باید موحدانه كرد.
وی ادامه داد: امام راحل عقلانیت توحیدی را از حكمت نظری به سمت حكمت عملی سوق داد و برای آن نظریه سازی كرد و در مقام عمل به شروع این اتفاق پرداخت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اسلام دین عقلانیت است اما اسلام دوره های عقلانیت ضدجاهلیت، عقلانیت توحیدی و تكثرگرا، عقلانیت توحیدی نظری و عقلانیت توحیدی نظری و عملی را گذارنده است.
به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا منطقه ی فارس، بزرگداشت شمس الدین خفری موسوم به محقق خفری، علامه ی خفری و فاضل خفری در روز نخست در بخش خفر شهرستان جهرم با حضور اندیشمندان برگزار گردید و امروز با حضور وزیر ارشاد، استاندار فارس و سایر مسئولان استان و شهرستان به كار خود در جهرم تمام كرد.
1396/12/12
23:36:51
5.0 / 5
4521
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس