مازنی:

مجلس برای اصلاح قانون به نفع وقف آمادگی دارد

مجلس برای اصلاح قانون به نفع وقف آمادگی دارد عطر حرم: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم صدمه شناسی وقف و اصلاح قوانین مرتبط به آن، آمادگی قوه مقننه برای گسترش و تعمیق سنت حسنه وقف را در سطح كشور اعلام نمود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام احمد مازنی با اشاره به اینكه وقف یكی از ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی بسیار مهم دین مبین اسلام است و كار كرد آن به این شكل است تا كسانی كه می خواهند، اموالشان تا قیام قیامت پابرجا بماند و سود سرشار آن به حساب آن ها ریخته شود از این فریضه الهی استفاده ببرند اظهار نمود: ازاین رو وقف اموال بهترین روش تولید تعامل و برقراری عدالت اقتصادی در جامعه است.
وی افزود: تأثیر اقتصادی وقف بر جامعه به این صورت است كه اموالی كه وقف می شود، در جهت نیت هدف واقف و به نفع مردم و كسانی كه برایشان وقف شده سوق داده می گردد تا برای نسل های بعدی مورداستفاده قرار گیرد.
مازنی ادامه داد: طبعاً این مجموعه كه معمولاً شامل اموال غیرمنقولی است كه وقف می گردد و در بعضی از مواقع منقول است در جهت مراقبت، نگهداری و استفاده صحیح و متناسب با نیت واقف مشكلاتی دارد كه در دوره های مختلف، مدیریت اوقاف كوشیده است كه این مشكلات را برطرف كند.
نماینده مردم تهران در مجلس دهم خاطرنشان كرد: به نظر من وقف نیازمند یك صدمه شناسی جدی هم از جهت رعایت نیت واقف و هم از برای استفاده ای كه افراد بعنوان مستأجر از منافع موقوفه استفاده می نمایند است، ازاین رو مبحث وقف نیازمند یك بازنگری جدی است.
وی اظهار داشت: در این مورد هم اگر نیاز به اصلاح قانون باشد، مجلس این آمادگی را دارد كه در این راستا به مسئولان اوقاف كمك نماید تا قوانین را اصلاح و اجرا كنند.
عضو مجمع نمایندگان استان تهران ادامه داد: مشكلاتی در این زمینه وجود دارد كه مجلس شورای اسلامی می تواند با نظارت خود، حقوق موقوفات و مردمی كه از آن ها استفاده می نمایند را متناسب با قواعد شرعی و قانونی در جامعه پیگیری و نظارت كند.
وی افزود: من فكر می كنم سازمان اوقاف در جهت نهادینه كردن فرهنگ وقف باید از تریبون های مورد اعتماد مردم برای گسترش فرهنگ وقف و فرهنگ سازی در این زمینه استفاده تا اعتماد آن ها را نسبت به این مورد بیش ازپیش جلب كند.
مازنی خاطرنشان كرد: مردم باید مطمئن باشند كه موقوفه هایی كه زیر نظر سازمان اوقاف اداره می گردد به صورت صحیح نگهداری و در مسیر درستی مورداستفاده قرار می گیرد ازاین رو شفاف سازی می تواند بعنوان بهترین ابزار برای تبلیغ فرهنگ وقف مورداستفاده قرار بگیرد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: همینطور باید برای مردم تبیین شود كه وقف چه آثار و بركاتی را در جامعه به همراه خود دارد و تأثیر آن به خوبی برای آحاد جامعه تبدیل گردد.
وی تاكید كرد: به نظر می رسد كه سازمان اوقاف و امور خیریه تابحال در جهت توسعه كمی وقف موفق بوده است و بعضی از گزارش ها، حاكی از این است كه در سال های اخیر روند افزایش موقوفات بیش از 13 برابر شده است و این مورد نشان دهنده گسترش كمی است، اما آیا گسترش كیفی هم این چنین بوده است كه نیازمند بررسی بیشتری در این زمینه است.
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس اسلامی در مورد نقش مثبت مجلس در امر گسترش فریضه الهی وقف یاد آورد شد: مجلس و سازمان اوقاف می توانند با تصویب و اجرای قوانین در جهت رفع محرومیت و گسترش موقوفات جهت استفاده و بهره برداری محرومان در جامعه گام های بسیار مؤثری بردارند.1396/12/25
18:10:22
5.0 / 5
4466
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس