شرفخانی:

طرح آرامش بهاری در ۲۷۰۰ امامزاده و بقعه برگزار می گردد

طرح آرامش بهاری در ۲۷۰۰ امامزاده و بقعه برگزار می گردد عطر حرم: معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینكه «طرح آرامش بهاری» از حدودا هفت سال پیش فعالیت خویش را در امامزادگان و بقاع متبركه شروع كرده است، اظهار داشت: مردم استقبال خوبی از این طرح داشته اند و امسال هم در ۲۷۰۰ امامزاده و بقعه سراسر كشور طرح آرامش بهاری در دو بخش فرهنگی و معرفتی و بخش خدمات اجتماعی برنامه هایی را برای مردم دارد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام احمد شرفخانی روز یكشنبه، ۲۷ اسفندماه در نشست خبری «طرح نوروزی آرامش بهاری در امامزادگان و بقاع متبركه» با اشاره به اینكه ایام عید برای مردم ما یك یاز ایام پرنشاط و پرتحرك است و مردم با سنت ها و رفتارهای دیرینه ای كه از بزرگان و تاریخ به جا مانده است در مسافرت و دید و بازدید به سر می برند، اظهار نمود: این یك ظرفیتی است كه سازمان اوقاف و امور خیریه باید از این ظرفیت بهره ببرد و طبق پیش بینی ها و برنامه های سازمان اوقاف این یك ظرفیت فرهنگی و اجتماعی بزرگ است كه با استفاده از ساختار وقف می توانیم برای مردم در این ایام خدمت رسانی هایی را داشته باشیم تا مردم بیشتر با كاركردهای وقف آشنا شوند.

وی تصریح كرد: یكی از نهادهایی كه در این ایام خدمت رسانی را برای مردم دارد نهادهای فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه است. تا پیش از سال ۸۸ خدمت رسانی امامزادگان تعطیل بود. مقام معظم رهبری فرمودند امامزادگان باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند و بر همین مبنا در سازمان اوقاف و امور خیریه طرح آرامش بهاری همزمان با بهار طبیعت از سال ۸۸ به بعد شروع شد و در این طرح برنامه هایی در عرصه فرهنگی، تحویل سال و سایر موارد داریم چون كه اكثریت مردم دوست دارند در لحظه تحویل سال در مكان های مقدس باشند و امامزادگان می توانند این آرامش را برای مردم به دنبال داشته باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینكه حدودا از هفت سال پیش تصمیم گرفتی كه از ظرفیت های امامزادگان و بقاع متبركه برای ترویج معرفت در میان مردم و خدمت رسانی مطلوب تر به آن ها برنامه هایی را عرضه بدهیم. اسكان و پذیرایی از مردم در امامزادگان در روزهای عید یكی از برنامه های ما است كه استقبال خوبی هم داشته ایم. در مجموع ۲۷۰۰ امامزاده و بقعه در سراسر كشور در دو بخش فرهنگی و معرفتی و بخش خدمات اجتماعی در این ایام به مردم خدماتی را عرضه می كنند.

شرفخانی با اشاره به اینكه ما برای لحظه تحویل سال برنامه های فرهنگی و معنوی بسیار زیادی داریم، تصریح كرد: امسال با عنایت به اینكه لحظه تحویل سال مصادف است با شهادت امام هادی (ع) برنامه ریزی هایی داشته ایم كه هم سنت ایرانی ما حفظ شود و هم اینكه حرمت شب شهادت و یك فضای معنوی و مناسبی را در این شب برای مردم داشته باشیم. نه به گونه ای عمل نماییم كه مردم فكر كنند وارد هیأت شده اند اما در عین حال تلاش داریم برنامه هایی داشته باشیم كه حرمت این شب كه شب شهادت است حفظ شود و در عین حال آیین سنتی ایرانی هم برپا شود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه سفره های هفت سین سنتی را در فضای امامزادگان برپا كرده ایم، خاطرنشان كرد: برپایی خیمه های معرفت در آستان امامزادگان همچون برنامه های خدمات اجتماعی ما به زائران است. در این خیمه های معرفتی مشاوره مهارت های فردی، ازدواج، تحكیم خانواده و تربیت فرزند از اولویت های ما است و با استفاده از تكنیك های نوین تبلیغی تلاش داریم كه مردم مهارت های زندگی صحیح را آموزش ببینند و گفت وگوهای چهره به چهره هم در خیمه های معرفت برپا می گردد. همینطور برنامه های ویژه كودكان و نوجوانان داریم كه بسیار متنوع است و تبلیغات چند رسانه ای را در بحث صدمه های اجتماعی در این ایام در خیمه های معرفت داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینكه در ۱۷۷۰ امامزاده ما نمایشگاه دیواری طرح آرامش بهاری را داریم، اضافه كرد: مسابقه كتاب خوانی آرامش بهاری همچون برنامه های ما است كه كتاب هایی را در این زمینه تهیه كرده ایم و اگر تعداد كتاب ها كم باشد اپلیكیشن آن كتاب را در اختیار مردم قرار می دهیم تا مردم هم كتاب بخوانند و هم در مسابقاتی كه طراحی شده است شركت نمایند. در بحث فرهنگی هم مبلغین ما برای اقامه نماز جماعت و گفت وگوهای دینی حضور دارند. در مجموع ۳۵۰۰ روحانی از حوزه های علمیه قم و شهرستان ها به امامزادگان و بقاع متبركه اعزام شده و فعالیت دارند كه هر كدام از آن ها در حدود ۴۵ ساعت دوره مهارت های روان شناسی را دیده اند.

شرفخانی در ادامه با اشاره به اینكه ما برای خانواده ها مسابقات گروهی داریم، خاطرنشان كرد: در ۹۱۷ امامزاده ایستگاه های صلواتی را طراحی نموده ایم كه هم در روزهای شهادت و هم ایام ولادت برنامه های پذیرایی و ایستگاه های صلواتی را دارند. یكی از مهمترین دغدغه های دینی و اجتماعی خانواده ها مباحث تربیتی و فضای مجازی است كه ما در این بخش تولیدات بسیار خوبی را داشته ایم و در بخش خدمت رسانی به مردم هم در ۸۸۳ امامزاده و بقعه، زائرسرا داریم. بخش دیگری از فعالیت ما در كاروان راهیان نور است كه اوقاف در این زمینه هم در حال خدمت رسانی به مردم است و در بحث بهداشت ودرمان و امنیت زائران هم هماهنگی های لازم با دستگاه ها و نهادهای مختلف انجام شده است.

وی خاطرنشان كرد: امسال شعار آستان مقدس ائمه اطهار و امامزادگان با جلسه مشتركی كه برگزار گردید شعار «بهار را با محبت او آغاز كنیم» انتخاب گردید. سازمان اوقاف و مبلغین ما در مساجد تاریخی و میراثی و اماكن توریستی هم حضور دارد و خیمه های معرفت را در این مكان ها برگزار می نماید و برنامه های فرهنگی و اجتماعی داریم. در تخت جمشید، فلك الفلاك، مسجد جامع اصفهان، یزد، سواحل دریایی و... هم خیمه های معرفت مبلغین حضور دارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینكه در سال قبل بیش از ۴۰ میلیون نفربار زائر در روزهای تعطیلات نوروز در امامزادگان حضور داشتند، اظهار داشت: ما بسته های مهر تندرستی را برای مناطق زلزله زده در نظر گرفته ایم و برای همسان سازی و یكسان سازی بقاع متبركه هم به تمام امامزادگان ابلاغ كرده ایم كه در روزهای نوروز بحث های عمرانی تعطیل شود و بعد از ایام نوروز مجددا فعالیت ها آغاز شود.
1397/01/01
12:27:16
5.0 / 5
4884
تگهای خبر: امام , امامزاده , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس