موزه ملی قرآن منتظر تامین نیروی یگان حفاظت

موزه ملی قرآن منتظر تامین نیروی یگان حفاظت عطر حرم: «با وجود موافقت یگان حفاظت پردیس مجموعه شهید مطهری برای فعال شدن موزه ملی قرآن كریم در ایام پنج شنبه، سازمان میراث فرهنگی امكان تامین نیروی بیشتر برای موزه قرآن در این روز را ندارد.»


حجت الاسلام امیر لهراسبی، مدیر موزه ملی قرآن كریم در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: برپایه دستورالعمل اداره كل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص تعطیلی فقط شش روز در سال برای موزه های زیر نظر این سازمان؛ اما موزه ملی قرآن با وجود قرارگرفتن در زیرمجموعه این سازمان به علت موقعیت قرارگیری و منطقه استحفاظی خود روزهای پنج شنبه و جمعه امكان فعالیت ندارد، اما به دنبال جلساتی كه با مسئولان حفاظتی مجموعه گذاشته شد و نامه نگاری های انجام شده امكان فعال شدن موزه قرآن در ایام پنج شنبه هم تائید شد.

او ادامه داد: با این حال تائید، اما اداره كل موزه ها با این اتفاق مخالفت دارد و دلیل آن را كمبود نیرو در یگان حفاظت و انجام نشدن حفاظت كامل از این موزه اعلام می كند. حتی گفته اند برای موافقت با این اقدام، نیازمند نیروی جدید هستیم و با عنایت به اینكه با تعطیلات نوروز و برگزاری نمایشگاه لوور در دستور كار هستند، امكان تامین نیروی بیشتر برای موزه قرآن فراهم نیست. ازاین رو با این مخالفت موزه ملی قرآن هنوز نمی تواند در ایام پنج شنبه و جمعه فعالیت داشته باشد.

وی نبود پاركینگ و قرارگیری موزه در طرح ترافیك را از عواملی دانست كه در طول سال از تعداد بازدیدكنندگان این موزه كم كرده است و اضافه كرد: این اتفاق در شرایطی می افتد كه نوروز یكی از بهترین زمان ها برای جذب توریست بیشتر در موزه ملی قرآن است.او به رایزنی هایی كه موزه ملی قرآن كریم با شهرداری منطقه ۱۱ برای برگزاری نمایشگاه موقت از دیوان های شعری موزه قرآن داشته است، اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه نامه نگاری های انجام شده با معاونت فرهنگی و اجتماعی و دفتر شهردار قرار بود بعضی از طرح های گردشگری در این موزه برگزار گردد اما متأسفانه هنوز هیچكدام پاسخگو نبوده اند.

حجت الاسلام لهراسبی رونمایی از نسخه های دیوان شعری حافظ، چند نسخه خطی شعر و چند تك برگ خط كوفی بعنوان یك نمایشگاه موقت در نوروز را از اقدامات این موزه در نوروز ۹۷ بیان كرد.

وی همینطور از ضرورت تهیه اسكنر نسخ خطی موزه ملی قرآن كریم اطلاع داد و اظهار داشت: تلاش می نماییم با تهیه یك دستگاه اسكنر همه آثار شاخص موزه قرآن را مستندنگاری نماییم.

مدیر موزه ملی قرآن كریم با اشاره به رطوبتی كه دیوارهای موزه ی قرآن به علت قرارگیری اش زیر فضای سبز مجموعه موزه ملی قرآن، با آن روبه رو شده است، اظهار داشت: خیلی از آثارمان كه شرایط نگهداری موزه برای آن ها مناسب نمی باشد را از مخازن خارج نمی نماییم چون شرایط نگهداری و رطوبت بالای موزه اجازه این كار را نمی دهد.

به گفته ی وی نخست باید یك طرح رطوبت زدایی در موزه صورت گیرد كه برای این كار نیازمند اعتبار مناسب هستیم.

او همینطور به انجام برنامه ریزی برای حذف تونل ورودی موزه قرآن اشاره نمود و اضافه كرد: ورودی موزه كه پیش از این در قالب یك تونل معمولی بدون هیچ طرح و نشانی بود و می توان گفت چهره موزه را زشت كرده بود، با طرح های اسلیمی طراحی و جایگزین شده است، اما در بلندمدت برای حذف كریدور این موزه هم با كادر امنیتی- حفاظتی مجموعه توافق كردیم و مقرر است بزودی این كار هم صورت گیرد.

حجت الاسلام امیر لهراسبی تصریح كرد: حذف كامل كریدور مستلزم این است كه یكسری موارد حفاظتی و نمایی از فضای سبز مقابل آن به صورت كامل تغییر كند، اما انجام همه این طرح ها نیازمند تامین اعتبار از سوی سازمان میراث فرهنگی است.
1397/01/03
12:13:52
5.0 / 5
4447
تگهای خبر: اسلام , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس