تشریح برنامه های بیست و ششمین نمایشگاه قرآن؛

نمایشگاه قرآن جشنواره بزرگ علمی، فرهنگی و هنری است

نمایشگاه قرآن جشنواره بزرگ علمی، فرهنگی و هنری است عطر حرم: معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه در این دوره از نمایشگاه از ۲۶ شخصیت برجسته هفت كشور جهان اسلام دعوت كرده ایم، اظهار داشت: ما در صدد هستیم در این دوره از نمایشگاه بخش محتوایی و هنری را نسبت به سایر بخش ها پررنگ تر نماییم و از نهادها و موسسات دولتی و مردمی زیادی برای برپایی نمایشگاه بهره برده ایم.به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، عبدالهادی فقهی زاده - معاون قرآن و عترت ارشاد - روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ماه در دومین نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم با اشاره به اینكه این نمایشگاه یك جشنواره بزرگ ملی و عمومی است كه تمام نهادها و موسسات مردمی در این جشنواره مشاركت دارند، اظهار نمود: رویكرد اصلی ما در بیست و ششمین دوره نمایشگاه سپردن كار به موسسات و نهادهای مردمی و دولتی است. در این دوره از نمایشگاه ۱۵ وزارتخانه و نهاد دولتی، ۳۲ موسسه قرآنی، ۱۶ مركز دانشگاهی، ۱۵ حوزه علمیه و مراكز حوزوی در این دوره از مسابقات مشاركت دارند. بدون شك بزرگترین رویداد قرآنی در سطح جهان اسلام برپایی این نمایشگاه است كه نهادهای عمومی و دولتی در آن مشاركت دارند.

وی ادامه داد: ما در این نمایشگاه قرآن را علمی و هنری قلمداد می نماییم كه موسسات و نهادها و مراكز قرآنی از سراسر كشور امكان مشاركت در این رویداد بزرگ قرآنی را دارند. در تلاش هستیم كه نگرش برنامه محوری را در این دوره از مسابقات داشته باشیم. بیش از ۴۰۰ طرح و برنامه در اتاق های فكر كه از جانب موسسات مردمی و نهادهای دولتی دریافت شده بود مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ۱۲۰ برنامه را طراحی كردیم. برنامه محوری مبحث اصلی این نمایشگاه است و در مرحله محتوایی و اجرایی در صدد هستیم كه مشكلات را كمتر نماییم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه ما در این دوره از نمایشگاه برنامه هایی كه دارای پویایی و حركت های نوینی باشد را بیشتر مورد توجه قرار داده ایم، تصریح كرد: همین طرح های پویا می توانند این دوره از نمایشگاه را نسبت به دوره های قبل متمایز كنند. تبدیل نمایشگاه ملی قرآن بعنوان اصلی خود یعنی «نمایشگاه بین المللی قرآن» یكی از اهداف اصلی ما در این دوره از برپایی نمایشگاه است، گرچه كه با مشكلات بودجه ای همراه بوده ایم و از میهمان زیادی دعوت كرده ایم اما آن ها به علت اینكه در ماه مبارك رمضان قرار داریم و ممكن است روزه های آن ها دچار مشكل شود، نپذیرفته اند اما تمام تلاش خویش را كرده ایم كه بخش بین الملل نمایشگاه را به بهترین شكل ممكن بعد از سه سال مجددا برپا نماییم.

فقهی زاده با بیان این مطلب كه ما از هفت كشور جهان ۲۶ شخصیت برجسته علمی و دانشگاهی را دعوت كرده ایم، خاطرنشان كرد: همچون این كشورها عراق، مالزی، تركیه، روسیه، آذربایجان و... است و همینطور از ۲۰ موسسه بین المللی قرآن كریم كه فعالیت های برجسته ای دارند هم دعوت كردیم. چهار تحریریه مستقیم تولید محتوا را در بیست و ششمین دوره نمایشگاه برپا كرده ایم و مجلاتی به زبان های عربی، انگلیسی و اردو را طراحی نموده ایم كه بتوانند این رویداد بزرگ قرآنی را در سطح جهان اسلام به معرض نمایش بگذارند.

وی با بیان این مطلب كه نمایشگاه فقط مختص قرائت و حفظ نیست بلكه به بخش های محتوایی و هنری هم بسیار توجه داشته ایم، اظهار داشت: در این دوره از نمایشگاه حجم بالایی از نهادها و موسسات دولتی و مردمی حضور دارند. در صدد هستیم «بیست و سومین آیین انتخاب خادمان قرآنی» را در شب یا روز ۱۵ ماه مبارك رمضان با حضور رئیس جمهور برگزار نماییم. رایزنی های حضور رئیس جمهور صورت گرفته است و امیدواریم كه انشاءالله این آیین با حضور رییس جمهور محترم برگزار گردد. در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و طبق برنامه های از پیش تعیین شده بعضی از فعالیت های نمایشگاه به این رویداد تاریخی و انقلابی اشاره دارد و در صددیم از چهره های برجسته قرآنی تقدیر نماییم. در حاشیه نمایشگاه غرفه های قرآن و عترت را هم برپا می نماییم.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه در نمایشگاه با تنوع علمی و هنری كه داریم در صدد هستیم جنبه های علمی و محتوایی بر جنبه های فروشگاهی نمایشگاه غلبه داشته باشد، اظهار داشت: نمایشگاه عرصه عرضه توانمندی و جشنواره بزرگ علمی، هنری و فرهنگی در حوزه قرآن است. در حدود ۵۰ هزار مترمربع نمایشگاه قرآن برپا می گردد كه ۳۳ هزار مترمربع در شبستان، ۷ هزار متر مربع در شبستان اصلی و ۱۰ هزار متر در رواق شبستان برپا می گردد كه از این بین در حدود ۳۰ هزارمترمربع از نمایشگاه به جنبه های علمی و محتوایی اختصاص دارد و در حدود ۲۰هزار متر مربع ارائه محصولات نشر مكتوب و دیجیتال همچون عفاف و حجاب تخصیص داده شده است.

فقهی زاده در ادامه با اشاره به اعلام زمان برپایی نمایشگاه قرآن اظهار داشت: بیست و ششمین دوره نمایشگاه از ۲۹ اردیبهشت ماه (همزمان با سوم ماه مبارك رمضان) تا ۱۴ خردادماه (شب بیستم ماه مبارك رمضان) در مصلای تهران برگزار می گردد. پس از حدود پنج سال مجددا برنامه انتخاب رساله های دكتری در رشته های علوم و قرآن و حدیث و رشته های وابسته به آن را برگزار و كارگاه تخصصی اعجاز قرآن را برپا می نماییم. همینطور در حدود ۱۲ نشست كاملا تخصصی و علمی را در این دوره از نمایشگاه برپا می نماییم و در صدد هستیم به مبحث غدیر، امام رضا (ع) و مهدویت به صورت ویژه در این دوره از نمایشگاه پرداخته شود. اكران فیلم از دیگر برنامه های محتوایی ما در این دوره از نمایشگاه است. همینطور در صددیم با همكاری جامعة المصطفی العالمیه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سطح جهان اسلام برای بازگشت به مفاهیم قرآنی و فعالیت های قرآنی برنامه های بیشتری را داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به بودجه امسال نمایشگاه اظهار داشت: ما در صدد هستیم كه باوجود برپایی برنامه های بیشتر این دوره از نمایشگاه نسبت به سال های قبل بودجه كمتری را صرف نماییم. ۱۲ نشست تخصصی در بخش های علمی، هنری، عمومی و همینطور كاملا تخصصی در این دوره از نمایشگاه برگزار می گردد. ما به علت فیلتر شدن تلگرام در بخش فضای مجازی ممكن است با مشكلاتی روبرو باشیم و در صدد هستیم كه این مورد را در پیام رسان های داخلی دنبال نماییم تا اطلاع رسانی این دوره از نمایشگاه به طور گسترده تر صورت گیرد.

در آخر این نشست از پوستر بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن كریم رونمایی گردید.
1397/02/25
14:57:57
5.0 / 5
4844
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس