، یادداشت،

در سوگ استادی كه چهره اسلام معتدل برگرفته از آموزه های ناب محمدی را احیا كرد

در سوگ استادی كه چهره اسلام معتدل برگرفته از آموزه های ناب محمدی را احیا كرد عطر حرم: محمدحسن دریایی پژوهشگر ارشد مسائل بین الملل و از شاگردان دكتر احمد احمدی در یادداشتی یاد و خاطره وی را گرامی داشت.به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، متن این یادداشت به شرح زیر است:

"قد افلح المومنون. همانا مومنان رستگار شدند.

در شامگاه بیست و سومین روز ماه مبارك رمضان پس از اینكه استاد بزرگوار دكتر احمدی در هشتاد و پنجمین سال زندگی گهربار خود در مهمانی ضیافت الهی به سر می برد و مراسم احیا و شب قدر را به جا آورده بود، با دلی آرام و سبكبار برای همیشه به دیدار معبود خویش شتافت. خوشا به سعادت ایشان كه هم خدایی زیست و هم خدایی به دیدار حق شتافت.

مردی از جنس مولای متقیان علی (ع) كه با همه وجود تعالیم والای اسلامی و بویژه نهج البلاغه را درك كرده بود و اجرا می كرد وتنها دارایی اش تنهایی و بریدن از هوای نفس بود. تركیب عرفان و فلسفه با پشتوانه تحصیلات عالی و تحقیقات عمیق حوزه و دانشگاه، از ایشان دانشمندی فرزانه و شخصیتی بی نظیر ساخته بود كه دیگر بعید می دانم روزگار همانندش را بزودی ببیند. ساده زیستی علی وار ایشان نه یك شعار، بلكه اجرای عملی، دقیق و مبتنی بر باور سیره امام اول شیعیان بود كه چون بی ریا و خالصانه بود، زبانزد خاص و عام شد. شخصیتی متبلور به اخلاق الهی، اما از جنس مردم مستضعف، متقی و قانع ایران كه همه عمر خویش را وقف خدمت به ارتقای فرهنگ و ارزش های والای این مرزوبوم كرد و در طوفان های سهمگین روزگار در پنج دهه گذشته، همواره در كنار مردم ایستاد و یار و یاور آنها در طغیان ناملایمات بود.

متفكر و فیلسوف بزرگی كه علاوه بر شهرت جهانی، به علت تسلط فوق العاده بر مبانی فلسفه، مورد احترام گسترده خیلی از فلاسفه و اندیشمندان غربی، شرقی و عربی بود و سخنرانی ها و مقالات ایشان در دانشگاه های معروف دنیا، چهره اسلام معتدل بر گرفته از آموزه های ناب محمدی را احیا كرد، آن هم در زمانی كه اسلام ستیزی پروژه ای چند میلیارد دلاری شده بود و مسلمان نماهای كوته بین و قشری نگر آب به آسیاب دشمن برای خشكاندن ریشه اسلام و فرهنگ والای ایران می ریختند.

زمان زیادی لازم است تا ابعاد خدمات پنهان این فیلسوف بزرگ به اسلام و تفكر ناب علی (ع) روشن شود. در بعد داخلی استاد فرزانه و فیلسوف شهیر دكتر احمدی را عموما به واسطه سالیان متمادی عضویت موثر در شورای عالی انقلاب فرهنگی و تاسیس و مدیریت سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی و راه اندازی مراكز مختلف عالی دانشگاهی می شناسند. بطور قطع خدمات ایشان در این زمینه ها برای اهل علم و فرهنگ و دلسوزان این آب و خاك تا ابد فراموش نخواهد شد. علاوه بر این تلاش های مجدانه و خدمات موثر این دانشمند و فیلسوف برجسته به ارتقای فرهنگ ایرانی اسلامی و به خصوص گسترش فرهنگ و ادبیات فارسی در اقصی نقاط دنیا هیچگاه از خاطر فارسی دوستان و فارسی زبانان سراسر دنیا محو نخواهد شد.

تعمیق مطالعات علمی در همه ابعاد در رابطه با علوم انسانی و ترویج گسترش اندیشه های ناب اجتماعی سیاسی برگرفته از فرهنگ بومی ایران كه با انتشار بیش از هزار و صد عنوان كتاب نفیس علمی تخصصی تحت مدیریت ایشان صورت گرفت، برای همیشه به عنوان یادگار ماندنی این فیلسوف بزرگ ایرانی در تاریخ علم و معرفت ایران تلالو خواهد نمود.

آنچه استاد فرزانه دكتر احمدی از خود به جا گذاشت، خودباوری ملی در عرصه تولید مدون علم و فرهنگ بر مبنای استانداردهای بین المللی و مبانی و شاخص های بومی گرایی در علوم انسانی مطابق با فرهنگ والای ایرانی اسلامی است كه نقطه عطفی در تاریخ فرهنگ این ملت بزرگ محسوب خواهد شد.

استاد بزرگوار دكتر احمدی یار وفادار امام و رهبری بود و در عرصه سیاست هم با رفتارهای مبتنی بر آموزه های دینی منبعث از نصایح مولای متقیان، شاخص های رفتار سیاسی را به نحو بسیار چشمگیری ارتقا داد. مواضع اصولی، صداقت و صراحت لهجه ایشان در برخورد با تحولات، از ایشان شخصیتی فراجناحی ساخت كه در همه حال بعنوان یار و غمخوار مردم و حامی آنها مورد احترام وصف ناپذیر همه جریانات سیاسی بود.

دكتر احمدی گوهر نابی بود كه خیلی از ابعاد عمر گرانبهایشان ناشناخته خواهد ماند. عارف بزرگی كه از محضر اساتید بنام چون مرحوم علامه طباطبائی بهره ها برده بود و محرم رازهای ناگفته ای بود كه تبلور آن در زندگی ساده و پرثمر سرشار از عشق به خدمت به خلق خدا بود. كارهای خیریه و عام المنفعه بی شمار ایشان به صورت گمنام انجام می شد تا آن هم اجرای عملی سیره علی (ع) باشد. شاید همین مراقبت ها سبب شد كه مقارن با شهادت مولا ایشان هم به دیار حق بشتابد.

به عنوان یكی از كوچكترین شاگردان این استاد بزرگوار، چنان عظمت و وقاری در اندیشه و رفتار دكتر احمدی می دیدم كه برخی اوقات تصور می كردم زمین با همه عظمتش، تاب وقارش را نمی آورد و درهم خواهد شكست. اكنون هرچند با چشمی خونبار در سوگ از دست دادن استاد نشسته ام، اما مطمئن هستم كه ایشان در عالم دیگر در بالاترین درجات با ائمه و اولیاءالله محشور هستند.

خوشا آنانكه الله یارشان بحمد و قل هو الله كارشان بی. خوشا آنان كه دائم در نمازند بهشت جاودان بازارشان بی".
1397/03/20
00:40:04
5.0 / 5
4460
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس