معرفی شریعتی به روایت اسناد ساواك

معرفی شریعتی به روایت اسناد ساواك عطر حرم: چاپ تازه مجموعه سه جلدی ˮشریعتی به روایت اسناد ساواكˮ اخیرا انتشار یافته است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، مركز اسناد انقلاب اسلامی در معرفی این مجموعه نوشته است: شخصیت دكتر علی شریعتی بعنوان یكی از افراد شاخص در تاریخ معاصر ایران، همواره در حوزه عمل و اندیشه، مبحث مناقشه جدی میان موافقین و مخالفین بوده است. از این رو رسیدن به یك تصویر واقعی از شریعتی، نیازمند مطالعه دقیق تمام ابعاد زندگی سیاسی و اجتماعی وی است.
یكی از مهم ترین منابع برای شناخت شریعتی، اسناد به جامانده از دوران پهلوی است كه حاوی نكات مهم و ارزشمند تاریخی برای محققین و علاقه مندان به تاریخ است. از این رو مجموعه "شریعتی به روایت اسناد ساواك" كه توسط موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته، جهت استفاده علاقه مندان و محققین معرفی می گردد.
اثر سه جلدی "شریعتی به روایت اسناد ساواك" كه در سال ۱۳۹۷ پس از ۲۰ سال به چاپ دوم رسید، دارای بیش از ۲۰۰۰ برگ سند از اسناد ساواك درباره دكتر علی شریعتی است. این مجموعه تمام پرونده شریعتی در ساواك را پوشش داده است.
جلد اول مجموعه "شریعتی به روایت اسناد ساواك"، فعالیت های وی از سال ۱۳۳۶ تا آخر سال ۱۳۵۰ را روایت می كند كه موضوعات مهمی همچون فعالیت ها و دستگیری شریعتی در دهه ۳۰، بورس تحصیلی وی به خارج از كشور، بازگشت به ایران و تدریس در دانشگاه مشهد از آن جمله است. یكی از اسناد قابل تأمل در جلد اول كتاب نامه معروف ۴۰ صفحه ای شریعتی با عنوان "شناسنامه یك زندگی" است كه گفته می گردد این نامه را به ساواك فرستاد تا در آن زندگینامه، شخصیت، دیدگاه ها و اهداف خویش را ترسیم كند. جلد اول این اثر در ۴۸۰ صفحه چاپ و انتشار یافته است.
اسناد مربوط به شریعتی در جلد دوم این مجموعه سال های ۱۳۵۱ تا آخر سال ۱۳۵۵ را در بر می گیرد كه بخش عمده ای از آن به گزارش های ساواك از سخنرانی های دكتر شریعتی در حسینیه ارشاد اختصاص دارد. همینطور گزارش های متعددی از ساواك درباره نامه ها، مقالات و كتاب های شریعتی در جلد دوم مشاهده می گردد. جلد دوم این اثر هم در ۶۱۲ صفحه انتشار یافته است.
گزارش های سال های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ ساواك درباره شریعتی محتوای اسنادی جلد سوم این مجموعه است. از مهم ترین اسناد جلد سوم می توان به سفر شریعتی به انگلیس و درگذشت مشكوك وی و نتایج این واقعه در فضای سیاسی اجتماعی آن روز اشاره نمود. علاوه بر این، انتشار اسناد لاتین یكی از خصوصیت های منحصربه فرد این مجلد است كه در آن جزئیات گزارش های بیمارستان ساوتهمپتن انگلیس از مرگ شریعتی روایت شده است.
یكی از اسناد جالب این جلد از كتاب، گزارش تشییع و تدفین پیكر دكتر شریعتی است كه در آن شخصیت هایی همچون امام موسی صدر و دكتر مفتح به همراه خانواده شریعتی و افرادی نظیر ابراهیم یزدی، سیدمحمود دعایی، سیدصادق طباطبایی و صادق قطب زاده حضور داشتند. جلد سوم این مجموعه دارای ۵۵۲ صفحه است.
اثر سه جلدی " شریعتی به روایت اسناد ساواك" در ۱۰۰۰ شماره و با قیمت دوره ۱۲۰ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.
علاقه مندان می توانند برای تهیه این اثر به فروشگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، پس از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران رجوع كنند یا با شماره تلفن ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند و یا به پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع كنند.1397/03/30
14:02:34
5.0 / 5
4596
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس