مركز پژوهش های مجلس ارزیابی كرد

با افزایش تحصیلات میزان حجاب زنان كاسته می شود

با افزایش تحصیلات میزان حجاب زنان كاسته می شود عطر حرم: مركز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی عوامل مؤثر بر اجرایی شدن سیاست های حجاب و راهكارهای پیش رو در این خصوص پرداخته است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، دفتر مطالعات فرهنگی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان « عوامل مؤثر بر اجرایی شدن سیاست های حجاب و راهكارهای پیش رو» عوامل تشدیدكننده این وضعیت و روند سیاستگذاری در مورد حجاب را بررسی نموده و آورده است:
در بخش اول گزارش، دو پارامترِ «نگرش مردم نسبت به مبحث حجاب» و «رفتار پوششی» آنها بررسی شده است. وضعیت نگرش جامعه به مبحث حجاب در ۵ محور اساسی شامل ارزشمندی حجاب، لزوم حجاب برای زن مسلمان، حدود حجاب، نتایج حجاب و بی حجابی، مداخله دولت در مبحث حجاب ارزیابی شده است.

این گزارش می افزاید درمورد وضعیت حجاب در كشور سه مبحث كانونی و مهم شامل تغییر ارزشمندی حجاب از شرعی به عرفی، جمعیت بالای بدحجابان كم صدمه (محجبه های عرفی)، كانون های بحران بدحجابی، وجود دارد كه هرگونه سیاستگذاری و تصمیم گیری باید با لحاظ كردن آنها صورت گیرد.

گزارش مركز پژوهش های مجلس در مورد تغییر ارزشمندی حجاب از شرعی به عرفی، عنوان می كند كه حجاب شرعی برای ۳۵ درصد از افراد جامعه پرارزش است و تقریباً ۵۵ درصد از زنان حجاب عرفی را پرارزش دانسته اند. درواقع نوعی حس و بی رغبتی درمورد حجاب شرعی در بین بخشی از افراد جامعه بوجود آمده است كه باعث می گردد آنها بین دو گزینه حجاب عرفی و شرعی، حجاب عرفی را انتخاب نماید.

همچنین در بخش جمعیت بالای بدحجابان كم صدمه (محجبه های عرفی) نتایج تحقیقات مختلف نشان می دهد، بیش از ۸۵ درصد از جمعیت افراد بدحجاب در گروه بدحجابان كم صدمه قرار دارند كه به لحاظ ذهنی خویش را محجبه می دانند. این گروه كه اصطلاحاً آنها را طیف خاكستری می نامند، به لحاظ ذهنی از یك طرف حجاب را برای زن مسلمان واجب دانسته و نسبت به نتایج منفی بدحجابی آگاهی دارند، اما ازسوی دیگر نسبت به ارزشمندی حجاب شرعی و همینطور مداخله دولت در كنترل حجاب موضع داشته و مقاومت ذهنی دارند و بخشی از آنها به لحاظ ذهنی استعداد ریزش به سمت بدحجابان هنجارشكن را دارا هستند.

تحقیقات در مورد كانون های بحران بدحجابی نشان داده است افراد تحصیلكردهِ جوانِ ساكن شهرهای بزرگ و كلان شهرها كه عمده مصرف فرهنگی آنها تماشای ماهواره و فیلم های سینمایی داخلی و خارجی است، بیشترین میزان صدمه و ناهنجاری را در مبحث حجاب دارند. ازاین رو قشر اصلی و هسته كانونی بدحجابی در كشور كه طراح اصلی حركت های ضدحجاب، كنشگران و بازیگران اصلی این صحنه هستند، دارای خصوصیت هایی هستند كه اتخاذ یك سیاست بسیار هوشمندانه، منعطف و سیال را ضروری می سازد.

از همین رو به نظر می آید درصورتی كه قرار باشد اقدامی درمورد حجاب انجام گیرد، این اقدام باید معطوف به نقطه كانونی صدمه زا به مسئله حجاب، یعنی كاهش ارزشمندی آن باشد كه بار اصلی آن بر دوش نظام رسانه ای و مصرف فرهنگی افراد است.

متن كامل این گزارش را اینجا بخوانید.1397/05/07
14:39:41
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس