در نشست بررسی ابعاد و اثرات پیاده روی اربعین بر جایگاه گردشگری دینی عنوان شد:

هدیه الهی برای تمام بشریت

هدیه الهی برای تمام بشریت عطر حرم: نشست علمی و تخصصی ˮبررسی ابعاد و خصوصیت های اثرات پیاده روی اربعین بر جایگاه گردشگری دینیˮ و بررسی رساله دكتری ˮاستخراج الگوی ابررویداد اربعین بر گردشگری مذهبیˮ در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار گردید و یك استاد حوزه و دانشگاه در این نشست اظهار داشت: اربعین هدیه الهی برای تمام بشریت است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، در این نشست كه با حضور دانشجویان، اساتید و فعالان عرصه گردشگری برگزار شد، منوچهر جهانیان رییس دانشكده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی به میهمانان و شركت كنندگان با اشاره به برگزاری نشست های علمی و تخصصی در دانشگاه علم و فرهنگ در جهت تعامل و هم اندیشی میان اساتید، دانشجویان و صاحب نظران علم گردشگری، در رابطه با اثرات پیاده روی اربعین بر گردشگری دینی بر این مهم تصریح كرد و اظهار داشت: امروزه معیارهای بسیاری در جهت توسعه گردشگری بیان می شوند كه از جمله آن ها می توان به برگزاری رویدادهای خاص در صنعت گردشگری اشاره كرد، به طوری كه كشورهای مختلف جهان از تولید رویدادهای متفاوت و گوناگون همراه با تنوع و جذابیت برای جذب گردشگر و توسعه فعالیت های گردشگری بهره می گیرند.
وی ادامه داد: رویدادها در سال های اخیر به عنوان یكی از پردرآمدترین و سودآورترین گونه های گردشگری به شمار می آیند. در این زمینه پیاده روی اربعین به عنوان یك ابررویداد مهم فرهنگی و دینی و یك جریان فرهنگی و اجتماعی مردم محور و برآمده از ایمان و اعتقادات دینی آحاد جامعه در حال برگزاری است و كشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران و عراق و مردمان این كشورها نقشی مهم و تاثیرگذاری در برپایی این رویداد عظیم فرهنگی، دینی و معنوی دارند.
جهانیان اظهار داشت: با عنایت به جایگاه و لزوم توجه به برگزاری این رویداد بزرگ در قرن حاضر به عنوان یك ابررویداد و تاثیر آن بر روی ابعاد و خصوصیت های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و توسعه روابط و همكاری های منطقه ای و بین المللی و جایگاه آن در گردشگری بین المللی، باید مورد توجه جدی نخبگان، اندیشمندان و پژوهشگران و فعالان این حوزه ها قرار گیرد.
محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس دانشگاه علم و فرهنگ و استاد راهنمای رساله دكترای ابررویداد مذهبی اربعین نیز، مفهوم رویداد را به عنوان یكی از موضوعات مهم در مطالعات گردشگری دانست و پرداختن به انواع رویدادهای فرهنگی و مذهبی در ایران را سرلوحه اقدامات جدید مطالعات گردشگری بیان كرد.
وی با اشاره به اهمیت مبحث تعاملات فرهنگی در گردشگری، رویداد اربعین را نمونه بارز اتحاد فرهنگی در گردشگری بیان كرد كه از موضوعات جدید گردشگری به حساب می آید.
ایمانی با اشاره به طرح موضوعات و مفاهیم جدید در گردشگری، از جمله برگزاری دو دوره موفقیت آمیز كنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت در دانشگاه علم و فرهنگ، دانشكده علوم گردشگری را به عنوان پیشگام مفاهیم جدید در گردشگری مطرح كرد.
در ادامه این نشست، خانم مهدیه بد، به جوانب گوناگون ابررویداد مذهبی اربعین پرداخت و به نتایج تحقیقات خویش پرداخت. وی با اشاره به اهمیت جایگاه ابررویداد اربعین در جهان، این رویداد را بزرگترین رویداد دینی دانست كه آمار حداقل ۱۵ میلیون گردشگر در این رویداد، آن را در سراسر جهان بی نظیر و غیرقابل تصور نموده است. او گفت كه این رویداد باشكوه همچنان نیازمند بررسی و مطالعه از جنبه های گوناگون علمی است.
در ادامه این نشست، حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی، استاد حوزه و دانشگاه و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی به اثرات معنوی پیاده روی اربعین و جایگاه آن در گردشگری دینی پرداخت و اظهار داشت: نباید گردشگری را در یك فضای برزخی فكری قرار داد و هرچه زمان به جلو می تازد ابعاد آن اجتماعی تر، فرهنگی تر و سیاسی تر می گردد.
وی اظهار داشت: نظریه نقش گردشگری در دین باید عرضه شود. باید تحقیق كرد كه دین در ارتباط با گردشگری چه مفاهیم كلانی عرضه داده است. گردشگری در ذات زندگی اجتماعی نهفته است. پتانسیل های زیادی در زیارت وجود دارد كه نباید به هدر برود. می توان زیارت را به فرهنگ و آرمان شهر اسلامی ارتباط داد. پس لازم است نظریه پردازان حوزه و دانشگاه به نظریه پردازی بپردازند. جای امیدواری است كه دانشگاهی با دانشكده مجزایی برای علوم گردشگری وجود دارد.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی خاطرنشان كرد: به طور كلی دو عنوان اساسی در ارتباط با اربعین مطرح می شود: گردشگری دینی و تحرك اجتماعی. اربعین یك گردشگری عادی و معمولی نیست، یك پویایی اجتماعی است. حركتی است كه خصلت تصاعدی، تعاملی و تكاملی دارد. حتی این تحرك اجتماعی از نوع تحرك نسلی و فرا نسلی است. آن را نباید یك نوع گردشگری عادی، مقطعی و منطقه ای دانست. اربعین پدیده نوظهوری است كه باآنكه دم فرو بسته و بازتابی از آن در رسانه ها و در میان تحلیلگران نیست، اما جهان شاهد آن است. می بایست از كشف الگوی اربعین فراتر رفت.
این استاد حوزه و دانشگاه، مولفه های اربعین را، اجتماع، انسجام، اتحاد فرهنگی، انبساط، انفتاح و انشراح برشمرد و اظهار داشت: اجتماع از آن جهت كه نوعی از گردشگری است كه گروهی است و فردی و منقطع نیست. در اربعین گردشگری به یك حركت عظیم تبدیل می گردد. انسجام وجه بارز و خصلت برجسته ای است كه در هر اجتماعی الزاما حاصل نمی شود. این همگرایی و حركت هماهنگ در اربعین دیده می گردد.
حجت الاسلام مبلغی اضافه كرد: اتحاد فرهنگی از آن جهت است كه در این ابررویداد، فرهنگ ها و اقوام گوناگون گرد هم آمده و نوعی وحدت فرهنگی را نشان می دهند. از جانب دیگر انبساط خاصی بر زائران اربعین عارض می گردد. همان گونه كه در روایات گفته شده است، سفر سبب بهداشت روحی و گشادگی روح و روان انسان می گردد. انفتاح هم به معنای بن بست نشناسی است. چون این سیل عظیم آنچه تولید می كند، امید است. این جمعیت شكست ناپذیر است. انسداد نیست بلكه یك انفتاح است. یعنی افكندن نگاه به دوردست ها.
وی خاطرنشان كرد: انشراح هم به مفهوم صدق پیدا كردن، گشادگی، صدر یافتن و یك نگاه كلان به كل زندگی و حیات یافتن است كه از دیگر مولفه های اربعین است. اربعین یك انشراح اجتماعی است. در اربعین درجه صدق انسان ها به حد اعلای خود می رسد. انسان ها از نیرنگ، گناه و نفاق دور می شوند. همه آنچه كه به عنوان جدایی عرب و عجم هست، در هم می شكند و آن ها را متحد می كند. اربعین نباید حد فاصلی بین شیعه و سنی و حتی مسلمان و غیرمسلمان باشد. اربعین برای تمام مخاطبان و یك هدیه الهی برای تمام بشریت است.


 

1396/08/15
19:11:52
5.0 / 5
4664
تگهای خبر: اربعین , اسلام , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس