موزه پرگامون برلین به بازسازی مسجد امویان حلب كمك می نماید

موزه پرگامون برلین به بازسازی مسجد امویان حلب كمك می نماید عطر حرم: مسئولان مجموعه هنرهای اسلامی موزه پرگامون برلین بعد از پنج سال كار بی وقفه، نخستین بسته حاوی اطلاعات بازسازی مسجد امویان در حلب را به یونسكو فرستاده اند تابه بازسازی این مسجد تاریخی كمك كنند.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، مسجد جامع امویان حلب یكی از بزرگترین مساجد سوریه و یكی از آثار تاریخی این كشور است كه در طول جنگ داخلی سوریه تخریب شد. مسئولان مجموعه هنرهای اسلامی، مدت پنج سال است كه درباره تخریب میراث فرهنگی كشور سوریه در طول جنگ داخلی، تحقیق می كنند. آنها راه های جدیدی برای حفظ و بایگانی مدارك مربوط به این آثار باستانی به دست آورده اند. كار بر روی میراث فرهنگی تخریب شده، به بازسازی آثار و همینطور افزایش مشاركت و آگاهی جامعه در این ارتباط كمك می نماید.
دست اندركاران این پروژه با حمایت بنیاد گراد هنكل بر روی آثار باستانی سوریه بخصوص در حلب متمركز شده اند. بدین منظور، اطلاعات بناهای تاریخی با استفاده از خاطرات شخصی، عكس ها و نقشه ها در یك كاتالوگ جمع آوری می گردد. از جانب دیگر، گروه «مستندسازی میراث» با تهیه نقشه های دقیق، به بررسی صدمه های وارد شده به بناهای مهم می پردازند. از نخستین بناهایی كه اطلاعات آن جمع آوری شده، مسجد امویان حلب است. اشتفان وبر، مدیر مجموعه هنرهای اسلامی موزه پرگامون برلین در این باره اظهار داشت: «ما با استفاده از بررسی دقیق نقشه های شهر حلب، تصاویر تاریخی، طرح ها و متون مربوطه، اطلاعاتی برای بازسازی بناهای تاریخی این شهر جمع آوری كردیم. هدف ما این است كه به بازسازی شهر قدیمی حلب كمك نماییم.»
در ماه اوت هم بنیاد اندرو دابلیو. ملون، مرحله دیگری از این پروژه را شروع كرد. در این مرحله محققان به كمك دو وبلاگ نویس، نقشه میراث این شهر را با استفاده از تركیب دانش محلی، تاریخ زندگی افراد و اطلاعات موجود تولید می كنند. این نقشه می تواند بعنوان آرشیو اجتماعی هم استفاده گردد.
در این پروژه ها، محققانی از سوریه و آلمان، به صورت سیستماتیك، گنجینه های فرهنگی و طبیعی كشور سوریه را كه در طول جنگ ویران شده اند، طبقه بندی می كنند. بدین ترتیب بیش از ۲۰۰ هزار عكس، طرح، نقشه و گزارش به صورت آرشیوی جامع برای بازسازی سوریه جمع آوری شده است. همینطور مقرر است فوریه سال آینده، نمایشگاهی از این آرشیو، در مجموعه هنرهای اسلامی موزه پرگامون برلین به نمایش گذاشته شود.

1397/07/16
22:52:11
5.0 / 5
4588
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس