پیوند آسمانی در حرم كریمه اهل بیت(س)

پیوند آسمانی در حرم كریمه اهل بیت(س) عطر حرم: زوجینی كه علاقه مند هستند تا شروع زندگی خودرا در حرم مطهر حضرت معصومه(س) آغاز كنند، می توانند با بازگشت بخش پیوندهای آسمانی نسبت به جاری شدن خطبه عقد خود در حرم مطهر، اقدام نمایند.


حجت الاسلام و المسلمین علی فتح الله زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، عنوان كرد: تا پیش از سال 92، زوجینی كه علاقمند به جاری شدن خطبه عقد در حرم مطهر حضرت معصومه(س) بودند، در صحن های حرم مطهر به جاری شدن خطبه عقد خود اقدام می كردند؛ از سال 1392 به سبب برقراری نظم بیشتر و همین طور افزایش رفاه و آسایش زائرین، این امر، سازماندهی شده و از آن سال، بخش پیوندهای آسمانی در قالب اتاق عقد افتتاح شد.
فتح الله زاده با اشاره به اینكه دریافت معرفی نامه از دفاتر رسمی ثبت ازدواج الزامی است، اظهار داشت: فرم های مخصوصی در قالب معرفی نامه با تفاهم بین دفاتر رسمی ثبت ازدواج و حرم مطهر حضرت معصومه(س)، تعریف شده است كه زوجین پیش از بازگشت به اتاق عقد حرم جهت جاری شدن خطبه، این فرم ها را باید از دفاتر ثبت ازدواج دریافت نمایند.
مسئول پیوندهای آسمانی حرم حضرت معصومه(س) اشاره كرد: متقاضیان می توانند، با بازگشت به سایت رسمی حرم مطهر، با دریافت فرم های مخصوص در سایت، تاریخ و ساعت عقد را مشخص كرده و به آدرس مندرج در سایت، از راه ایمیل ارسال كنند؛ دریافت معرفی نامه از دفاتر ثبت ازدواج سپس مشخص كردن ساعت و روز عقد توسط سایت، همچنان الزامی است.
فتح الله زاده با تاكید براینكه، تنها قرائت خطبه عقد در حرم مطهر حضرت معصومه(س) انجام می شود، اضافه كرد: كلیه ی امور حقوقی مربوط به عقدازدواج، سپس جاری شدن خطبه در حرم مطهر، از راه بازگشت به دفاتر رسمی ثبت ازدواج انجام می شود؛ هم چنین در اتاق پیوندهای آسمانی حرم حضرت معصومه(س)، تنها خطبه عقد دائم جاری میگردد.
وی اشاره كرد: حضور پدر دختر، و حضور پسر در هنگام قرائت خطبه عقد الزامی است؛ در صورتیكه پدر دختر در قید حیات نباشد، دریافت رضایت نامه و معرفی نامه از مراجع قانونی برای جاری شدن عقد لازم است و در غیر این صورت خطبه عقد جاری نمی گردد.
مسئول پیوندهای آسمانی حرم حضرت معصومه(س)، اظهار داشت: متقاضیان در روزهای مناسبت های خاص، به سبب تعدد بازگشت افراد، باید حداقل 10 روز قبل نسبت به ثبت نام در اتاق پیوندهای آسمانی اقدام كنند؛ با هماهنگی اتاق پیوندهای آسمانی، اساتید حوزوی حرم مطهر حضرت معصومه(س) بعنوان عاقد، خطبه عقد را برای زوجین قرائت می كنند؛ زوجین می توانند اساتیدی غیر از عاقدان حرم را برای جاری شدن خطبه عقد خود تعیین كنند.
فتح الله زاده با تاكید براینكه در 14 روز اول ماه محرم، هیچ عقدی در اتاق پیوندهای آسمانی جاری نمی گردد، بیان كرد: سپس این ایام، از روز 15 محرم، خطبه عقد با رعایت ملاحظات و حفظ شئونات ماه محرم و صفر در اتاق عقد حرم حضرت معصومه(س) جاری میگردد.
وی اشاره كرد: در روزهای عادی، تنها یك اتاق عقد، جهت جاری شدن خطبه زوجین، در اختیار متقاضیان است، اما در مناسبت های خاصی كه تعدد بازگشت به اتاق پیوندهای آسمانی زیاد است گاهی تا 5 اتاق عقد، جهت جاری شدن خطبه، آماده سازی شده و دراختیار متقاضیان قرار می گیرد.
فتح الله زاده اشاره كرد: اتاق پیوندهای آسمانی از 8 پگاه تا هنگام نماز مغرب فعال است؛ در صورت كثرت بازگشت ساعات فعالیت این بخش، افزایش می یابد؛ مبلغ 20 هزار تومان جهت نگهداری لوازم و وسایل اتاق عقد و مبلغ 30 هزار تومان، در صورتیكه عاقد از اساتید این بخش باشد، از متقاضیان در یافت میگردد.
وی اظهار داشت: به صورت میانگین، هر سال حدود 2 هزار و پانصد عقد، در اتاق پیوندهای آسمانی حرم حضرت معصومه(س) انجام می شود؛ از این تعداد، بعضی از متقاضیان ساكن قم نبوده و از شهرستان های خارج از قم به این مركز بازگشت می كنند.
مسئول پیوندهای آسمانی حرم حضرت معصومه(س) درانتها اشاره كرد: رعایت قوانین و شئونات خاص حرم مطهر، توسط متقاضیان بخش پیوندآسمانی الزامی است؛ طبق قوانین انتظامات حرم حضرت معصومه(س)، آوردن بعضی از وسایل و لوازمات سفره عقد، توسط متقاضیان ممنوع می باشد.
گفتنی است؛ اتاق عقد حرم مطهر حضرت معصومه(س) ابتدا در ضلع شمالی صحن جوادالائمه، تاسیس شد؛ الان این اتاق با نام بخش پیوندهای آسمانی در ضلع غربی صحن جوادالائمه حرم مطهر فعال است.1397/08/28
13:30:25
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: ائمه , اسلام , حرم مطهر , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس