، هفدهم ربیع الاول؛ سالروز ولادت رسول مهربانی،

سیره پیامبر(ص) الهام بخش وحدت است

سیره پیامبر(ص) الهام بخش وحدت است عطر حرم: پیمانه جان هر مسلمان واقعی لبریز است از عشق و شیدایی به پیامبر اكرم (ص) است، پیامبری كه از همان اولین روزها پیام آور وحدت و یكپارچگی بود، چه آن روز كه در آغاز هجرت به مدینه، دشمنی دیرینه بین اوس و خزرج را به برادری و همدلی كامل تبدیل كرد، چه آن هنگام كه در واپسین لحظات عمر شریف خود با پافشاری بر یكپارچگی چشم از جهان فرو بست و با ودیعت نهادن كتاب و عترت برای مقابله با پراكندگی، چاره اندیشید.به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، هفدهم ربیع الاول همزمان با میلاد پر خیرو بركت حضرت محمد (ص) زمانی مناسب برای پرداختن به رخدادی بنیادین یعنی وحدت میان مسلمانان جهان است. وحدت درون دینی میان فرقه های گوناگون اسلامی خصوصاً برادران و خواهران اهل تسنن و تشیع، این امر بایسته ایست كه سالروز ولادت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص) الهام بخش آن است.

وحدت خواهی قرآن یادگار جاوید پیامبر (ص) و آگهی نسبت به عواقب پراكندگی برای هر مسلمان، بهترین رهنمود است. قرآن كریم سه اثر زیان بار را برای پراكندگی یاد كرده است؛ ۱. فروپاشی درونی و هرز رفتن توان ها، ۲. كاستی هیمنه در برابر دشمنان دین، ۳. فراهم آمدن زمینه سیطره طاغوت بر دین باوران از پافشاری قرآن بر وحدت و آگهی نسبت به پراكندگی از همین عناوین می توان دریافت كه مسلمانان از كدام سو بلا جدی خواهند دید و در دامن چه خطری خواهند غلطید.

حضرت محمد مصطفی (ص) در عام الفیل (سال ۵۷۰ میلادی) در ماه ربیع الاول دیده به جهان گشود. مورخان شیعه، ولادت پیامبر اكرم(ص) را در پگاه جمعه هفدهم ربیع الاول و بیشتر علمای اهل سنت، در روز دوازدهم همان ماه می دانند.

وجود پیامبر(ص) و شخصیت والای آن مقتدا نقطه اتصال اندیشه های والای انسانیت است و هر فرقه و مذهبی گم گشت خودرا در او و پهنای سینه او را جایگاهی آرام برای كاستن از تلاطم موج فتنه می یابد.

به مناسبت ولادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) كه الهام بخش وحدت است گفت وگویی با حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری، رییس دانشگاه مذاهب اسلامی داشتیم كه وی با تاكید بر این سوژه كه مراد از وحدت و اخوت اسلامی كه در منابع و متون دینی بیان شده وحدتی است كه بشریت را به سمت خدای واحد و هدف واحد سوق بدهد، اظهار نمود: خداوند در قرآن می فرماید: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» یعنی اسلام پیروان خودرا لطیف ترین مهر و دوستی و زیباترین مساوات راهنمایی كرده است.

وی اشاره كرد: استكبارستیزی و پشتیبانی از مظلومان برگرفته از آیات قرآنی است و اتحاد امت اسلامی باز برگرفته از آموزه های قرآن و سیره نبوی است. با عنایت به شرایط حاكم در جهان وحدت در این برهه از زمان یك امر اجتناب ناپذیر است و این سوژه با سرنوشت مسلمانان در عرصه های مختلف زندگی گره خورده است.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: اقتدار جامعه اسلامی زمانی خودرا نشان داده است كه پیروان مذاهب اسلامی یكپارچه و با اتحاد از مكتب حیات بخش اسلام حمایت كند. اتخاذ یك روش منطقی و معقول از جانب مسلمانان در دفاع از اعتقادات مشترك شان امری ضروری می باشد و از طرف قرآن مسلمانان موظف می باشند كه به حبل الهی تمسك بجویند.

مختاری با تاكید بر این كه مسلمانان باید بر مشتركاتی كه دارند تاكید كنند و بدانند كه بی گمان مهم ترین سوژه جهان اسلام هم اكنون مساله فلسطین است، اشاره كرد: یكی از شاخصه های مهم سی ودومین كنفرانس وحدت اسلامی سوژه قدس است و این خود می تواند نقش كلیدی را در گفتمان سازی بین مسلمانان ایفا كند. امیدواریم حركت مسلمانان به سمت اینگونه اقدامات با بصیرت و بیداری به خصوص در میان نسل جوان همراه باشد و جوامع اسلامی بدانند كه قدس می تواند یك ریسمان وحدت و محوری برای رسیدن به وحدت باشد.
1397/09/04
17:34:44
5.0 / 5
4929
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس