در یك كتاب منتشر شد

اسنادی از زندگی شریعتی در بازار كتاب

اسنادی از زندگی شریعتی در بازار كتاب عطر حرم: كتاب ˮمحمدتقی شریعتی و كانون نشر حقایق اسلامی به روایت اسنادˮ به بازار كتاب عرضه شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، كتاب "محمدتقی شریعتی و كانون نشر حقایق اسلامی به روایت اسناد" كه توسط پروین منصوری تدوین شده از جانب موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۴۵ هزار تومان به بازار كتاب عرضه شده است.
در مقدمه كتاب آمده است: از جمله حركت های مذهبی كه از شهریور سال ۱۳۲۰ آغاز شد، تاسیس كانون "نشر حقایق اسلام" در مشهد به سرپرستی مرحوم استاد محمدتقی شریعتی بود. فعالیت های متنوع این كانون در خراسان بخشی از تاریخ نیروهای مذهبی را تشكیل می دهد. نقش نیروهای مذهبی در ملی كردن صنعت نفت و پیروزی انقلاب اسلامی مبحث بررسی كتاب حاضر است كه مركز اسناد انقلاب اسلامی بنا بر رسالت خود تدوین و انتشار ان را بر عهده گرفته است.
همچنین در پیشگفتار كتاب آمده است: محمدتقی شریعتی در طرح حقایق اسلام نگرشی عرضه می داد كه بعدها به جریان روشنفكری دینی شهره شد. این اسناد از فعالیت های اجتماعی – سیاسی وی در راستای باورهای دینی اش كه به نام حقایق اسلام از آن ها یاد می كرد حكایت دارد. این كتاب می كوشد كه با عرضه اسناد و مدارك لازم این امكان را فراهم می سازد تا محققان پژوهش های مستند و مستدلی را در زمینه های مختلف به كمك این اسناد به انجام رسانند.
در این كتاب اسناد به سه گروه تقسیم می شوند؛ اول اسنادی كه از اعتبار زیادی برخوردارند، این اسناد معمولا گزارش های مستقیم مأموران از وقایع، بدون هیچ گونه توضیح و تفسیر و هم نامه ها و دستورات اداری با مهر و امضای معتبر است. دوم اسنادی كه از اعتبار یك واقعه یا نامه ها یا دستوراتی با امضای نامشخص و مهر ناخوانا هستند. سوم اسنادی كه از هیچ اعتباری برخوردار نیستند؛ مثل ذكر شایعات یا اعلامیه های جعلی.
كتاب "محمدتقی شریعتی و كانون نشر حقایق اسلامی به روایت اسناد" در دو بخش تهیه و تدوین شده كه در بخش اول گردآورنده به دوران تولد و كودكی تا دوران تحصیل و جوانی، تاسیس كانون نشر حقایق اسلامی٬ ورود استاد به عرصه سیاست، كودتای ۲۸ مرداد، بسته شدن كانون و ارتباط آن با حسینیه ارشاد می پردازد.
بخش دوم هم به عرضه اسناد و مدارك درباره تاریخ آن دوران و خود محمدتقی شریعتی می پردازد كه با رعایت اصول سندنویسی بازنویسی شده به طوری كه تنها در مواردی كه مطلب نوشته شده در اصل سند مفهوم نبوده یا غلط املایی داشته با ذكر پاورقی و قرادادن هرگونه مطلب اضافه شده در قلاب، به مطلوب كردن متن و سند پرداخته است.


 

1396/08/22
18:42:04
5.0 / 5
5076
تگهای خبر: اسلام , دین , مذهب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس