آیا لباس انصاف به تن داریم؟

آیا لباس انصاف به تن داریم؟ به گزارش عطر حرم یك كارشناس مهدویت با اشاره به اینكه بی انصافی مسیر رشد وتعالی جامعه را منحرف می كند اظهار داشت: اگر می خواهید مشمول دعای امام زمان (عج) باشید ببیند لباس انصاف را به تن دارید یا خیر؟ انصاف ابعاد مختلفی دارد و نه دشمنی و نه دوستی ها نباید ما ار از زمینه انصاف خارج كند.حجت الاسلام والمسلمین جعفری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه یكی از موضوعات مهمی كه در دین اسلام و تمامی ادیان بر آن تاكید شده و برگرفته از فطرت انسانی است بحث داشتن انصاف نسبت به یكدیگر است، اظهار نمود: انسان براین اساس به رشد و تكامل می رسد. انصاف در امور مختلف همواره مورد توجه قرار دارد و نباید از زمینه حق بیرون برود و به افراط و تفریط برسد؛ چون كه از انصاف دور می گردد.

وی در ادامه با بیان این مورد كه یكی از مصادیق عدالت انصاف است و این دو با یكدیگر هم مفهوم هستند اظهار داشت: مطابق روایات اسلامی و آیه های قرآن كریم، بالاترین ارزش ها و سخت ترین خصلت مربوط به انصاف است. در قرآن تعابیر بسیار زیادی درباره توجه به بحث انصاف وجوددارد. خداوند در «آیه 8 سوره مائده» می فرمایند: مبادا به خاطر ناراحتی اطرافیان از انصاف دور شویم. در این آیه حتی بر این مورد تاكید شده كه نسبت به دشمن خود هم انصاف داشته باشیم. عصبانیت و ناراحتی و یا اینكه به هر دلیلی از فردی خوشمان نمی آید نباید سبب دوری از انصاف شود. اینكه قرآن در سوره مائده سفارش می كند حتی در مقابل دشمن باید انصاف داشته باشیم نكته بسیار ارزشمندی است.

این كارشناس مهدویت خاطرنشان كرد: حتی در قبال عشق و محبت افراد نباید از مسیر انصاف وعدالت خارج شویم. خداوند در «آیه 135 سوره نسا» می فرمایند: «انسان باید نسبت به خود و دیگران انصاف داشته باشد». حتی گاهی انسان نسبت به عیب های خودش منصف نیست و فقط دیگران را قضاوت می كند وبرای رفتارهای خود توجیح درست می كند. در گفتار هم هموراه باید جانب انصاف را رعایت نماییم. حق نداریم با توهین جواب كسی را بدهیم. پیامبر (ص) در حدیثی می فرمایند كه «اگر با مردم منصف باشیم خداوند به شما رحم می كند.» انصاف بلاها را از جامعه دور می كند. افرادی كه به یكدیگر رحم نمی كند نباید توقع داشته باشند كه خداوند به آنها رحم كند.

جعفری در ادامه اظهار داشت: یكی از دعاهای معروف امام زمان (عج) " اللهم الرزقنا توفیق الطاعه" است كه ما در این دعا از حضرت می خواهیم كه به ما توجه كند و در دعاهایش ما را یاد كند.یكی از دعاهای امام زمان(عج) برای عموم مردم كه آنرا بعنوان وظیفه هم مطرح می كند، بحث داشتن انصاف است. ما اگر می خواهیم بدانیم مشمول دعای امام زمان(عج) هستیم یا نه، باید ببینم لباس انصاف به تن داریم یا خیر؟ اگر از انصاف خارج شده ایم باید ببینم كه كجای كار ما ایراد دارد.

او افزود: انصاف یك نكته مهم اجتماعی است كه هیچگاه نباید از آن دور شویم. حضرت علی (ع) می فرمایند: «یا مردم از خودت هستند یا مثل خودت می باشند پس همواره باید با مردم جانب انصاف را رعایت كنید.» مسئولان نباید اشتباهات خویش را گردن سایر بیندازند چون كه این رفتار بدور از انصاف و بی تدبیری است. اگر مسئولان و مردم نسبت به یكدیگر انصاف داشته باشند خیلی از مشكلات حل می گردد.

این كارشناس مهدویت خاطرنشان كرد: اگر مقرر است انتقادی به یكدیگر داشته باشیم، بهتر است این انتقاد برگرفته از انصاف باشد، نه اینكه فقط اشتباه های سایر را ببینم وهرگز خویش را در كار نادرستی دخیل ندانیم. وقتی انصاف در جامعه باشد دیگر كاسب احتكار نمی كند و یا افراد نسبت به یكدیگر حتی در عرصه جزئی زندگی بی احترامی نمی كند چون كه انصاف درتمام مراحل اثرگذار است و بی انصافی مسیر رشد و تعالی جامعه را منحرف می كند. داشتن انصاف نسبت به یكدیگر از تقاضاهای مهم امام زمان (عج) هست.
1397/09/20
14:06:26
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس