آیت الله محسن غرویان:

جریانی می خواهد متفكرین را خانه نشین كند

جریانی می خواهد متفكرین را خانه نشین كند به گزارش عطر حرم آیت الله محسن غرویان اظهار داشت: جریانی ضدفلسفه در حوزه و دانشگاه كار می كند كه می خواهد چهره های فلسفی و متفكر كشور را خانه نشین كند تا مقدسین كم خرد و كم دانش بر سر كار بیایند.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این مدرس حوزه در نشست «اسلام، سكولاریسم و بنیادگرایی» كه در دانشگاه فردوسی برگزار شد، بیان كرد: ما در ایران جنگ قرائت ها را داریم. قرائت های مختلفی از سیاست، اقتصاد، فرهنگ و غیره وجود دارد و در مقابل هم مشغول مبارزه هستند. همه از اسلام صحبت می كنند اما اسلام الف با اسلام ب متفاوت می باشد. همه از دین، از مردم، از خدا و دموكراسی صحبت می كنند اما بروز خارجی آنها با یكدیگر متفاوت می باشد.

وی افزود: چنین جنگ قرائت ها و استنباط های مسئله اصلی كشور ماست. یك عده با قرائت خاصی بر صندلی های قدرت تكیه می زنند و به رقیب خود عنوان دشمن، منحرف و بی دین می دهند. یك عده هم در مقابل، طرف مذكور را غاصب می نامند.

غرویان خاطرنشان كرد: نكته مهم دیگر در حقیقت آن است كه بایستی تكلیف خویش را با تغییر و تحول در عالم و آدم روشن نماییم، تغییرات و تحولات از كسی اجازه نمی گیرد. دموكریت بیان كرد كه در یك رودخانه نمی توان دوبار شنا كرد؛ چون كه آب رودخانه همواره در جریان است. امام صادق(ع) فرمودند كه عالم به زمان باشید. زمان به قول فلاسفه قرار ندارد و دائم عوض می گردد.

او افزود: ما بایستی در حاكمیت تكلیف خویش را با تحول روشن سازیم. برخی ها نمی خواهند تحول را بپذیرند.

این مدرس حوزه بیان كرد: تحولات در دنیا ما را وادار می سازد كه همسازی و سازگاری با جهان پیدا نماییم. مقاومت مداوم شدنی نیست. با تجربه دیدیم كه مقاومت ناشدنی است و بایستی برخی موارد را در ساحت علم و دین بپذیریم.

او اضافه كرد: گویی اگر تعدادی آیه و روایت را جمع آوری نماییم، اقتصاد و جامعه شناسی اسلامی بوجود آورده ایم. همچنان كتاب هایی كه در دانشگاه ها تدریس می گردد آورده دیگران است و ما حرف تازه ای بیان نكرده ایم. به هر روی بایستی تغییرات را در جهان پذیرفت.

غرویان اظهار نمود: برداشت من از روایت امام صادق (ع) این است كه عالم فردی است كه از دانش های روز آگاه باشد و آنها را مطالعه كرده باشد. روایات متفاوتی داریم كه برای كسب علم از گمراه و كافر مضایقه نكنید؛ حتی تا چین بروید تا دانش جدیدی كسب كنید.

وی افزود: امروز مسائلی چون پیوستن به FATF و تصویب لوایح چهارگانه مطرح است. عده ای به دنبال منزوی ساختن كشور هستند و می خواهند ۸۰ میلیون نفر جمعیت را وارد یك قفس كنند. از نظر من این كار شدنی نیست. در این زمینه تفكرات به دو دسته قابل تقسیم است؛ یك دسته تنها بر مقاومت پافشاری می كنند اما دسته دیگر گزینه تعامل و همفكری را مطرح می سازند. بایستی با دنیا سخن بگوییم و با منطق خودمان با دنیا گفت وگو نماییم. خیلی از كشورهای دنیا مشغول زندگی هستند. یك جامعه عاری از خشونت و بدی و پلیدی بسازیم.

غرویان مطرح كرد: آیت الله جوادی آملی امام جمعه قم بودند. عده ای به نمازجمعه یورش بردند و بیان نمودند كه ایشان بصیرت ندارند. عده ای در قم با كفش و مهر به رئیس مجلس حمله كردند. فلسفه در كشور ما چه میزان جایگاهی دارد؟ این ها موضوعاتی است كه بایستی در آنها دقت كرد.

وی اضافه كرد: امام نامه ای به گورباچف نوشت و بیان كرد كه ما دارای فلسفه غنی هستیم و نماینده خود را آقای جوادی آملی بعنوان یك فیلسوف معرفی نمود. امام ترسی برای مناظره علمی و فلسفی نداشت. شهید استاد مطهری هم بیان كرد كه اگر در فرهنگ و علم كشور قدرت داشته باشم، یك استاد ماركسیست را برای تدریس دیالكتیك و ماركسیسم به دانشگاه تهران می آورم و خود مباحث او را نقد می كنم. اما حالا ما تحمل یك استاد دانشگاه مسلمان را نداریم.

غرویان افزود: من برای دوره سوم مجلس خبرگان، كاندیدا شدم و امتحان لازمه را دادم. ۲۰۵ هزار رای آوردم اما به حد نصاب نرسیدم. در دوره پنجم باردیگر كاندیدا شدم و در تلویزیون اعلام نمودند كسانی كه دوره های پیشین امتحان داده اند، لازم نیست باردیگر امتحان بدهند.

این مدرس حوزه بیان كرد: صلایت ها بررسی گردید و بیان نمودند كه من رد صلاحیت شده ام. به من گفتند كه چون امتحان نداده ام رد صلاحیت شده ام. به آنها با مدارك و اسناد نشان دادم كه من دوره سوم كاندیدا شده بودم. آنها گفتند اطلاع نداشته اند. چگونه ممكن بود كه اطلاع نداشته باشند؟

او خاطرنشان كرد: از سویی به من گفتند كه اعتراض شما به حق است و صلاحیت شما تائید می شود، اما در نهایت صلاحیت بنده تائید نشد و من طی نامه ای سرگشاده به آقای جنتی بیان كردم كه در روز قیامت جلو او را خواهم گرفت. مگر شورای نگهبان به دنبال دفاع از حقوق ملت نیست؟ این ها مشكلات امروز ماست.

1397/09/23
17:50:43
5.0 / 5
4272
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس