در دیدار رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان مطرح شد:

فضای حاكم بر جریان شیعه و سنی و اقوام و مذاهب در ایران ستودنی است

فضای حاكم بر جریان شیعه و سنی و اقوام و مذاهب در ایران ستودنی است عطر حرم: رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به كشور افغانستان با وزیر ارشاد، حج و اوقاف این كشور دیدار و گفت وگو كرد. در این دیدار طرفین بر راه مبارزه علمی و آكادمیك با جریان افراط و تكفیر بعنوان مهمترین و موثرترین راه تاكید نمودند.


به گزارش عطر حرم به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، در دیدار دكتر محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و دكتر فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان كه با استقبال گرم وی همراه بود، محمد رضا بهرامی "سفیر فوق العاده و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران " و رضا ملكی رایزن فرهنگی ایران در كابل باز حضور داشتند.
بخشی از امنیت امروز ایران مرهون تلاش های علمی در حوزه تقریب است
دكتر مختاری در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خرسندی از این دیدرا و قدردانی از زحمات و مساعدت های سفیر و رایزن كشورمان در افغانستان برای انجام این سفر و دیدارهای بین دانشگاهی، بیان كرد: بخشی از امنیت امروز ایران مرهون تلاش های علمی ما در حوزه تقریب است و اگر ما به دنبال امنیت می گردیم باید تلاش های تقریبی را در عرصه علمی افزایش داده و به صورت آكادمیك كارهای جدی در این زمینه انجام بدهیم.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همین طور آمادگی دانشگاه مذاهب اسلامی برای انتقال تجربیات موفق و فعالیت های آكادمیك خود در زمینه تقریب به كشور برادر افغانستان اعلام نمود.
دانشجویان افغانستانی دانشگاه مذاهب اسلامی سفیران تقریب در كشورشان هستند
وی به استقبال دانشجویان افغانستانی برای تحصیل در دانشگاه مذاهب اسلامی خصوصاً در تحصیلات تكمیلی اشاره و آنان را سفیران تقریب معرفی نمود كه در دانشگاه مذاهب اسلامی فارغ التحصیل شده اند.
دكتر مختاری از آمادگی دانشگاه برای برگزاری دوره های كوتاه برای علمای دینی افغانستان درباب آشنایی هرچه بیشتر آنها با سوژه "تقریب" در فضای آكادمیك آگاهی داد.
وحدت و تقریب در جمهوری اسلامی برخاسته از باور دینی ماست
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه با تاكید بر این كه وحدت و تقریب در جمهوری اسلامی برخاسته از باور دینی ماست، اظهار نمود: ما تقریب و وحدت را بعنوان یك باور دینی اعتقاد داریم و یك تاكتیك یا یك طرح كوتاه مدت نیست.
بهترین راه برای مبارزه با تكفیری و افراط گرایی مطالعات آكادمیك و برخورد علمی است
او همینطور دانشگاه مذاهب را یك دانشگاه مهم در جمهوری اسلامی ایران معرفی نمود كه فعالیت های بین المللی اش مورد حمایت مسئولین جمهوری اسلامی است، اظهار داشت: بهترین راه برای مبارزه با تكفیری و افراط گرایی مطالعات آكادمیك و برخورد علمی است كه دانشگاه مذاهب اسلامی در این مسیر تجربه جدی دارد.
فضای حاكم بر جریان شیعه و سنی و اقوام و مذاهب در ایران ستودنی است
دكتر فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان باز در این دیدار بیان كرد: ماهیت دنیای امروز بسیار تغییر كرده است و ما هم باید همزمان با این تغییرات باید خودمان بتوانیم به روز رسانی نماییم.
وی به سفیر اخیر خود به ایران اشاره نمود و اظهار داشت: در ایران شیعه و سنی به خوبی در كنار هم زندگی می كردند و فضای حاكم بر جریان شیعه و سنی و اقوام و مذاهب در ایران ستودنی است.
بدون "تقریب" فقط به دشمنان خدا كمك می كنیم/ جهل و عدم معرفت سبب تكفیر و افراط گرایی
وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان با بیان این كه ما بدون تقریب فقط به دشمنان خدا كمك می نماییم و به خودمان ضربه می زنیم، اشاره كرد كه ما باید با تقریب راه علمای پیشین را ادامه بدهیم.
دكتر فیض محمد عثمانی همین طور اشاره نمود كه علمای افغانستان و حكومت افغانستان از تقریب حمایت می كنند و با حركتی كه جلوی تقریب باشد، برخورد می كنند.

استقبال از پیشنهاد انشگاه مذاهب اسلامی برای برگزاری دوره های كوتاه مدت برای علمای دینی افغانستان
در این دیدار وی از جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی از سه میلیون مهاجر افغانستانی و همین طور پشتیبانی از مردم افغانستان در دوران جهاد تشكر كرد و اظهار داشت: منشأ مشكلات در جهان امروز عدم معرفت و شناخت صحیح از یكدیگر است و این جهل سبب تكفیر و افراط گرایی می گردد.
او همینطور وزیر از پیشنهاد ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در برگزاری دوره های كوتاه مدت برای علمای دینی استقبال كرد.

درانتها این دیدار وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان با اهدای هدایای ویژه ای از فعالیت های تقریبی دكتر مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی قدردانی نمود.1397/09/28
20:51:27
5.0 / 5
4305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس