دری نجف آبادی در گفتگو با مهر:

آیت الله هاشمی شاهرودی فقیهی روزآمد و كارآمد بود

آیت الله هاشمی شاهرودی فقیهی روزآمد و كارآمد بود به گزارش عطر حرم حجت الاسلام دری نجف آبادی اظهار داشت: استفاده از محضر بزرگان اسلام از آیت الله هاشمی شاهرودی، فقیهی روزآمد و كارآمد و یك اصولی بسیار برجسته و ذخیره ای گران سنگ برای حوزه های علمیه ساخته بود.


خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه-محمد بحرینی: ابعاد علمی و انقلابی مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی به قدری برجسته بود كه رحلت ایشان را می توان ثلمه ای بزرگ و جبران ناپذیر برای ایران اسلامی و جهان اسلام دانست. پیرامون این شخصیت عظیم با حجت الاسلام قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مركزی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتگو نمودیم كه در ادامه مشروح این گفتگو را از نظر می گذرانید؛
استفاده از محضر فقیه بزرگ عالم اسلام مرحوم آیت الله خویی رضوان الله و دیگران بزرگان، از این بزرگوار فقیهی روزآمد و كارآمد و یك اصولی بسیار برجسته و ذخیره ای گران سنگ برای حوزه های علمیه ساخته بود.
دری نجف آبادی اظهار داشت: آیت الله هاشمی شاهرودی رضوان الله تعالی الیه دو حوزه بزرگ تشیع یعنی حوزه مقدسه نجف اشرف و حوزه مقدسه قم را دیده بودند و با علما و شخصیت های بسیار مبرّز این دو حوزه از نزدیك تماس داشتند و در محضر این بزرگواران شاگردی كرده بودند. با كتاب های این فرهیختگان و فرزانگان آشنایی داشتند و مطالعه و تتبّع كرده بودند. فقیهی وارسته، روزآمد و كارآمد بودند. ایشان فقیهی به معنای دقیق كلمه صاحب نظر و صاحب فكر بودند و در مسایل گوناگون شامل مسایل روز دنیای اسلام و دنیای تشیع و با مبانی برادران اهل سنت هم آشنایی لازم را داشتند. از كتاب های آنها هم در مسایل مختلف فقهی، اصولی، كلامی و معرفتی استفاده می فرمودند و جمع بندی مجموعه این ذخایر پرارزش علمی و فقاهتی دو حوزه بزرگ قم مقدسه و نجف اشرف و علمای نیم قرن اخیر به علاوه تسلط كامل به زبان روز عربی، استفاده از شهید بزرگ عالم اسلام مرحوم آیت الله شهید صدر و استفاده از امام راحل رضوان الله و استفاده از محضر فقیه بزرگ عالم اسلام مرحوم آیت الله خویی رضوان الله، آشنایی و آگاهی عمیق با مبانی اصولی مخصوصاً مرحوم نائینی، مرحوم آقا ضیاء، مرحوم شیخ محمد حسین اصفهانی، مرحوم آخوند و مرحوم شیخ انصاری رضوان الله از این بزرگوار فقیهی روزآمد و كارآمد و یك اصولی بسیار برجسته و ذخیره ای گران سنگ برای حوزه های علمیه ساخته بود.
وی افزود: امیدوارم خداوند تبارك و تعالی خودش جبران كند و شاگردان، پیروان و ارادتمندان ایشان، پیروان مكتب مرحوم آیت الله شهید صدر، حوزه مقدسه قم و نجف اشرف و سایر حوزه های علمیه از متد فقاهتی ایشان بهره كافی را ببرند. نظرات فقهی و اصولی این بزرگوار به صورت سیستماتیك بود. همان گونه كه شهید صدر سیستماتیك و نظام مند فكر می كرد، ایشان هم اسلام را نظام واره می دید و نه به صورت فردی. به همان صورت كه همه فقها باید فكر كنند. این مسأله در ایشان و شهید صدر بارزتر و شاخص تر بود. همان گونه كه در امام راحل و رهبر عزیزمان شاخص تر است.
بیش از ۲۰ جلد كتاب «جواهر الكلام فی ثوبه الجدید» از ایشان تابحال به چاپ رسیده است. همینطور بیشتر از ۳۸ جلد كتاب «موسوعه الفقه الاسلامی» ایشان تابحال انتشار یافته است كه با عنایت به دیدگاه تشیع و خاندان علیهم السلام نوشته شده است
وی اضافه كرد: ایشان یكی از آن فقهایی بود كه حقیقتاً زمان شناس و حادثه شناس بود و وجود ایشان و آثار ایشان برای حوزه های علمیه و فقاهت شیعه بركت بود. بیشتر از ۲۰ جلد كتاب «جواهر الكلام فی ثوبه الجدید» از ایشان تابحال به چاپ رسیده است. همینطور بیشتر از ۳۸ جلد كتاب «موسوعه الفقه الاسلامی» ایشان تابحال انتشار یافته است كه با عنایت به دیدگاه تشیع و خاندان علیهم السلام نوشته شده است. همینطور كارهای بسیار پرارزش دیگری در ابعاد دیگر همه یادگارهای این فقیه ارزشمند، زمان شناس، مبحث شناس، صاحب نظر و دارای قدرت استنباط بالا، متبحر در فقاهت اسلامی و آشنا به همه مبانی است. از خداوند برای آن بزرگوار علو درجات و حشر با امام شهیدان طلب می نماییم و برای بازماندگانشان صبر و اجر مسألت می نماییم. یادشان گرامی و راهشان پر رهرو.
دری نجف آبادی اظهار داشت: ایشان تقریباً بارزترین و مبرزترین شاگرد مرحوم آیت الله شهید صدر بودند. البته آیت الله سید كاظم حائری دامت افاضاته هم از شاگردان برجسته مرحوم آیت الله صدر بوده اند. آیت الله هاشمی شاهرودی با آیت الله سید كاظم حائری ۱۰ سال فاصله سنی دارند. ایشان این طور كه ابراز می فرمودند نزد آیت الله سید كاظم حائری هم رسائل را خوانده اند. در عین حال هر دو از محضر آن فقیه بسیار با بركت و پرارزش و اندیشه های ناب آن بزرگوار بهره مند شدند. چه در آثار فقهی شان و چه از نظر تشكیلاتی منشأ آثار و بركات زیادی بوده اند. شاید همان سیستماتیك و نظام واره فكر كردن ایشان سبب این بركات بود. در بحث تشكیلاتی در حزب الدعوه یادگار شهید صدر را شاهد می باشیم. شخصیت هایی كه در عراق نخست وزیر بوده یا هستند و یا در ابعاد مختلف دیگر مسئولیت دارند، از سفره پر بركت شهید صدر بهره برده اند و نسبت به آیت الله شاهرودی هم ارادت ویژه دارند و ایشان را جزو اسوه ها و پیشوایان خود به حساب می آورند.
وی در مورد دانشگاه عدالت كه توسط آیت الله هاشمی شاهرودی تأسیس شده است، اظهار داشت: دانشگاه عدالت دانشگاهی بسیار پر بركتی است و امیدواریم كه آن اندیشه های نابی كه ایشان در ارتباط با دانشگاه عدالت داشتند و با این نگاه این دانشگاه را تأسیس نمودند، ان شاءالله توسط شاگردان و مدرسین و اساتید محترم دنبال شود. بهره مندی از این دانشگاه غالباً به صورت حضوری نیست و در سطوح تكمیلی و فوق تخصصی یعنی دكتری و فوق دكتری هم در جمهوری اسلامی ایران و هم عراق عزیز ان شاءالله از این كار بزرگ و پرارزش ایشان بهره برده شود و آن دانشگاه بتواند راه خودش را با قدرت و كیفیت مطلوب در جهت اهداف و آرمان ها دنبال كند.
وی اضافه كرد: آن مركز فقهی هم كه در قم بوجود آمده هم خود یك دانشگاه بزرگ و با عظمت و اثربخش است. شاگردان، نویسندگان، معلمین، مترجمین و همه كسانی كه در این وادی دارند خدمت می كنند باید قدر این راه را بدانند و ان شاءالله این كارها را با جدیت دنبال كنند. بار مسئولیت آیت الله شاهرودی امروز به دوش شاگردان ایشان و ارادتمندان به ایشان است. این ها باید با قدرت آن مسیری را كه شهید صدر تأسیس نموده و ۴۰ سال قبل امام راحل ترسیم كرده اند و سال ها قبل آیت الله حكیم و آیت الله خویی، شهدای عزیز عراق، برادران شهید ایشان و پدر بزرگوارشان و امروز هم رهبر عزیز و مراجع عالی قدر ترسیم نموده اند را با جدیت ادامه دهند. همان اندیشه های نو، ابتكاری، اسلامی و انسان ساز.
ایشان همواره یكی از چیزهایی كه با آن بسیار انس داشت و پس از مذاكرات و بحث های طلبگی كه احیاناً انجام می گرفت به آن می پرداخت این بود كه همیشه یك قرآن همراهش بود و تلاوت قرآن می نمود
دری نجف آبادی اظهار داشت: یكی از نكاتی كه مخصوصاً قوه قضائیه در این رابطه مسئولیت بسیار سنگینی دارد، مفاسد اقتصادی می باشد. با مفاسد اقتصادی حتماً باید با قدرت برخورد شود و اجازه فساد اقتصادی داده نشود، اما باید به گونه ای عمل شود كه از سوی دیگر امنیت سرمایه و امنیت سرمایه گذاری و امنیت سرمایه گذار هم حفظ شود. ما بیشتر از هر چیزی نیاز به این داریم كه سرمایه گذاران داخلی و خارجی در كشورمان احساس امنیت كنند. جمهوری اسلامی ایران یك جزیره امن برای سرمایه، سرمایه گذاری و خدمت است. منظور غارت بیت المال نیست بلكه منظور خدمت به این ملت بزرگ و ایران اسلامی است. این دغدغه ایشان بسیار به جا و هوشمندانه بود. امیدوارم همه ما ضمن این كه با متجاوزین به بیت المال و غارت گران بیت المال و غارت گران حقوق عامه برخورد می نماییم هوشیارانه عمل نماییم تا آن گونه نشود كه چوب را برداریم و همه بترسند.
وی در انتها تصریح كرد: بنده در سفرهای مختلف داخلی و خارجی با ایشان بوده ام. ایشان همواره یكی از چیزهایی كه با آن بسیار انس داشت و پس از مذاكرات و بحث های طلبگی كه احیاناً انجام می گرفت به آن می پرداخت این بود كه همیشه یك قرآن همراهش بود و تلاوت قرآن می نمود.

1397/10/05
18:06:23
5.0 / 5
4431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس