آیت الله مكارم شیرازی: یكی از شرائط استجابت دعا، امر به معروف و نهی از منكر است

آیت الله مكارم شیرازی: یكی از شرائط استجابت دعا، امر به معروف و نهی از منكر است به گزارش عطر حرم مرجع تقلید شیعه با اشاره به اینكه مسئله بدحجابی و بی حجابی فقط تكلیف شرعی نیست و مسئله ای اجتماعی از جهات مختلف است تصریح كرد: دولت این كار را از ادارات و مجموعه های زیردست خود شروع كند.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، آیت الله مكارم شیرازی امروز در درس خارج خود در مسجد اعظم قم با اشاره به روایتی از معصوم(ع) در خصوص احترام به بزرگترها و كوچك ترها اظهار داشت: احترام به بزرگترها صرفا در احترام ظاهری نیست و احترام به تجارب و آراء و نظرات آنان هم هست و بسیاری جوانان هستند كه از خود راضی هستند و بدون مشورت با بزرگترها مبادرت به كاری می كنند و بعد صدمه می بینند.
وی با اشاره به اینكه افرادی كه به والدین و بزرگترهای خود احترام نمی گذارند فرزندانشان هم امكان دارد با آنان این برخورد را داشته باشند، اضافه كرد: احترام به كودكان و صغیرها هم از بعد دیگر مورد توجه و تاكید دین است؛ چونكه اگر بچه ها محبت ببینند فردا اهل محبت خواهند شد.
آیت الله مكارم اظهار نمود: امر به معروف و نهی از منكر از امتیازات بزرگ اسلام است؛ قرآن فرموده است علت اینكه شما خیر امت هستید به واسطه همین مسئله یعنی امر به معروف و نهی از منكر است. در كشور ما با اینكه اصل قانون اساسی است در بین مردم كمرنگ و روبه فراموشی است.
این مرجع تقلید با اشاره به اینكه یكی از شرائط استجابت دعا، امر به معروف و نهی از منكر است اظهار نمود: برخی امر به معروف و نهی از منكر را به معنای تندی و خشونت با مردم تفسیر می كنند در حالیكه باید این كار توأم با احترام و محبت باشد.
این مفسر قرآن با اشاره به ارسال نامه و طوماری از جانب تعداد قابل توجهی از طلاب و مردم قم به ایشان اظهار داشت: این افراد در این نامه ضمن تقدیر و تشكر از مسئولان قم آورده اند از آن جایی كه شهر قم، مقدس، شهر كریمه اهل بیت(ع) و پایگاه مراجع و علماست ولی جلوه های بدپوششی و بدحجابی مغایر با فرهنگ اصیل قم و ارزش های اسلامی مشاهده می گردد و این معضل در بعضی مناطق شهر كریمه و نه فقط در اطراف حرم تاثیر نامناسب بر امنیت اجتماعی و اخلاقی خانواده ها خصوصا جوانان گذاشته است.
آیت الله مكارم تصریح كرد: مسئله بدحجابی و بی حجابی فقط تكلیف شرعی نیست و مسئله ای اجتماعی از جهات مختلف است و نتایج بسیار بدی مانند متلاشی شدن خانواده، ارتباطات نامشروع، بی سرپرستی بچه ها و ارتكاب جنایات را به دنبال دارد.
دولت از خودش شروع كند
وی ادامه داد: مسئولان حجاب را بعنوان مسئله ای امنیتی اجتماعی، قضائی و واقعی مربوط به همه جامعه حساب كنند و تنها خیال نكنند یك دستور شرعی است كه به آن عمل نمی گردد.دولت می تواند از ادارات و كارمندان خود كار را شروع كند و از آنان بخواهد محجبه باشند و این كار نیاز به دعوا، تعزیرات و پرونده های قضائی هم ندارد كه متاسفانه نسبت به این مسئله برخی بی توجه و یا كم توجه هستند.1397/10/14
15:12:43
5.0 / 5
4288
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس