حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی:

عادات جای عقل و شرع را گرفته اند

عادات جای عقل و شرع را گرفته اند به گزارش عطر حرم حجت الاسلام والمسلمین كاظم راشد یزدی اظهار داشت: در حیات امروز ما هوس ها و عادات مردم جای عقل و شرع آنها را گرفته است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این استاد حوزه علمیه در همایش رواق انس كه با حضور تعدادی از طلاب و علما در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت مشهد برگزار شد، اظهار نمود: بعضی از افراد برای ازدواج جوانان مشكلاتی را بر سر راه آنها قرار می دهند و زندگی را برایشان سخت می كنند؛ این در شرایطی است كه اسلام بر این است تا راه ازدواج را تسهیل كند و جوانان بتوانند به آسانی در كنار یكدیگر قرار گیرند و به تكامل دست یابند اما متاسفانه در جامعه امروزی این امر مهم جدی گرفته نمی گردد.
او افزود: زن و مرد در اسلام با یكدیگر تزویج شده نه اینكه تجمیع شده باشند. اگر این ازدواج وجود نداشته باشد، رشدی هم وجود نخواهد داشت و باید این تركیب صورت گیرد.
این استاد اخلاق حوزه علمیه اظهار داشت: هیچ مردی كامل نیست، مگر به همراه زنش و بالعكس؛ به گونه ای كه قانون ازدواج متمم و مكمل زن و مرد به حساب می آید و هریك بدون دیگری، زندگی ناموزونی دارند و به شكلی می توان اظهار داشت كه به صورت یك پا راه می رود اما هنگامی كه این دو در كنار یكدیگر قرار گیرند، به شكلی هماهنگی و توازن در وجود آنها شكل می گیرد.
راشد یزدی بیان كرد: خداوند هم مبحث زوجیت را امری مهم دانسته به شكلی كه آیات بسیار زیادی را در این خصوص بر ما نازل كرده و بارها به این مهم تاكید كرده است.
او تصریح كرد: واقعیت امر این است كه قانون زوجیت در همه عوالم وجود دارد و از ذرات درون اتم تا اجرام دیگر فلك، قانون ازدواج حاكم است و این امر به گونه ای قابل لمس است. هنگامی كه اینشتین مطالعات خویش را بر روی اتم بررسی كرد، متوجه این مورد شد كه همه آنچه درون این ذرات وجود دارد، همگی به صورت زوج درآمده است.
این استاد اخلاق حوزه علمیه افزود: ازاین رو از مصادیق این مورد مهم این است كه بشر و همه آنچه كه در عالم طبیعت وجود دارد، به صورت زوجیت درآمده و تنها «الله» است كه در چارچوب فردیت بوده و بر این عالم تسلط دارد. در زندگی مشترك هریك از دو طرف باید یكدیگر را درك كرده و اگر این درك متقابل و شناخت بین آنها تولید شود، در واقع می تواند رابطه مستمر و پایداری بین آنها به وجود آید و در این هنگام است كه زندگی اسلامی شكل خواهد گرفت.
او اظهار نمود: متناسب بودن سن ازدواج، شرایط خانوادگی و علاقه طرفین همچون شرایط ازدواج دو جوان به حساب می آید. البته باید توجه داشت كه علاقه لازم است اما كافی نیست.
راشدیزدی با اشاره به اینكه اسلام بر بنای خانه و خانواده تاكید دارد، خاطرنشان كرد: اسلام مركز زندگی و محور زندگی را خانه می داند و بر این باور است كه خانه می تواند محلی برای ترمیم گاه انسان باشد.
1397/11/05
19:53:31
5.0 / 5
4411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس