علیزاده در اختتامیه اولین دوره طرح قرآنی مشكوه :

این روزها جامعه بیشتر از هر زمان دیگری به فعالیت های قرآنی نیاز دارد

این روزها جامعه بیشتر از هر زمان دیگری به فعالیت های قرآنی نیاز دارد عطر حرم: معاون فرهنگی جهاددانشگاهی اظهار داشت: این روزها جامعه بیشتر از هر زمان دیگری به فعالیت در حوزه قرآن نیاز دارد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در مراسم اختتامیه نخستین دوره طرح قرآنی مشكوه بیان كرد: شاید تفاوت فعالیت های قرآنی جهاد دانشگاهی با سایر مجموعه ها این بوده است كه در هر دوره ای متناسب با نیازهای همان دوره اقدام نموده است.
مراسم اختتامیه نخستین دوره طرح ملی مشكوه (سه شنبه ۲۱ اسفند) با حضور دكتر عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی و تعدادی از مدیران سازمان بهزیستی و سازمان قرآنی دانشگاهیان كشور در سالن كنفرانس این سازمان برگزار گردید.
علیزاه در این مراسم با تاكید بر اینكه جهاد دانشگاهی در حوزه فعالیت های فرهنگی كارهای بزرگ و زیادی را انجام داده است، اظهار نمود: برگزاری ۲۵ دوره مسابقات ملی قرآن دانشجویان، شش دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان، انتشار بیشتر از ۱۰۰ شماره نشریه رایحه و بسیار فعالیت های دیگر همچون این كارهاست.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینكه آغاز و آخر رسمی سال ۹۷ با آغاز و آخر دو برنامه قرآنی همراه بوده، آنرا به فال نیك گرفته و اظهار نمود: بعنوان كسی كه تعلق به این مجموعه داشته ام اگر ادعا كنم كه در حوزه فرهنگی جهاد دانشگاهی در شروع و ادامه، بنای كار بر فعالیت های قرآنی بوده است ادعای گزافی نیست و البته این فعالیت منافی فعالیت های دیگر هم نیست.
علیزاده با اشاره به اینكه این روزها جامعه بیشتر از هر زمان دیگری به فعالیت در حوزه قرآن نیاز دارد، به حدیث «عَلَیْكُمُ الفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْكُمْ بالْقُرآنِ» از پیامبر اكرم (ص) اشاره و بیان كرد: جامعه امروز ما در حوزه اخلاقی و رفتارهای اجتماعی، انتشار و خبر و شایعاتی كه مطرح می شود نیاز به نقد دارد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی اظهار نمود: احساس من این است كه ظرفیت این برنامه بسیار زیاد است و شاید با یك كار مطالعاتی بتوانیم، ظرفیت های ناشناخته بیشتری را در این حوزه شناسایی نماییم. اساساً انگیزه ها و اهدافی كه دوستان دارند، چشم انداز خوبی را پیش روی ما خواهد گذاشت.

آمادگی اجرای طرح هایی برای نابینایان و ناشنوایان
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان هم در این مراسم به ارتباطات سازمان قرآنی دانشگاهیان و سازمان بهزیستی و طولانی بودن سابقه این تعاملات اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش ما این است، آنچه امكانات داریم بدون توجه به اینكه طرف مقابل چه گرفتگی هایی دارد در طبق اخلاص بگذاریم و از امكانات استفاده نماییم. خصوصاً اگر این امكانات برای دوستانی كه از كمبودی برخوردار می باشند، باشد، تلاش می نماییم، خدمات بیشتری را عرضه نماییم.
شوشتری با اشاره به اینكه علاوه بر طرح مشكوه كه ویژه نابینایان بوده است، برای جامعه ناشنوایان هم طرحی را آماده عرضه داریم، خاطرنشان كرد: آموزش ناشنوایان شاید سخت باشد اما طرح آن آماده شده و منتظر آمادگی سازمان بهزیستی هستیم تا آنرا كلید بزنیم.
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان اظهار نمود: امیدوار هستیم با مصوبه و دستوری كه از سوی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ابلاغ گردیده است، در بخش محرومین جامعه در شهرهای دور افتاده و در اقصی نقاط كشور فعالیت های قرآنی را با كمك دانشجویانی كه آموزش های لازم را در اینجا دیده و توانمند شده اند، داشته باشیم و از این طریق به آنها كمك نماییم. همینطور امیداور هستیم برای سایر علاقه مندان هم كه تشنه معارف هستند موضوعاتی همچون روخوانی و روان خوانی، تدبر و تفسیر قرآن كریم را عرضه دهیم.
وی در بخش پایانی صحبت های خود با تاكید بر اینكه از كارهای مشترك به خصوص با نهادهایی همچون بهزیستی استقبال خواهیم كرد، اظهار داشت: نهادهایی مانند سازمان بهزیستی و كمیته امداد امام خمینی (ره) نهادهای مباركی هستند كه وظیفه دستگیری از محرومین را بر عهده دارند. بنای ما بر این است كه بر مبنای آیات قرآن و دستورات سیره بتوانیم این وظیفه را به خوبی انجام دهیم.

برگزاری چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن نابینایان
در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهدی سیدمحمدی، سرپرست معاونت فرهنگی سازمان بهزیستی به بیان سخنانی پرداخت.
وی با ابراز امیدواری در زمینه استمرار همكاریهای سازمان بهزیستی و سازمان قرآنی دانشگاهیان در آینده، اظهار داشت: سازمان بهزیستی یك جامعه هدف بسیار گسترده دارد و متولی عرضه خدمات به یك جامعه چهار و نیم میلیون نفری است كه به صورت مستقیم از سازمان خدمات دریافت می كنند.
سیدمحمدی همینطور از عرضه خدمات به بیشتر از یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جامعه معلولان كشور اطلاع داد و اضافه كرد: این جامعه علاوه بر خدمات اجتماعی مطلوب نیاز به خدمات فرهنگی كه بهترین شكل توانمند سازی است، دارند. وقتی یك معلول كه پیگیر مطالبات است، بعد از آنكه درگیر فعالیت ها و خدمات فرهنگی قرار می گیرد، تغییر رفتار او را احساس می نماییم.
سرپرست معاونت فرهنگی سازمان بهزیستی خانواده های بی سرپرست را یكی دیگر از جامعه هدف این سازمان كه نیاز به خدمات فرهنگی دارند، معرفی نمود و اظهار داشت: بالغ بر ۲۰ هزار نفر در این بخش از سازمان بهزیستی خدمات دریافت می كنند. در سایر بخش ها و جوامع هدف سازمان بهزیستی هم وضعیت به همین صورت است.
وی به عدم تناسب بین جامعه هدف سازمان بهزیستی و امكانات موجود در این سازمان اشاره و اظهار نمود: نیاز جمعیت هدف سازمان بهزیستی نیازمند یك ساختار قوی فرهنگی و اعتبارات فراوان است كه چنین چیزی وجود ندارد. تلاش ما این بوده است كه به علت نبودن امكانات و محدودیت منابع نظاره گر نباشیم و در توان خودمان كارهایی را انجام دهیم.
سیدمحمدی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به اینكه احساس من این است كه بزودی شاهد ثمرات بسیار خوبی خواهیم بود، تاكید كرد: اوایل سال آینده چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن نابینایان را خواهیم داشت، اخیراً كه برای مسابقات انتخابی نماینده ایران آزمون برگزار گردید تعداد قابل توجهی از نابینایان جوان حضور داشتند كه در آینده ذخیره قرآنی كشور خواهند بود.

برنامه ریزی برای اجرای طرح های متنوع
در بخش دیگری از این مراسم زهرا نقی زاده، رئیس مركز فعالیت های قرآنی دانشجویان سازمان قرآنی دانشگاهیان كشور در سخنانی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای بین بهزیستی و سازمان قرآنی دانشگاهیان در ابتدای سال ۹۶، اظهار داشت: در آن تفاهم نامه مقرر شد به صورت مشترك فعالیت های قرآنی را انجام دهیم. بر همین مبنا نخستین فعالیت قرآنی كه در سال ۹۶ شكل اجرایی به خود گرفت، طرح دانشجو معلم قرآن بود كه به صورت ملی در شش منطقه از كشور برگزار گردید.
وی اضافه كرد: در آن طرح ۲۵۰ نفر ورودی داشتیم كه در نهایت ۱۵۰ نفر خروجی طرح بود. این افراد همچنان در انتها بعنوان معلم قرآن معرفی شده و همچنان همراه ما هستند. وقتی حضور اولیه پررنگ بود، با وجود اینكه تعهد مالی ما در اجرا و به سرانجام رساندن طرح بود، اما دوره های «دانشجو نخبه» و «دانشجو متدبر» را علاوه بر آن طرح اولیه اجرا كردیم. در این بخش دوره های مهارت افزایی برای این افراد در مشهد مقدس برگزار گردید.
نقی زاده خاطرنشان كرد: در ادامه در سال ۹۷ طرح حفظ تلفنی قرآن كریم پیشنهاد داده شد، بعد از دریافت این پیشنهاد مقدمات اولیه و فراخوان ها جهت اطلاع رسانی به جامعه هدف سازمان بهزیستی صورت گرفت. با عنایت به اینكه در دوره اول این طرح به صورت آزمایشی بود، ۱۰۰ نفر از افرادی كه مشتاق بودند پذیرش شدند. این افراد هفته ای سه بار با پشتیبان ها كه ۱۰ نفر در ۱۰ منطقه كشور بودند ارتباط داشتند. روز گذشته آزمون این طرح در ۲۰ استان به صورت همزمان برگزار گردید.
رئیس مركز فعالیت های قرآنی دانشجویان سازمان قرآنی دانشگاهیان كشور با تاكید بر اینكه مخاطبان این طرح همه خواهان ادامه طرح مشكوه هستند، اظهار داشت: در این طرح شاهد حضور افرادی از تمامی اقشار بودیم، برای اجرا هم تمام مجموعه ها همچون ایكنا درگیر این كار شدند و در كنار ما گروهی از سازمان بهزیستی هم حضور داشتند كه از ما حمایت می كردند. در طول اجرای طرح هم جلسات فی ما بین به صورت مداوم ادامه داشت.
نقی زاده در انتها به عرضه برخی پیشنهادات پرداخت و اضافه كرد: به جز همكاری در مسابقات بین المللی قرآن نابینایان، پیشنهادات دیگری همچون اجرای دوره دوم طرح مشكوه، استعدادیابی و مهارت افزایی دانشجویی در زمینه قرائت، طرح دانشجو خبرنگار قرآنی، طرح طلیعه زندگی، مسابقه كتابخوانی، كارگاه های امید وصل، اردوهای قرآنی در طبیعت، كارگاه های آموزشی فن بیان قرآن و طرح حفظ قرآن كریم ویژه ناشنوایان همچون طرح هایی است كه می توانیم با همكاری سازمان بهزیستی به اجرا بگذاریم.
در آخر این دوره از برخی از فراگیران نمونه نخستین دوره طرح قرآنی مشكوه به نمایندگی از تمام فراگیرانی كه مخاطب طرح بودند، تجلیل به عمل آمد. در این بخش از «امیرهادی بایرامی» حافظ خردسال و روشندل قرآن كریم، «زهراالسادات دیواندری» و «فاطمه احمدی» تجلیل شد.
بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، آزمون نخستین دوره طرح قرآنی مشكوه روز ۲۰ اسفندماه همزمان در ۲۰ استان كشور و به میزبانی معاونت های فرهنگی جهاد دانشگاهی با حضور ۱۰۰ فراگیر برگزار گردید. در استان تهران هم این آزمون در سازمان قرآنی دانشگاهیان برگزار گردید.1397/12/22
18:01:11
5.0 / 5
4374
تگهای خبر: آموزش , اسلام , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس