حسینی كمال آبادی پیشنهاد داد؛

جشنواره علمی- پژوهشی با سوژه رساله عملیه بایسته اجرا شود

جشنواره علمی- پژوهشی با سوژه رساله عملیه بایسته اجرا شود عطر حرم: پژوهشگر پژوهشكده ادیب فقه جواهری، در یادداشتی كه درباره رساله عملیه بایسته نوشته پیشنهاد برگزاری جشنواره علمی- پژوهشی با سوژه رساله عملیه بایسته را مطرح كرده است.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی حسینی كمال آبادی از پژوهشكده ادیب فقه جواهری یادداشتی در مورد رساله عملیه بایسته نوشته است كه در ادامه از نظر شما می گذرد: رساله عملیه، كتابی مهم می باشد كه در آن، دیدگاه های مراجع تقلید منعكس می شود و حاصل یك عمر، دقت نظرهای آنان در منابع و اسناد شرعی است. این كتاب را می توان كتاب بالینی مقلدان برشمرد كه برمبنای آن با شریعت اسلام و فقه آشنا می گردند و زندگی خودرا برمبنای آن سامان می دهند. ورود صنعت چاپ و نشر و افزایش تدریجی سطح سواد، به شكل گیری سنت رساله عملیه نویسی برای مقلدان انجامید و احكام فقهی را از سطح تخصصی یا بیان شفاهی خارج ساخت. به رغم شكل گیری سنت رساله عملیه نویسی، رساله ها عمدتاً مشتمل بر تعداد زیادی از تعابیر پیچیده فقهی بود كه استفاده از آنها توسط عموم، مردم را با دشواری هایی مواجه می ساخت؛ این مشكل با انتشار اولین توضیح المسائل به سبك فعلی در زمان حیات آیت الله بروجردی تا حدودی رفع شد. این توضیح المسائل توسط یكی از فضلای حوزه به نام حاج شیخ علی اصغر علامه كرباسچیان (مؤسس مدارس علوی در تهران) بر اساس آرای فقهی آیت الله بروجردی تدوین شد و سپس تأیید ایشان بارها چاپ شد و بدین ترتیب به شكل رسمی متداول بین مراجع در آمد.
اما پیشرفته سازی رساله های عملیه هنوز جای كار دارد و شاید نخستین مسئله ای كه به ذهن عموم برسد ظرفیت ساده سازی بیشتر رساله عملی باشد اما بنظر می رسد از ابعاد دیگر باز بتوان به این مسئله نگاه كرد مثلاً بُعد موضوعی رساله ها آیت الله ابوالقاسم علیدوست در مصاحبه ها و سخنرانی های خود بر این نكته تاكید كرده است كه ما در كنار رساله های موجود كه وظیفه مقلدان را بیان می كند؛ به رساله عملیه دیگری باز نیاز داریم كه وظیفه عاملان حكومت نسبت به مردم و امور آنان را تبیین كند. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی چندی قبل كتابی را ذیل عنوان «احكام فقهی رفتارهای حكومتی» از نویسنده محترم جناب آقای جهان بزرگی منتشر كرد؛ هرچند این كتاب سوژه مورد نظر خودرا از منظر اخلاقی پیگیری كرده است؛ می تواند در تحریر رساله های عملیه مورد نیاز، قدمی رو به جلو باشد. در این سنخ مسائل جمع آوری افكار گوناگون بسیار ضروری می باشد. اگر دیدگاه های مختلف درباب آینده رساله نگاری جمع آوری شود و مورد ارزیابی قرار گیرد، برمبنای آن می توان به طرحی جامع رسید كه توان پیشرفت بالایی را به ارمغان آورد و گرنه اكتفاء به مسائل خرد و حركات فردی پیشرفت های محدودی را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس، پیشنهاد می كنم كه نهادهایی كه این مسئله در رسالت آنها تعریف شده است، جشنواره ای علمی_ پژوهشی درباب «رساله عملیه بایسته» طراحی نمایند و افكار صحیح را در این مسئله از اقصا نقاط جهان جمع آوری كنند تا برمبنای آن بتوان به طرحی جامع رسید.

1398/01/11
15:16:11
5.0 / 5
5090
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس