فقهی زاده: خدیجه كبری (س) عالی ترین الگو در امتداد اعتلای كلمه حق است

فقهی زاده: خدیجه كبری (س) عالی ترین الگو در امتداد اعتلای كلمه حق است عطر حرم: پنجمین آئین نكوداشت مقام شامخ ام المومنین، حضرت خدیجه كبری (س) به همت مركز فرهنگی بانوان قرآن پژوه در شبستان اصلی مصلای بزرگ حضرت امام خمینی (ره) اجرا شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، عبدالهادی فقهی زاده- معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با گرامیداشت مقام شامخ حضرت خدیجه (س)، اظهار داشت: اگر پیامبر اكرم (ص) خطاب به امیرالمومنین (ع) فرمودند: «أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة»؛ یعنی این امت دو پدر دارد، بدین سبب اگر این امت دو پدر دارد، دو مادر هم می خواهد و آیا این دو مادر كسی جز حضرت فاطمه (س) و حضرت خدیجه كبری (س) است. آنچه دوست و دشمن انجام داده، برخاسته از كوشش برای سرپوش نهادن بر پاك دینی و پاك باختگی بوده است.
وی اشاره كرد: حضرت خدیجه با شناخت كامل، اولین مؤمن و مسلمان شد و در مقابل همه دشواری ها مردانه قد علم كرد. در مناسبت رحلت این بانوی بزرگ هم پیامبر (ص) تمام سال را برای نخستین بار و آخرین بار، سال اندوه، حزن و ماتم نامیدند. این جز در مورد حضرت خدیجه كبری (س) حقیقت ندارد.
فقهی زاده با اشاره به اینكه حضرت خدیجه (س) در كمال عقل با پیامبر (ص) ازدواج كردند، اظهار داشت: پیامبر اكرم (ص) می فرمایند: «اِنَ اللهَ تَعالی یُحِب مَعالِیَ الُامُورِ وَ اَشرافَها وَ یُكرِهُ سَفسافَها»، بر طبق این حدیث، پیامبر (ص) به جامعه دینی الگو نمایش می كند و می فرماید به قله ها خیره شوید و به پستی ها توجه نكنید، این به سبب آن است كه پیامبر در زندگی خود نمونه هایی از عالی ترین قله ها را مشاهده كرده است كه مهمترین آنها همسر گرامی ایشان بوده است.
وی ادامه داد: حضرت خدیجه (س) بعد از ازدواج در اوج اعتقاد راسخ به پیامبر (ص) هر آنچه داشتند برای اعتلای كلمه حق نثار و فدا كردند.
حضرت خدیجه (س) وجه دیگر اعطیناك الكوثر است
احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، نیز با اشاره به شخصیت والای اولین زن مسلمان تاریخ اسلام اظهار داشت: آن زمان در جزیرةالعرب تنها ۱۷ نفر اهل سواد بودند كه یكی از این افراد ورقة بن نوفل، عموی گرامی حضرت خدیجه (س) بود كه به كتاب های آسمانی اشراف داشت و خود حضرت خدیجه (س) بوسیله ایشان با حوزه معارف ابراهیمی آشنایی پیدا می كند و آن هنگام كه رسول خدا (ص) درباره پیامبری خود سخن گفت، ایشان بدون تردید ایمان می آورد و این نشان از یك پیش زمینه و آشنایی با این معارف بوده است.
مسجدجامعی اظهار داشت: پیامبر ما كارگزار حضرت خدیجه (س) در امر تجارت بودند. بیشتر سفرها به كشور یمن بوده و یك دفعه به شام سفری داشته اند. در همین مراودات است كه لقب محمد امین به پیامبر (ص) داده می شود. از طرف دیگر رسول گرامی اسلام (ص) با كسی ازدواج می كند كه عرصه فعالیت اجتماعی داشته است.
وی ادامه داد: اگر ما این آیات نورانی را می خوانیم كه خداوند متعال می فرماید: «انا اعطیناك الكوثر»، یك وجه آن رسول گرامی اسلام (ص) است، وجه دیگر حضرت خدیجه (س) است، وقتی این خیر كثیر كه منشأ بركات در جامعه می شود یك وجه آن به حضرت خدیجه (س) برمی گردد.
بگفته مسجدجامعی؛ درباره شخصیت حضرت خدیجه (س) و مراتب والای ایشان همه گروه های اسلامی اذعان دارند كه ایشان بعد از رسول خدا (ص) شخصیت باارزش اسلام بوده و بهره گیری از این الگو زمینه ارتباط با جهان را فراهم می آورد.
شخصیت حضرت خدیجه (س) الگویی فرازمان و فرامكان است
معصومه ابتكار نیز در این مراسم افزود: حضرت خدیجه (س) یك بانوی امروزی در زمان خودش بوده و از تمام توانمندی های خود برای بهبود شرایط اجتماعی جامعه خود كوشید. این خانم در سن ۱۷ سالگی احساس مسئولیت اجتماعی می كند و پیشنهاد حلف الفضول كه تشكلی برای حفظ امنیت بود شكل بگیرد و از این طرح استقبال می كنند و عهد و میثاقی شكل می گیرد و بااینكه چند سالی بعد فجّار حمله می كنند و پدر و همه برادران حضرت خدیجه (س) كشته می شوند. در عین حال مسئولیت سنگینی در حفظ اموال وثروت به ایشان سپرده می شود و ایشان با درایت و مدیریت ثروت ها توانستند با توسعه كارآفرینی، كاروان های تجاری را به حركت درآوردند و بسیاری از كالاها را به صورت تخصصی با ایجاد راسته های تجاری رد و بدل كنند.
وی ادامه داد: ایشان همین طور در تجارت كتاب و نسخه های باارزش حكماً و ادبا همت گماشتند و یك كتابخانه از این گنجینه ها با خود همراه داشت، البته از این ها كمتر سخن گفته می شود. ایشان در این دوران بود كه با شخصیت بزرگوار محمد امین (ص) آشنا شد و با عنایت به معرفت و حیای ذاتی شان و با شناختی كه از پیامبر (ص) داشت و با نیت حق طلبی برای ازدواج پا پیش گذاشت.
ابتكار افزود: تا زمان بعثت، فراز و نشیب های زیادی وجود داشت و در آن جریان و تحول عظیمی كه بر دوش پیامبر (ص) نهاده می شود، حضرت خدیجه در كنار ایشان مشاور و یار و همراه ایشان بود و نخستین كسی كه به پیامبر ایمان آورد ایشان بود.
وی ادامه داد: حضرت فاطمه نیز در دامان چنین مادر و زنی پرورش پیدا كردند. حضرت خدیجه پیشنهاد دهنده نخستین مهاجرت مسلمانان به حبشه بودند. نقش ایشان در فرازهای مختلف تاریخ اسلام، سختی ها و دشواری ها و حصر شعب ابی طالب به آنجا رسید كه این زن كه در فضیلت های انسانی و اخلاقی بی همتا بود، در شعب ابی طالب و در مظلوم ترین شرایط به رحمت الهی رفتند.
بگفته معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، امروز شخصیت حضرت خدیجه (س) بعنوان شخصیتی كه جهان اسلام را می تواند گرد هم آورد و بعنوان شخصیتی كه می تواند وحدت بخش باشد و بعنوان زنی مسلمان كه در كمال قرار دارد، اما یتیم داری و كمك به محرومان فعالیت اصلی ایشان بوده است، دارای اهمیت است.
وی اظهار داشت: حضرت خدیجه (س) زنی الگو و فراتر از زمان و مكان است. اگر این شخصیت را درست بشناسیم ودرست معرفی نماییم، ایشان می تواند الگوی همه زنان و انسان های آزاده خواهد بود. خیلی از زنان مسلمان در طول تاریخ با الهام از ایشان و دختر گرامی ایشان، جریانات اجتماعی و جنبش های فرهنگی و سیاسی را در جوامع خود به وجود آوردند. در كشور ما بسیاری با الهام از این شخصیت ها تأثیرگذار بوده اند.
بانوان برگزیده حوزه مطالعاتی حضرت خدیجه (س) تقدیر شدند
در پنجمین آئین نكوداشت مقام شامخ حضرت خدیجه (س) كه در محل مصلای حضرت امام خمینی (ره) انجام شد و در این مراسم از بانوان برگزیده حوزه مطالعاتی و پژوهشی درباره شخصیت حضرت خدیجه (س) تجلیل شد.
در این مراسم كبری سیل سپور همسر شهید اندرزگو، فاطمه برزگر مادر معصومه ابتكار و مبدع شیوه نوین در تربیت و نگهداری از فرزندخواندگان، مرضیه محمدزاده نگارنده كتاب همتای بی همتا كه درباره حضرت خدیجه (س) نگاشته شده، سرورسادات دریاباری الگوی موفق تربیت فرزندان دینی و همسر آیت الله سید عنایت الله دریاباری، ملیحه نیكومنش الگوی ایثار در راه فداكاری و گسترش معارف دوده (ع) مورد تقدیر قرار گرفتند.
بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارك رمضان از ۲۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
منبع:

1398/02/27
13:22:14
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس