كتابی درباره معراج منتشر گردید

كتابی درباره معراج منتشر گردید عطر حرم: كتاب «تا خداوند معراج ها: واكاوی ماهوی معراج در نگاشته ها و نگاره ها» نوشته زهرا عبداله منتشر گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این كتاب در ۲۶۰ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و بهای ۲۶ هزار تومان در انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات عرضه شده است.
در پیشگفتار كتاب می خوانیم: معراج پیامبر گرامی اسلام(ص) منشأ پیدایش بعضی از فاخرترین آثار هنر اسلامی بوده است. نسخ مصور در معراج نامه ها و تك رقعه های متعدد، مصداق این مدعا و نمود ذوق و اهتمام هنرمند مسلمان در نعت و مدح رسول اكرم(ص) است. در این رابطه پرسش آن است كه ریشه های ماهوی معراج كدام اند و در متن و نگاره های معراج پیامبر اسلام(ص) چگونه بروز یافته اند؟ پرسش از ریشه های ماهوی، پرسش از چیستی، چرایی و چگونگی پدیده است و بررسی ریشه های ماهوی معراج به نحوی مشتمل بر زمینه و پیشینه (نظیر ریشه های تاریخی)، ابعاد و خاصیت ها (نظیر ریشه های اجتماعی) و همین طور دلیلهای و روابط علی (نظیر ریشه های روانی) این رویداد شگرف است. از این میان، تمركز این كتاب معطوف به زمینه پیشینه است و به این منظور روایت عروج به ماورای دنیا در تمدن های باستانی شرقی (هند و چین)، میانی (ایران و بین النهرین، مصر) و غربی (یونان و روم) و همین طور روایات معراج ادیان ابراهیمی (یهودیت و مسیحیت) مرور می شوند تا بتوان در خلال بررسی تداوم اندیشه رایج عروج به ماورای دنیا در طول تاریخ اساطیر و تاریخ ادیان، كاركردهای عروج و ریشه های ماهوی معراج را به دست آورد.
در حقیقت اهدافی كه پیش رو دنبال می شوند شامل درك معنا و تحلیل كاركرد معراج در جوامع پیشین بشری، درك ساختار ارتباطی انسان با ماورا در چارچوب روایت اساطیری و متون دینی، تبیین نظام ارتباطی میان عروج های اساطیری و معراج پیامبر اكرم(ص) و در نهایت شناخت مصادیق و نمادهای تجسمی و تصویری مضامین مطرح در روایات معراج و واكاوی ماهوی آن هاست.
همین طور در نوشته پشت جلد كتاب آمده است: روایت معراج پیامبر اكرم(ص)، طی قرون متمادی در فرهنگ روایی مكتوب از زوایای مختلف ادبی، فلسفی و عرفانی واكاوی شده است. این واقعه همین طور منشاء پیدایش بعضی از فاخرترین آثار هنر اسلامی شامل نسخ مصور معراج نامه یا تك رقعه های گوناگون بوده است. مطالعات دقیق و شناخت ظرایف این آثار مستلزم درك مولفه های ماهوی معراج با عنایت به روایات معراج انبیای پیشین و حتی روایات سفرهای فرادنیوی در اساطیر است. كتاب حاضر با تبیین این مولفه ها در چارچوب مفاهیم، مصادیقشان را در روایت معراج پیامبر(ص) شناسایی و سپس بازتاب آنها را در نگاره های معراج مشخص كرده است.
منبع:

1398/04/05
01:23:08
5.0 / 5
4877
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس