صالحی:

امام رضا (ع) مایه وحدت، انسجام ملی و همگرایی اجتماعی در طول قرن های متمادی است

امام رضا (ع) مایه وحدت، انسجام ملی و همگرایی اجتماعی در طول قرن های متمادی است عطر حرم: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب كه امام رضا (ع) حلقه وصل ایران با صدها هزار شاعر از اقوام و مذاهب مختلف و مایه وحدت، انسجام ملی و همگرایی اجتماعی در طول قرن های متمادی است، اظهار داشت: اگر بگوییم هنر ایران نیز مدیون حضور امام رضا (ع) است، مبالغه آمیز نیست و حدود 17 هزار قرآن و جزوه خطی در كتابخانه امام رضا (ع) بیان كننده این مساله است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی امروز (شنبه، ۲۲ تیرماه) در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا (ع) كه با حضور مسئولان، نمایندگان آستان و اعضای جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در برج سپید مشهد برگزار شد، با تاكید بر این كه ما بر خوان امام رضا (ع) نشسته ایم و این سخن و ادعا را از ده ها زاویه می توان مورد اثبات قرار داد، اظهار نمود: امام رضا (ع) در زمان حضور خود در ایران معارف دوده (ع) را در سرزمین ایران گسترانید. هجرت امام رضا (ع) به ایران موجب شد كه ایران كانون محبت دوده (ع) شود و این حضور نقش مهمی در تبدیل شدن ایران به كانون محبت دوده (ع) داشت.
وی اشاره كرد: دوران زندگی ائمه (ع) با یكدیگر متفاوت بوده است. مثلاً در زمان امام باقر و امام صادق (ع) دوره فطرت و تعالیم نبوی و دینی بوده است. حضور سه ساله امام رضا (ع) در ایران به مثابه سه سال عزت و آزادی بود. در این فاصله سه ساله امام رضا (ع) به گفت وگوها، پرسش ها و پاسخ های زیادی بوسیله مناظره و نامه پاسخ دادند و از این طریق معارف دوده (ع) بست و گسترش پیدا كرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: در دوره حضور امام رضا (ع) علویان زیادی به ایران هجرت كردند و همین امر فرصت عمیقی را برای ریشه دار كردن محبت دوده (ع) در این سرزمین فراهم نمود. همین طور امام رضا (ع) در ایران در تكمیل و تغییر هویت جامعه ایران به سمت افكار اسلامی بسیار مهم بود و هیچ دوره تاریخی با این دوره قابل قیاس نیست.
صالحی در ادامه با اشاره به این مساله كه هنر ایرانی نیز تحت تأثیر حضور امام رضا (ع) در ایران قرار گرفته است، اظهار داشت: اگر این امام رئوف در ایران نبودند هنر ایرانی هم به این شكل نبود و این مبالغه آمیز نیست. كتابخانه امام رضا (ع) حافظ بخش زیادی از خلاقیت و هویت ایرانی است. حدود ۱۷ هزار قرآن و جزوه خطی در این كتابخانه بیان كننده این مساله است. همین طور نقطه نقطه حرم رضوی بیان كننده هشت قرن هنر پیوسته در مهندسی، معماری و كتیبه نگاری است. از این منظر نیز ما مدیون امام رضا (ع) هستیم.
وی تصریح كرد: امام رضا (ع) حلقه وصل ایران با صدها هزار شاعر از اقوام و مذاهب مختلف است. همین طور مایه وحدت و انسجام ملی و همگرایی اجتماعی در قرن های متمادی است. درست است امام رضا (ع) روزگاری میهمان ایران بود اما امروز ایشان میزبان ما هستند. دهه كرامت فرصتی برای ادای دین است. اگر امام رضا (ع) بعنوان عالم آل محمد (ص) شناخته می شود توصیفی مبالغه آمیز نیست بلكه تجلی اسماً الهی است كه در ایشان ظاهر شده است. خوشبختانه امروز در حوزه فرهنگی و هنری اتفاقات خوبی در ترویج فرهنگ رضوی رخ داده اما با این وجود نیازمند این هستیم كه این اتفاقات خوب و متوسط به اتفاقات عالی تبدیل گردد و كاری كه برای امام رضا (ع) صورت می گیرد باید در شأن ایشان باشد.
منبع:

1398/04/23
14:48:31
5.0 / 5
4809
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس