فراخوان مقالات همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام

فراخوان مقالات همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام به گزارش عطر حرم فراخوان مقالات همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام از جانب دانشگاه علامه طباطبائی اعلام گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، پیرو برگزاری موفق همایش بین المللی سیاست­گذاری اجتماعی در جهان اسلام در اردیبهشت ۱۳۹۷، دانشگاه علامه طباطبائی (بزرگترین دانشگاه دولتی تخصصی در حوزه علوم اجتماعی و انسانی در ایران) دومین همایش بین المللی جامعه و فرهنگ در جهان اسلام را در تاریخ ۱۰- ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ در تهران برگزار می نماید. با عنایت به مشاركت فعالانه و گسترده نهادهای علمی ملی و بین المللی، این همایش می كوشد تا محمل مناسبی برای محققان از سرتاسر دنیا كه علاقه مند به مسائل اجتماعی و فرهنگی جوامع و اجتماعات مسلمان هستند فراهم آورد.
گفتمان­ های گوناگونی در مورد مفهوم جهان اسلام در داخل و خارج از فضای دانشگاهی وجود دارد. گفتمان اسلام گرا، ملتی یكپارچه و تمدنی باشكوه در زمان گذشته را به تصویر می كشد و برای بازگشت به آن و یا ساختن یك تمدن اسلامی جدید بر پایه میراث آن می كوشد. گفتمان ضداسلامی به همین مفهوم استناد می كند تا دشمنی واحد را برای دنیای غیرمسلمان بخصوص "دنیای غرب" به تصویر بكشد كه تمدن امروزی را تهدید نموده و از این طریق، نگرشها و جنبش ­های اسلام هراسانه را تقویت می كند. گفتمان علوم اجتماعی، امكان دارد طبقه­ بندی گروه ها، نهادها، اجتماعات و جوامع مسلمان بعنوان یك واقعیت جامعه شناختی متمایز را در جهت اهداف توصیفی و تبیینی مفید تلقی كند در حالیكه برخی دیگر معتقدند كه این گونه تمایز قائل شدن بین جوامع انسانی امكان دارد تفاوت های فرهنگی و اجتماعی متعارف را بعنوان اختلافاتی ذاتی و حل نشدنی ترسیم كند. همایش حاضر با اتخاذ رویكرد علوم اجتماعی به مفهوم مزبور تلاش دارد تا سودمندی این مفهوم را در راه پرداختن به مسائل اصلی پیش روی جوامع مسلمان بررسی نماید. ازاین رو، پرسش­ های كلیدی همایش به شرح زیر می­باشد:
- آیا واگرایی آن چنان عمیقی بین جوامع مسلمان و غیر مسلمان وجود دارد كه مفهوم پردازی و نظریه پردازی مستقل و متمایزی را می طلبد؟
- آیا ما با چند جهان اسلام یا زیست جهان های اسلامی مختلف بدون اشتراك اساسی مواجهیم یا اینكه سطحی از همگرایی بین آنها وجود دارد كه آنها را به یك واقعیت متمایز برای تحقیق جامعه­ شناختی تبدیل می كند؟
- آیا می توان از علوم اجتماعی بومی در جوامع مسلمان سخن گفت و در این صورت، محصولات و دستاوردهای علوم اجتماعی بومی در جوامع مسلمان چیست؟
محورهای همایش طیف متنوعی از مسائل در رابطه با جامعه و فرهنگ را هدف قرار داده است و از مشاركت محققان و صاحبنظران از هر رشته علمی در حوزه گسترده علوم اجتماعی و انسانی استقبال می­ نماید. در صورت كامل بودن مقاله، افراد می توانند به صورت همزمان مقالات خویش را در سامانه دوفصلنامه بین المللی "جامعه و فرهنگ در جهان اسلام" بارگذاری نموده و در زمان همایش هم آنرا عرضه كنند.

1398/07/19
23:05:28
5.0 / 5
4833
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس