رییس دانشكده الهیات دانشگاه ایلام:

اشتباه در تبیین مهدویت

اشتباه در تبیین مهدویت به گزارش عطر حرم رییس دانشكده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام اظهار داشت: جامعه ما باید در كنار باور عمیق به مهدویت، توجه جدی به این صدمه ها داشته باشد؛ چراكه بعضی از روی عمد یا از روی سادگی این صدمه ها را مطرح و تبلیغ می كنند.


حجت الاسلام والمسلمین «مهدی اكبرنژاد» در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: مبحث مهدویت تنها به ­شیعیان اختصاص ندارد و روایات زیادی از ناحیه اهل سنت در این زمینه وجود دارد و تعداد این روایات آنقدر زیاد است كه حتی یكی از دانشمندان آنان ادعای تواتر كرده است؛ به این معنا كه آنقدر روایات در این زمینه زیاد است كه جای هیچ شك و تردیدی در این زمینه باقی نمی گذارد. مولف كتاب "بررسی تطبیقی مهدویت در روایت شیعه و اهل سنت" تصریح كرد: اعتقاد به آمدن مهدی(عج) نه یك باور شیعی بلكه یك باور اسلامی است و همه مسلمانان در انتظار مهدی موعود اسلام كه از نسل پیامبر(ص) و از فرزندان حضرت زهرا(س) هستند. در­ اعتقادات شیعه كه برگرفته از روایات اسلامی­ موجود­ است، امام­ دوازدهم(عج) از­ فرزندان­ پیامبر(ص) و از نسل­ امام­ علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) و بنا به تصحیح روایات، نهمین فرزند امام حسین(ع) و پدر آن حضرت امام حسن عسكری(ع) است.
اكبرنژاد درباره تولد امام عصر(عج) اظهار داشت: امام دوازدهم(عج) كه در قرآن كریم با عنوان بقیةالله از ایشان نام برده شده است، در شرایط خاصی متولد شده اند و مراقبت و سختگیری شدید و خاص عباسیان نسبت به امام حسن عسكری(ع) سبب شد كه تولد آن حضرت مخفیانه صورت گیرد؛ البته چنین نبود كه كسی از تولد­ آخرین­ حجت­ خدا آگاهی­ نداشته­ یا پس­ از تولد، آن­ حضرت را ندیده باشد. بعضی از شیعیان مورد اعتماد و عده ای از وكلای امام عسكری(ع) توفیق دیدن و زیارت آن حضرت را داشته اند كه جریان بعضی از این دیدارها در كتب معتبر به ثبت رسیده است و هم اكنون در دسترس ماست.

رییس دانشكده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام با اشاره به بحث غیبت امام عصر(عج) اظهار داشت: امام دوازدهم(عج)به اقتضای پاره ای از مقدرات الهی بیش از پنج سال در میان مردم حضور نداشت و از آن پس تابحال در دو مرحله غیبت صغری (كوتاه مدت) و غیبت كبری (بلندمدت) از دیدگان عموم مردم پنهان مانده است و مردم از فیض زیارت آن حضرت بی بهره شده­ اند و بنا به اعتقاد شیعه امام زمان(عج) هرچند از دیدگان غایب است، اما در جامعه حاضر است و ناظر بررفتار و اعمال انسانها است و در جاهایی كه نیاز باشد، آن حضرت از طرق خاص از راهنمایی و مشكل گشایی جامعه دریغ ندارد و به امیدخدا در فرصتی كه مناسب باشد و اراده الهی تحقق یابد ظهور خواهند كرد.

وی پایبندی جدی به مبانی و معیارهای دینی و انسانی را مهمترین وظیفه شیعیان در روزهای غیبت دانست و اظهار داشت: آنچه از روایات و دستورات اسلامی استفاده می گردد این است كه مهمترین رسالت شیعیان در عصر غیبت پایبندی­ جدی­ و عمیق­ به­ مبانی و معیارهای دینی و انسانی­ است و در­ روایتی از امام صادق(ع) دستوری كه به منتظران حضرت داده شده، این است كه در دوران غیبت منتظران باید علاوه بر داشتن حالت انتظار، تقوا و پرهیزگاری از محرمات الهی را رعایت كنند و خویش را به برجستگی های اخلاقی و انسانی بیارایند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه "این وظایف ما را به این نكته مهم رهنمون می سازد كه انتظار بدون تقوا و خصوصیت های برجسته اخلاقی انتظار واقعی نیست و منتظران واقعی باید به این وظایف عمل كنند"، اضافه كرد: یكی از ایده ها و آمال بشر در طول تاریخ، زیستن در فضا و محیطی توأم با شرایط زیست عادلانه و انسانی بوده است و این امر یك آرزو برای بشر تلقی می گردد اما متاسفانه افزون طلبی و سركشی برخی انسان های زیاده خواه و طغیانگر مانع از تحقق این آرزوی بشری بوده است و خواهد بود.

اكبرنژاد مهمترین خصوصیت رفتاری امام زمان (عج) كه در روایات به آن اشاره شده است، تحقق این آرزوی دیرینه بشری دانست و اظهار داشت: تنها در دوران ظهور است كه این آرمان محقق خواهد شد و آرمانشهر بشر كه همیشه حكیمان و اندیشمندان از آن سخن رانده اند یقینا در زمان امام عصر(عج) عینیت خواهد یافت و در آن زمان انسانیت و خصوصیت های اخلاقی بر فضای جوامع انسانی حاكم خواهد شد.

وی درباره مبحث آخرالزمان و مهدویت و ارتباط آن با ادیان دیگر هم اظهار نمود: مهدویت به عنوان یكی از مهمترین حوادث آخرالزمان شناخته می گردد و تمام كسانی كه مبحث آخرالزمان را پیگیری كرده اند، آمدن منجی را در این مقطع مورد توجه قرار داده اند و مسلمانان، یهودیان و مسیحیان هر كدام به گونه ای به این مورد پرداخته اند و امروزه مبحث آخرالزمان و منجی، بخش مهمی از اعتقادات یهودیان و مسیحیان را تشكیل می دهد كه بر این اساس پیش بینی هایی داشته و دارند و علاوه بر آن حتی در تصمیم گیری های سیاسی، فرهنگی و نظامی این مورد را لحاظ می كنند.

اكبرنژاد ادامه داد: امروزه تحولات پیش آمده در جهان و بویژه در منطقه خاورمیانه بی ارتباط با این نگرش نیست و پیش بینی آمدن منجی برای یهودیان و مسیحیان و حاكمیت پیدا كردن بر كل عالم از جانب آنان بازتابی از این اندیشه است. پیش بینی وقوع پاره ای از جنگ های مخرب و سهمناك و حتی تلفات زیاد این جنگ ها در ارتباط با همین عقیده قابل توجیه است، نبرد آرماگدون به عنوان یكی از پیش بینی های ظهور منجی از سوی یهودیان و مسیحیان مطرح شده است كه در آن نبرد تكلیف دنیا مشخص خواهد شد، در همین ارتباط قابل توجیه است.

رییس دانشكده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام در مورد صدمه های مبحث مهدویت هم تصریح كرد: متاسفانه موضوعات ارزشی و مورد توجه بشر همواره با صدمه هایی روبه رو بوده اند و مهدویت هم از این قاعده مستثنی نیست و در طول تاریخ گاهی با صدمه هایی مواجه شده است و امروزه هم در سطح جامعه می توان بعضی از این صدمه ها را به خوبی مشاهده كرد.

اكبرنژاد با اشاره به اینكه "معرفی پاره­ ای از نشانه ها بر اساس­ ذوق، سلیقه، حدس و گمان و تطبیق آنها بر موضوعات خارجی كه هیچ سندیت صحیحی ندارد و ممكن است تشویش اذهان را هم به دنبال داشته باشد، یكی از صدمه هاست و می تواند ضربه سختی را به باور مهدویت وارد كند"، اضافه كرد: تبلیغ بعضی از دیدارها با امام عصر(عج) كه شاید از استناد و سندیت چندانی برخوردار نباشد می تواند دستمایه ای برای ترویج بعضی صدمه ها قرار گیرد و جامعه ما باید در كنار باور عمیق به مهدویت توجه جدی به این صدمه ها داشته باشد، چراكه بعضی از روی عمد یا از روی سادگی این صدمه ها را مطرح و تبلیغ می كنند.

وی وظیفه دانشگاهیان در حوزه مسائل مهدویت را بسیار مهم ارزیابی كرد و اظهار داشت: آنچه كه انتظار جامعه از قشر فرهیخته دانشگاهی در حوزه مهدویت می رود، این است كه شناختی دقیق و صحیح از جایگاه مهدویت، خصوصیت های جامعه مهدوی و موضوعات مرتبط با این فكر و اندیشه به دست آورند. گسترش این اندیشه برجسته و والا در میان جامعه و مبارزه جدی و عالمانه با بعضی از صدمه های فكری این حوزه، رسالتی مهم برای عالمان و اندیشمندان جامعه است. 

1396/09/06
23:23:16
5.0 / 5
4616
تگهای خبر: اسلام , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس