غلامی:

جایزه جهانی یونسكو برای اخلاق در علم به نام بوعلی داده می شود

جایزه جهانی یونسكو برای اخلاق در علم به نام بوعلی داده می شود به گزارش عطر حرم وزیر علوم بر دفاع از هویت ایرانی شیخ الرئیس تاكید كرد و اظهار داشت: جایزه جهانی یونسكو برای اخلاق در علم و فناوری، به نام ابن سینا داده می شود.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، نشست بررسی مشكلات بنیاد بوعلی سینا و ارائه راهكارهای تقویت این نهاد علمی با حضور وزیر علوم در استانداری همدان برگزار گردید.
در این نشست كه به پیشنهاد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دفتر استاندار همدان برگزار شد، مدیران كل ادارات مرتبط و دانشگاه های استان ضمن بررسی مشكلات مالی و پشتیبانی بنیاد بوعلی سینا، راهكارهای اجرایی برای تقویت بنیه علمی و مالی این بنیاد و حضور شایسته و در خور شأن شیخ الرئیس در عرصه های ملی و جهانی، ارائه كردند.
منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه اظهار داشت: شخصیت بوعلی سینا جهانی است و خیلی ها دنبال این هستند كه این شخصیت را به خودشان منتسب و مصادره كنند. الان به همت دولت جمهوری اسلامی ایران و در ذیل كمیسیون ملی یونسكو، جایزه جهانی اخلاق در علم و فناوری به نام ابن سینا داده می شود كه وزارت علوم بودجه دوره جدید اعطای آنرا تأمین كرده است و در برنامه ای این جایزه اهدا خواهد شد. در این برنامه جایزه جهانی، بعضی كشورها مثل عربستان سعودی اعلام آمادگی كرده بودند كه این جایزه را آنها پرداخت كنند، اما وزارت علوم با پیگیری های انجام شده، نگذاشت چنین كاری صورت گیرد.
وی سپس با اشاره به اساسنامه بنیاد بوعلی سینا اظهار داشت: این كه اساسنامه این بنیاد مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی است مزیت بالایی است. مجموعه ای است كه مصوبه قانونی و ملی دارد. تحت این مصوبه ملی، بایستی وظایفی كه دستگاه های مختلف ذیل كارهایی كه برای این بنیاد در نظر گرفته شده است، مشخص و احصا شود. بنیاد بوعلی سینا در چارچوب همین اساسنامه باید اهداف كلان و این كه چه كارهایی باید صورت گیرد را مشخص نماید و نیازهایی كه برای تحقق برنامه های آن وجود دارد بررسی و از سویی دانشگاه های استان هم به تحقق آن كمك كنند. اخیرا دانشگاه علوم پزشكی همدان نام خویش را به ابن سینا تغییر داده است كه كار خوبی است و بایستی در زمینه كمك به اهداف بنیاد پیش قدم باشد. اساسا هم اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی به لحاظ جایگاه بوعلی سینا و موقعیتی كه بوعلی برای شهر همدان فراهم نموده است، باید سهمی از كمك به این بنیاد داشته باشند.
وزیر علوم با اشاره به تلاش كشورهای دیگر در استفاده از ظرفیت و نام بوعلی هم اظهار داشت: دو بار به سمرقند و بخارا و روستای افشنه زادگاه بوعلی رفته ام، در حالیكه آثاری از بوعلی آنجا یافت نمی گردد آنها خیلی كوشیده اند كه بتوانند از این ظرفیت برای خودشان استفاده كنند. آنها حتی یك بنیاد پزشكی به نام ابن سینا در ازبكستان تأسیس كرده اند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با عنایت به وجود مقبره بوعلی سینا و آثار شاخصی كه برای معرفی به مردم، در همدان وجود دارد، به نظر من كل ثروت فرهنگی حاصل از بركاتِ وجودِ بوعلی سینا، در شهر همدان قرار دارد كه باید قدر آن دانسته شود. اگر مشخص شود كه چه برنامه های در دست اقدام است، ما هم به سهم خود در هیئت دولت و سازمان برنامه و بودجه و هرجایی كه مؤثر باشد، كمك خواهیم كرد. این كه صرفاً هم به منابع و امكانات استان و شهر تكیه نماییم، خوب نیست. برخی از بنیادهایی هستند كه شاید شخصیتی كه حول او شكل گرفته اند، به اندازه بوعلی سینا نباشد، ولی دارند ابراز وجود می كنند و كارهای خوبی هم انجام می دهند. ازاین رو باید برنامه خوبی برای بنیاد تعریف شود و در ذیل برنامه و بودجه كشور تصویب شود و از سویی هر اداره و سازمانی سهم خودش را در اجرای آن ایفا كند.
آمادگی برای برگزاری همایش بین المللی در سال ۹۹
سید سعید شاهرخی، استاندار همدان و عضو هیت امنای بنیاد بوعلی سینا هم اظهار داشت: از حضور وزیر فرهیخته، متخصص و متعهد علوم در استان همدان كه سبب خیر برای تشكیل این جلسه شده اند، سپاسگزاری می كنم. آیت الله محمدی، رئیس بنیاد بوعلی سینا، مایه مباهات و افتخار ما هستند. نگاه بلند و دیدگاه روشن ایشان در همه عرصه ها یك فصل و جهت گیری نویی را از روحانیت برای نسل جوان به نمایش درآورده است و ما خوشحالیم كه ایشان مجدداً مسئولیت بنیاد بوعلی سینا را تقبل كرده اند.
استاندار همدان اضافه كرد: واقعیت غیر قابل انكاری است كه وجود ابوعلی سینا در استان همدان، آورده بسیار زیادی برای استان داشته است. هم حضورشان در روزهای زندگی اش و هم مقبره مباركشان، فرصتی بی بدیل برای استان فراهم نموده است. ما بایستی این موهبت را قدر بدانیم و از آن هم معرفی شخصیت والای ایشان بهره بگیریم و طبیعتاً بركات او به استان و مردم و جامعه علمی و فرهنگی ما خواهد رسید. خوشبختانه كار جدی و مؤثری كه انجام شده، تأسیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا، آن هم بر مبنای پیشنهاد استان و استقرارش در استان و بعد هم تصویب آن در شورایعالی انقلاب فرهنگی است كه دست همه دستگاه های اجرایی را باز گذاشته است كه در جهت تحقق اهداف بنیاد پای كار بیایند و كمك كنند.
سید سعید شاهرخی افزود: همه مسؤلان استان اتفاق نظر دارند كه اهداف بلند اساسنامه بنیاد محقق شود و دین خودمان را نسبت به بوعلی و در حقیقت استان همدان و ایران ادا نماییم. بنیاد به طراحی برنامه عملیاتی برای تحقق این اهداف نیاز دارد. بایستی گام هایی كه می توانیم از الان تا آخر شهریور سال ۹۹ برداریم، مشخص شود و برنامه هایی را در سه سطح استانی، ملی و بین المللی طراحی نماییم. آمادگی داریم آن چه برنامه استانی است را از بودجه استان كمك و اساسا اجرا نماییم. برنامه هایی كه هم احتیاج به حمایت ملی دارد، از همت آقای دكتر غلامی در استفاده از ظرفیت های وزارت علوم، كمیسیون ملی یونسكو در ایران و سایر دانشگاه ها استفاده خواهیم كرد.
استاندار همدان و عضو هیئت امنای بنیاد بوعلی سینا با بیان آمادگی مسؤلان استان برای كمك به رفع مشكلات بنیاد بوعلی سینا، اظهار داشت: آمادگی داریم در زمینه استانی، ملی و بین المللی نقش ایفا نماییم و به صورت مشخص، من اعلام می كنم كه برای برگزاری كنفرانس و نشست بین المللی بوعلی سینا در شهریور سال ۹۹ برنامه ریزی نماییم و دبیرخانه و ستاد اجرایی آنرا با محوریت خود بنیاد و استانداری و مجموعه دولت در استان تشكیل دهیم. همینطور ستادی برای پیگیری و رفع سایر مشكلات بنیاد در استان تشكیل گردد تا انشاءالله این بنیاد در خور نام بوعلی بدرخشد.

جهان، همدان را به نام بوعلی می شناسد
آیت الله طه محمدی، رئیس بنیاد بوعلی سینا هم در این جلسه اظهار داشت: با اینكه دنیا، بوعلی سینا، این عنصر مقدس را فقط بعنوان پزشك می شناسند، اما ابعاد فلسفی وی از بُعد پزشكیش خیلی مهم تر است. همین نمط العارفین شیخ الرئیس را باید معرفی نماییم. ما قبلاً یك دوره از این نمط العارفین از اشارات را در همدان تدریس كرده ایم و مقرر است بزودی در انجمن عرفان اسلامی در تهران هم آنرا تدریس نماییم. همچون ابعاد دیگر بوعلی كتابهایی است كه در زمینه های مختلف دارد، ایشان رساله عشق، رساله موسیقی، رساله طیر و ده ها رساله دیگر دارد و این بنیاد علمی باید بتواند همه این ها را در سطح جهان معرفی نماید. تصحیح و چاپ كتاب اول القانون خیلی هزینه مالی داشت ولی در عین حال افتخاری برای شهر و كشورمان است.
وی اضافه كرد: ازاین رو انتظار حمایت مالی داریم تا بتوانیم این كارهای بر زمین مانده را انجام دهیم. اگر همگان دست به دست هم بدهند، امیدواریم بتوانیم كار پرافتخاری انجام دهیم و دینمان را نسبت به اسلام و ایران و شیعه و به این شخصیت و مفاخر دیگر ادا نماییم. استاندار سابق همدان نسبت به بزرگداشت میر سیدعلی همدانی سنگ تمام گذاشت. ما شخصیت میر سیدعلی همدانی و ملاحسینقلی همدانی را زنده كرده ایم. ازاین رو در مورد بنیاد بوعلی جوری نشود كه این چراغی كه روشن شده است، خاموش شود، و بعدها باردیگر آنرا بخواهند احیا كنند.
آیت الله طه محمدی افزود: امروز تكلیف مسایل هر استانی، شرعاً، قانوناً، عرفاً و عقلاً به مسؤلان آن استان مربوط است. فرضاً حافظ و سعدی شخصیت ممتازی دارند، اما روز قیامت، هیچ وقت از ما در مورد آنها سؤال نمی گردد. هر استانی و هر شهرستانی، مسئولیتی مخصوص به خود دارد. از این جهت، اولاً ما در بین همه مفاخر ایرانمان، هیچ كدام به اندازه جناب شیح الرئیس، ابن سینا، شهرت جهانی ندارند و اندازه ایشان هم كار نكرده اند و خوشبختانه مدفن بوعلی سینا در همدان قرار گرفته است.
رئیس بنیاد بوعلی سینا افزود: امروز شهرت همدان به نام بوعلی سیناست. باباطاهر و یا ملاحسینقلی كم شخصیتی نیستند، اما امروز دنیا همدان را به نام بوعلی سینا می شناسد. ما هم تا جایی كه توان داشته ایم برای سربلندی این شهر و این شضخیت بی نظیر كه امام درباره او می فرماید: "ولم یكن له كفواً احد"؛ به سهم خودمان كوتاهی نكرده ایم. بنیادها در ایران خیلی زیادند و پولهای رسمی و غیر رسمی زیادی دارند. این مسئولیت امروز بر عهده آقای استاندار، وزیر علوم، نمایندگان محترم مردم در مجلس، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری افتاده است تا بتوانند نسبت به بوعلی سینا ادای دین كنند.
وی خاطرنشان كرد: آرامگاه بوعلی، آبروی این شهر است و گردشگران می آیند و اگر یك نفر دوست داشته باشد ببیند بوعلی كیست و كتابخانه اش را ببیند، امكانش فراهم نشده است. در كشورهای غربی برای بوعلی سینا همایش های بزرگ برگزار می كنند و تندیس های خیلی از ایشان را ساخته اند. عرب ها می گویند اصلاً بوعلی عرب است و ایرانی نیست و دارند او را مصادره می كنند؛ اما ما بخاطر مسائل مالی مشكل داریم. من هم واقعا خجالت می كشیم كه نمی توانیم در خور شأن بوعلی قدم برداریم و با این مشكلات مالی عملاً كاری نمی توان كرد.
آیت الله طه محمدی تاكید كرد: بودجه كلانی می خواهد تا بتوانیم آثار علمی چاپی و خطی این شخصیت را از سراسر كشورهای دنیا جمع نماییم و به ایران بیاوریم. بوعلی پشتوانه علمی كشور ماست. افتخار ما این است كه بوعلی ایرانی مسلمان شیعه دوازده امامی است. حتی اگر می گویند دولت مشكل اقتصادی دارد، از همین بلیطی كه در آرامگاه بوعلی به مردم می دهند و پول می گیرند، كمك كنند تا بنیاد تعطیل نشود. حیف است كه بگذاریم این شخصیت، گمنام بماند و فراموش شود. آن مقدار كه وظیفه شرعی من است بدون منت تا هر كجا شماها بگویید، در خدمت هستم.
گرنت پژوهشی برای معرفی بوعلی داده شود
یعقوب محمدی فر، رئیس دانشگاه بوعلی سینا هم با اشاره به فعالیت های علمی این دانشگاه در معرفی شخصیت و خدمات علمی بوعلی سینا، اظهار داشت: خوشبختانه ما تابستان ۹۸ همایش اخلاق علمی و كاربردی از منظر بوعلی سینا را با همكاری بنیاد بوعلی و سایر دستگاه های ملی برگزار كردیم.
وی اضافه كرد: ما كلاهی را كه در دانشگاه های انگلیس و كمبریج و آكسفورد در زمان فارغ التحصیلی بر سر می گذارند، از ابداعات بوعلی می دانیم. پیشنهاد می كنم بودجه خاصی را از معاونت علمی ریاست جمهوری برای گرنت های پژوهشی بگیریم تا از كانال بنیاد بوعلی پرداخت گردد، و این كاری پایدار برای معرفی بوعلی خواهد بود.
دانشگاه علوم پزشكی همدان به نام ابن سینا
سعید بشیریان معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینای همدان هم اظهار داشت: بوعلی سینا را در سطح جهانی بیشتر بعنوان طبیب می شناسند و در جهان پزشكی اعتبار زیادی دارد و در منابع اسلامی و اروپا هم بسیار مورد توجه قرار دارد.
وی اضافه كرد: بحث برندسازی در علوم پزشكی از سال ۸۱ شروع شده است و روز بوعلی سینا و پزشك در دو نوبت به صورت ملی برگزار شده است كه وزیر به همدان آمده است. از همان سال به بعد با همكاری بنیاد بوعلی سینا و میراث فرهنگی و سازمان های دیگر تا حدودی توانسته ایم برنامه روز پزشك را برگزار نماییم و پوشش ملی هم داشته ایم؛ اما اینها كفایت نمی نماید. ما بحث جشنواره ملی طب سینوی را از سال ۹۷ برگزار كرده ایم كه انتظار داریم استانداری به ما كمك نماید. این جشنواره با همكاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت انجام شده است. ازاین رو اگر استانداری به ما كمك نماید، می خواهیم در جهت برندسازی بوعلی سینا متولی این برنامه بنیاد بوعلی باشد و دانشگاه های بوعلی و ابن سینا هم در این زمینه كمك كنند.
بشیریان خاطرنشان كرد: الان ۶ مجله انگلیسی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینای همدان با عنوان Avicenna آغاز می شود و این مساله در شناسایی و معرفی جایگاه ابن سینا در همدان مؤثر خوهد بود و پنج مركز تحقیقاتی در استان هم به نام ابن سیناست. با عنایت به اینكه تغییر نام دانشگاه را به نام ابن سینا داشته ایم؛ پیشنهاد داریم نمونه نیم تنه بوعلی سینا كه امسال بنیاد از آن رونمایی نمود، به مناسبتی در مراسمی برای رسمی شدن نام دانشگاه ابن سینا استفاده گردد.
بوعلی، ظرفیتی بی بدیل برای ایران
علی مالمیر، مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان هم اظهار داشت: واقعاً فرمایشات حاج آقای محمدی چراغ راه ماست و ما هم بنای آرامگاه بوعلی و هم شخصیت بوعلی سینا و رویدادهایی كه در حاشیه و حول و مبحث بوعلی سینا در استان می تواند انجام گیرد و ظرفیتی در گردشگری وجود داشته باشد؛ فرصتی بی بدیل برای استان و كشور می دانیم و اگر اساساً برند گردشگری استان را تعریف نماییم، شاید یكی از مهم ترین مفاهیمی كه می شود به آن پرداخت دقیقاً همین بحث بوعلی سینا است.
وی اضافه كرد: طبیعتاً بنیاد بوعلی سینا باید متناسب با عنوان و اسم و وظایفش از جایگاه و ظرفیت، نیرو، ساختمان و بودجه متناسب برخوردار باشد و یك ساختمان متناسبی هم داشته باشد.
برنامه های جهانی با دست خالی انجام نمی شود
توكل دارائی، رئیس روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد بوعلی سینا هم اظهار داشت: بنیاد بوعلی سینا ثمره همایش بین المللی بوعلی سینا در سال ۸۳ است كه آن زمان استاندار وقت و آقای دكتر غلامی بعنوان رئیس دانشگاه بوعلی سینا در برگزاری آن نقش اساسی داشتند و پس از آن شورایعالی انقلاب فرهنگی با هیئت امنایی در عالی ترین سطح، مجوز تأسیس این بنیاد را صادر كرده است.
وی اضافه كرد: از ثمرات این بنیاد پس از تأسیس، اهدای جایزه جهانی بنیاد بوعلی سینا بود كه سال ۸۸ اهدا شد و اما بعداً بخاطر مسائل مالی متوقف گردید كه اگر بتواند با همكاری علوم پزشكی همدان و سایر دستگاه ها احیاء شود می تواند برندی جهانی برای معرفی شیخ الرئیس باشد. در بحث دفاع از هویت شیخ الرئیس در منطقه، ما نیم تنه بوعلی را ساخته ایم و آمادگی داریم در صورت تأمین بودجه آنرا به كشورهای دیگر اهدا نماییم.
وی بیان كرد: ما در بنیاد برنامه های مصوب ملی و جهانی داریم كه متأسفانه به دلیل كمبود بودجه و اعتبار تعطیل شده اند. طرح جامع گردآوری آثار مخطوط و چاپی بوعلی سینا را در بنیاد داریم كه هم اكنون حدود ۸۰۰ نسخه جمع كرده ایم و ادامه آن هم اكنون متوقف شده است. همینطور مجمع ابن سیناپژوهان جهان در هیئت امناء مصوب شده است كه اگر قرار باشد دایر شود به كمك مسؤلان استان نیاز داریم.
دارائی سپس با اشاره به طرح تصحیح انتقادی كتاب القانون هم اظهار داشت: جلد اول كتاب القانون سال قبل چاپ شده و جلد دومش هم آماده چاپ است و امیدواریم تا آخر سال به زیور چاپ آراسته شود و بقیه طرح هم ادامه پیدا كند.

1398/08/09
16:55:42
5.0 / 5
4380
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس