رضا غلامی:

كنگره پنجم علوم انسانی اسلامی ناظر به مسائل روز است

كنگره پنجم علوم انسانی اسلامی ناظر به مسائل روز است به گزارش عطر حرم رضا غلامی در نشست خبری پنجمین كنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی اظهار داشت: محتوای كنگره پنجم علوم انسانی اسلامی ناظر به مسائلی است كه جامعه امروز ما با آن درگیر است.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، نشست خبری پنجمین كنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور رضا غلامی، فرزاد جهان بین و عطاءالله رفیعی آتانی امروز در مركز پژوهش های علوم انسانی صدرا اجرا شد.
حجت الاسلام غلامی در این جلسه اظهار داشت: علوم انسانی اسلامی تدریجاً به یك جریان علمی و یك حركت پیش رونده تبدیل گشته و شواهد و قرائن گوناگونی این مساله را تایید می كند.
وی افزود: پیشرفت علوم انسانی اسلامی محتاج گسترش نوآوری های علمی است. منظور ما از نوآوری، نوآوری در بنیان ها و ساخت علم نیست بلكه یكی از آن دستیابی به مسیرها و مدلهای جدید است. از سوی دیگر نوآوری لوازمی دارد كه مهمترین آن شكل گیری چارچوب های منعطف و تحجرزدایی از علوم انسانی است.
وی اضافه كرد: مهمتر از افزایش قابلیت های نوآوری در علوم انسانی اسلامی وجود انگیزه و جسارت نوآوری علمی است كه نقش منحصر به فردی در این حوزه دارد. برخی یا به سبب عدم بضاعت علمی و یا به سبب عدم استقلال جامعه علمی، از جسارت لازم برای نوآوری برخوردار نیستند و همین مساله فضای ركود به وجود می آورد.
غلامی اظهار داشت: شكل گیری گفتمان نوآوری در جامعه ما مهمترین عامل ایجاد انگیزه و جسارت در میان پژوهشگران است. جدای از ارتقاء كیفیفیت و نوآوری، جوان گرایی در این امر از اهمیت زیادی برخوردارست. مراتب و عناوین دانشگاهی نباید به مانعی برای میدان دادن به جوانان نخبه تبدیل گردد.
وی افزود: یكی از كمبودهای محسوس در علوم انسانی اسلامی فقدان پژوهش های عظیم گروهی با هدف نوآوری است. این پژوهش ها فرصت های فراوانی را برای پرورش نیروهای نخبه به وجود می آورد و نوآوری را تسهیل می كند. فرهنگ پژوهش گروهی و نظام نامه های پژوهشی لازمه این مساله است.
وی اضافه كرد: هم اكنون مهمترین سیاست مجمع عالی علوم انسانی اسلامی كمك به مجموعه های علمی و پژوهشگران برای نوآوری است. نزدیك به 10 سال از كنگره علوم انسانی اسلامی گذشته و تمركز ما بر نوآوری بوده است.
حجت الاسلام غلامی اظهار داشت: مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، شبكه ای از مجموعه های پژوهشی است و به هر میزان این مجمع باید بتواند شرایطی را فراهم آورد كه نوآوری صورت گیرد و نباید در این امر كوتاهی كرد.
وی اضافه كرد: كنگره پنجم علوم انسانی اسلامی تفاوت هایی با كنگره های قبل دارد. چه در مورد شكل كار كه خیلی مختصر شده و المان های كیفی در آن لحاظ شده است و چه از لحاظ محتوایی كه دنبال می كند. این محتوا ناظر به مسائلی است كه جامعه امروز ما با آن درگیر است.

1398/08/28
09:16:59
5.0 / 5
4225
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس