حمیدرضا مظاهری سیف در گزارش عطر حرم:

حضرت زهرا(س) به زیباترین شكل چهره حق را آشكار كرد

حضرت زهرا(س) به زیباترین شكل چهره حق را آشكار كرد به گزارش عطر حرم حمیدرضا مظاهری سیف اظهار داشت: آن چیزی كه حضرت زهرا(س) برایش قیام كرد، آشكار كردن چهره حق بود و نتیجه آن هدایت و حق یابی امت پیامبر(ص) بعد از او بود.حجت الاسلام حمیدرضا مظاهری سیف به مناسبت ایام فاطمیه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یكی از مسائل مهمی كه ما در مواجهه با ایام فاطمیه با آن روبه رو می شویم این است كه حضرت زهرا (س) برای چه به شهادت رسیدند؟ این چه مبارزه و اقدامی بود كه ایشان وارد آن شدند و به خاطر چه؟ آیا ارزش آنرا داشت یا خیر؟ چون اگر هدف ایشان برگرداندن حق غصب شده مولا علی (ع) بوده كه برنگشت و آن جریان مقابل توانستند حضرت علی (ع) را ۲۵ سال خانه نشین كنند و او را با داغ فراغ دختر پیامبر (ص) تنها بگذارند. چه هدفی از مبارزه حضرت زهرا (س) و قیام ایشان بود و چه نتیجه ای داشت؟
این استاد حوزه و دانشگاه اضافه كرد: این قیام و حركت جهادی و شهادت طلبانه حضرت زهرا (س) برای نشان دادن و آشكار كردن حق بود. چون دشمنان تزویرگری كه در مقابل امام علی (ع) صف آرایی كرده بودند از شیوه های مختلف تبلیغاتی و كنترل افكار عمومی استفاده می كردند تا خودشان را هم رتبه با حضرت علی قرار دهند و اختلافی كه بین شان به ظاهر در مورد حكومت و خلافت پیامبر (ص) شكل گرفته بود، این را یك اختلاف سیاسی ساده نشان دهند كه دو طرف دارند برای دستیابی به قدرت و تأمین منافع شان با هم مبارزه می كنند. می خواستند مساله امامت و ولایت را به یك چنین سطحی از كشمكش اجتماعی تقلیل دهند.
وی افزود: ولی با به میان آمدن حضرت زهرا (س) معلوم شد یك طرف حق، مظلومیت و پاكی است و در طرف دیگر غصب، ظلم و یك چهره زشت و خشن است كه حاضر است برای دستیابی به قدرت، حتی دردانه پیامبر (ص) را هم صدمه بزند و به شهادت برساند. این چیزی بود كه جز با ورود حضرت زهرا (س) به ماجرای بحث امامت، خلافت و ولایت پس از رسول الله (ص) حل و روشن نمی شد. یعنی تاریخ نگاران حكومتی اموی می توانستند طوری بنویسند و نقل بكنند كه ما وقتی از این زاویه پس از قرن ها به آن رویدادهای تاریخی و كشمكش هایی كه به وجود آمد نگاه می نماییم یك صحنه ای ببینیم كه صحابه و یاران پیغمبر (ص) دارند بر سر قدرت جنگ می كنند و مثل هر انقلابی كه امكان دارد بعد آن انقلابیون بر سر قدرت بخواهند با هم بجنگند آنجا هم چنین اتفاقی افتاده است.
حمیدرضا مظاهری سیف سپس عنوان كرد: آن چیزی كه حضرت زهرا (س) برایش قیام كرد، آشكار كردن چهره حق بود و نتیجه آن هدایت و حق یابی امت پیامبر (ص) بعد از او بود كه به نظر می رسد ایشان به زیباترین، مظلومانه ترین و ماندگارترین شكل این حركت را انجام دادند. آن چیزی كه به نظر می رسد باید به آن دقت كنیم این است كه هدایت انسان ها و آشكار كردن حق برای خدا چه ارزشی دارد كه حاضر است عزیزترین بندگانش را فدا كند به جهت اینكه بقیه بندگان حق را تشخیص دهند و به راه درست هدایت شوند؟ اگر برای بقیه حق عرضه و آشكار شد می توانند تصمیم بگیرند راه هدایت یا ضلالت را انتخاب كنند.
وی اضافه كرد: تا آنجایی كه به پروژه الهی مربوط می شود این است كه بتواند حق را برای مردم خوب آشكار كند به شكلی كه آنها بتوانند خوب تشخیص دهند. پس از تشخیص تصمیم با خودشان هست كه هدایت را بپذیرند یا ضلالت را و اتمام حجت صورت گیرد. این ارزش هدایت ما انسان ها برای خدا، به نظرم می آید یك پیام و درس مهمی است كه ما می توانیم از ماجرای شهادت حضرت زهرا (س) بگیریم و آن این است كه هدایت ما انسان ها این قدر برای خدا پرارزش است كه عزیزترین بندگانش را فدا می كند. این مورد در ارتباط با انبیا گذشته هم بوده است. خیلی از انبیا گذشته را می بینیم سخت ترین شرایط را تحمل كردند و خیلی از آنها به شهادت رسیدند. قرآن كریم در مورد انبیا می فرماید «یقتلون الانبیا بغیر حق». خیلی از پیامبران به ناحق كشته شدند.
حمیدرضا مظاهری سیف افزود: برای چه این اتفاق می افتاد؟ آیا ناتوانی خدا از حفظ كردن پیامبرانش بوده است؟ هیچگاه این طوری نیست. آن شهادت های مظلومانه ای كه انبیا داشتند برای این بود كه پس از درگذشت آنها مردم برگردند و نگاه كنند كه چه شد و چه گذشت و آن كسی كه داشت آنها را به سمت خدا دعوت می كرد چه مظلومانه كشته شد و آن كسانی كه در مقابلش بودند چه ظالمانه رفتار كردند و بدین سان حق و باطل از هم جدا شود و از سطح یك كشمكش عادی اجتماعی به این سطح بیاید كه ارزش های انسانی در یك طرف تبلور پیدا كند و ارزش های ضد انسانی یا ضدارزش های انسانی در طرف دیگر كاملاً به صورت نفرت انگیزی مجسم شود تا افراد بتوانند از آن طرف منفی به جهت هدایت و مثبت حركت كنند. این مهم ترین موضوعی است كه می توانیم به آن دقت كنیم و ببینیم خدا برایمان چه خرجی كرده كه راه درست را تشخیص دهیم و انتخاب نماییم و ان شاءالله در آن پیش برویم.
وی همینطور تصریح كرد: خصوصیت زنانه خصوصیت حفظ، حمایت، تكیه كردن و ایجاد یك فضای امن و آرام برای خانواده است. آن چیزی كه در حضرت زهرا (س) می بینیم این است كه ایشان از این ایجاد فضای امن و آرام برای خانواده خود دست كشید و پا در یك میدان پر حماسه، پر تهدید و پرالتهاب گذاشت تا یك خانواده بزرگ تر كه امت اسلامی بودند را حفظ كند و زمینه های هدایت و نجات آنها را فراهم آورد. به نظرم می آید این درس بزرگی است.
حمیدرضا مظاهری سیف در ادامه اظهار داشت: اگر زنان ما بتوانند آن روح زنانه خویش را گسترش دهند آن خصلت مأمن بودن، نقش كانونی كه یك زن در خانواده دارد، آنرا توسعه بدهد به جای حفظ و حراست از خانواده خودش و باز كردن آن چتر آرامش و امنیت روی همسر و فرزندان خودش، این چتر را بزرگ تر ببیند و امت اسلام و جامعه را در نظر بگیرد، آن وقت ما یك زنی با همه خصوصیت های مثبت زنانه اش صرفاً در خانواده خودش محدود شده و یك نوع خودگروی و خودپسندی آنرا احاطه كرده نمی بینیم. بلكه به الگوهایی می رسیم كه نمونه معاصر آنرا در مادران شهدا می بینیم. آنها هم همین روح زنانه را داشتند و در خودشان پرورش دادند اما به راحتی حاضر شدند فرزندان شان فدا شوند به جهت اینكه یك خانواده بزرگ تر، امت اسلامی و جامعه اسلامی حفظ شود و راه نجات را پیدا نماییم و به یك سعادت جمعی نزدیك تر شود.
وی تصریح كرد: خالی از لطف نیست كه این نكته را هم بگویم كه خدا امروز هم این كار را كرد و یك بنده بسیار ارزشمندش یعنی شهید قاسم سلیمانی را فدا كرد به جهت اینكه جامعه ما یك سری از آن ارزش های از دست رفته اش را باردیگر بازیابی كند. به تعبیری كه رهبری داشتند آن وحدتی كه زیر تابوت پیكر مطهر سردار سلیمانی در جامعه ما شكل گرفت چیزی بود كه در دهه ۶۰ ما شاهدش بودیم و با همین وحدت و همدلی كه در جامعه بود توانستیم با دست خالی ۸ سال جلوی قدرت های بزرگ بایستیم و پیروز شویم و امروز با قدرتمندی اقتصادی، سیاسی و نظامی كه داریم اگر همان وحدت را باردیگر بتوانیم بازیابی نماییم به نظر می رسد دیگر اثری از آمریكا و رژیم اشغالگر قدس در منطقه باقی نخواهد ماند.
حمیدرضا مظاهری سیف در انتها اظهار داشت: آن ارزش های از دست رفته ما را خداوند به ما برگرداند به قیمت ارباً ارباً شدن شهید قاسم سلیمانی و یارانش و به نظر می رسد باردیگر دارد به یك نوع در سطح پایین تری آن تاریخ خاندان (ع) تكرار می شود و خداوند ارزشمندترین بندگان خالص خودش را برای نجات و هدایت امتی فدا می كند كه ارزشش را دارند. به خاطر ایثار و فداكاری كه داشتند در سال های انقلاب و پس از انقلاب، ارزشش را داشتند كه خدا این هزینه را برایشان انجام دهد تا آن ارزش های كمرنگ شده باردیگر در میان ما برجسته شود و بتوانیم حركت های بزرگی را انجام دهیم.

1398/11/09
15:45:42
5.0 / 5
4254
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس