حجت الاسلام ملكوتی تبار در گزارش عطر حرم:

جمهوری اسلامی مرحله ای از انقلاب است

جمهوری اسلامی مرحله ای از انقلاب است به گزارش عطر حرم یك كارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب، سند بالادستی و در واقع بالاترین سند در نظام ماست و هر دولتی بخواهد به افق های موفق پیش روی خودش بیاندیشد باید از مسیر این سند عبور كند.حجت الاسلام حامد ملكوتی تبار، كارشناس مسائل بین الملل در گفت وگویی به مناسبت سالگرد صدور بیانیه گام دوم انقلاب به خبرنگار مهر اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب مراحل پنج گانه «انقلاب اسلامی»، «نظام اسلامی»، «دولت اسلامی»، «جامعه اسلامی»، «تمدن اسلامی» را بعنوان فرایند پنج گانه تحقق اهداف انقلاب اسلامی برشمردند.
این كارشناس مسائل بین الملل افزود: گام اول همان گونه كه ایشان اشاره داشتند، انقلاب اسلامی است؛ انقلابی كه به علت عدم رضایت مردم از نظام مستكبر و ستمگر شكل گرفت و افق جدیدی در جهت اهداف مطلوب ملت گشود. مرحله دوم، استقرار قانون است كه اصطلاحاً در مبانی جامعه شناسی به آن «نظام سازی» می گویند كه اگر این استقرار قانون با محتوای اسلامی همراه باشد، به آن نظام اسلامی اطلاق می شود. در طول سالیان سال در كشورهای مختلف نظام های گوناگونی شكل گرفته همچون نظام كمونیستی، نظام لیبرالیستی، نظام سوسیالیستی و خیلی از نظام های دیگر، در سرزمین ما هم انقلاب اسلامی شكل گرفت، انقلابی كه به علت اتصال به سرچشمه دینی ماندگار شد.
حجت الاسلام ملكوتی تبار اضافه كرد: اما مرحله سوم استقرار مجریان برای اجرای قانونی می باشد كه تدوین می شود كه اصطلاحاً به آن دولت سازی می گویند، در جریان پیروزی انقلاب و بعد از آن به سرعت این روند صورت گرفت تا دولت اسلامی ایجاد شود. همینطور مرحله چهارم جامعه سازی یا جامعه اسلامی است. پس از آنكه مجریان مستقر شدند به دنبال پیاده كردن قانون بودند. به هر صورت این قانون شكل گرفته باید در یك كشور و سرزمین اجرا شود كه به آن جامعه می گویند، در سرزمین ما با گرایش اسلامی كه وجود داشت جامعه اسلامی شكل گرفت.
وی اظهار داشت: مرحله پنجم گسترده شدن این نمونه از جامعه اسلامی به سرتاسر جهان و یا منطقه است كه تمدن نوین اسلامی را به منصه ظهور می رساند؛ تمدنی كه پیش زمینه برای ظهور و فرج امام زمان (عج) به حساب می آید.
این پژوهشگر در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره بیانیه گام دوم انقلاب، اظهار داشت: من این بیانیه را عصاره و خلاصه تجربه رهبر فرزانه مان می دانم كه پس از چهل سال رهبری این ملت و امت، منویات و تفكرات شان، اندیشه، راهبرد و سیاست هایشان در آن عرضه شد. این بیانیه سه قسمت دارد؛ بخش اول، مقدمات كه برای تبیین و فهم بهتر مبحث است، بخش دیگر، بیان بركات نظام و انقلاب و توجه به آن و تاكید بر این مسأله كه در طول این چهار دهه چه بركاتی نصیب ملت شد، همینطور در بخش سوم سفارش ها و نكاتی مطرح می شود كه رهبری در چارچوب هفت محور بیان می كنند. این بیانیه در واقع مانیفست انقلاب اسلامی است. سند بالادستی و در واقع بالاترین سند در نظام ماست كه اگر هر دولتی بخواهد به افق های موفق پیش روی خودش بیاندیشد باید از مسیر این سند عبور كند و آنرا پیش چشم خود داشته باشد.
بیانیه گام دوم، سند بالادستی و در واقع بالاترین سند در نظام ماست كه اگر هر دولتی بخواهد به افق های موفق پیش روی خودش بیاندیشد باید از مسیر این سند عبور كند و آنرا پیش چشم خود داشته باشد
وی در بخش دیگری از مباحث خود در مورد فهم نسبت میان دو مفهوم جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی اظهار داشت: من این مولفه ها را به مثابه فهمی دوگانه قملداد نمی كنم. ما در واقع مطابق با سخنان مقام معظم رهبری، پنج مرحله را پیش رو داریم كه پیش تر به آن اشاره داشتم. جمهوری اسلامی و نظام سازی كه ذیل انقلاب اسلامی به وجود آمد سبب می شود تا به افق آرمانی و تمدن نوین اسلامی دست پیدا نماییم. مقام معظم رهبری همواره تاكید داشتند كه ما هنوز به آن افق ها نرسیده ایم. ما فعلاً گام اول را برداشتیم و انقلاب و قیامی صورت گرفته و نظامی از بین رفته است. حالا در آستانه گام دوم قرار گرفتیم، در نتیجه باید كمك نماییم و دست به دست هم دهیم تا آن مدینه فاضله شكل بگیرد.
رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در سودان اظهار داشت: در واقع آغاز انقلاب اسلامی با جمهوری اسلامی است، شهید مطهری هم در كتاب انقلاب اسلامی، به این نكته اشاره كرده و تعبیری در مورد تفاوت میان جمهوریت و انقلاب، مطرح می كند. در واقع جمهوری اسلامی، مرحله ای است از مراحل رسیدن به انقلاب اسلامی، كه امیدواریم در افق گام های پنج گانه تمدن نوین اسلامی، كامل شود.
در واقع جمهوری اسلامی، مرحله ای است از مراحل رسیدن به انقلاب اسلامی، كه امیدواریم در افق گام های پنج گانه تمدن نوین اسلامی، كامل شود
حجت الاسلام ملكوتی تبار در مورد جایگاه و نقش نخبگان بخصوص در عرصه علوم انسانی در جهت تحقق اهداف انقلاب اسلامی اظهار داشت: اصولاً حركت جوامع با حركت، نگاه و اندیشه نخبگان صورت می گیرد، خداوند در سوره «رعد» می فرماید «إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ» (در حقیقت ‏خدا حال قومی را تغییر نمی‏ دهد تا آنان حال خویش را تغییر دهند). نكات این آیه در واقع مبین مسائلی بود كه در جریان شكل گیری انقلاب اسلامی افتاد و تلاشی كه مردم برای تغییر و اصلاح جامعه كردند. حال در این میان نخبگان و تریبون داران هستند كه می توانند جامعه را به سمت و سوی خود بكشانند، در نتیجه آنان می توانند انقلاب اسلامی را در ادامه به مسیر تمدن نوین اسلامی سوق دهند.
وی اظهار داشت: در نتیجه نقش نخبگان و فرهیختگان هر جامعه و كسانی كه تریبون دستشان است و تأثیرگذارند در جوامع بسیار از اهمیت برخوردار می باشد. چهل سال از انقلاب ما گذشته است و گام اول را پشت سر گذاشتیم، شاید می شد كه این چهل سال به كمتر از این زمان به گام دوم برسد، اما چهل سال طول كشید و گام اول طی شد. امروز در گام دوم اگر نخبگان دست به دست هم بدهند قاعدتاً زمان كمتری خواهد بود در هر صورت تحقق این مهم بستگی به حركت جمعی و اندیشه دارد.
این كارشناس فرهنگی اظهار داشت: ما برای رسیدن به این افق انقلابی، هزینه های فراوانی را متحمل شدیم و شهدای فراوانی تقدیم انقلاب شدند. این انقلاب تحولی عظیم در جهان ایجاد كرد و دو قطب شرق و غرب را با تفكر اسلامی خود گرفتار دگرگونی ساخت. تفكر انقلاب اسلامی در مقابل تفكر غرب و لیبرالیسم قرار گرفت و این دو قاعدتاً اندیشه رو در رو هستند و هیچگاه آشتی میان این دو صورت نمی گیرد. قطب اسلامی و نظام اسلامی همواره در مقابل كفر، نظام سلطه و اندیشه استعمار تمام قد ایستاده است. البته این سنت عالم است و از این جهت كه سنت عالم پیروزی حق در مقابل باطل است، با پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی به وجود آمد.

1398/11/24
01:05:30
5.0 / 5
4639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس