صدمه رساندن به سایر افراد از مصداق های حق الناس است

صدمه رساندن به سایر افراد از مصداق های حق الناس است به گزارش عطر حرم یك كارشناس و خطیب دینی با بیان این مطلب كه در جامعه امروز با ویروسی به نام ویروس كرونا مواجه هستیم كه برای تمام افراد دغدغه هایی را بوجود آورده است اظهار داشت: شاید خیلی ها با خود فكر كنند كه این مورد ربطی به دین و مسائل دینی ندارد در حالیكه اگر افراد حقوق سایرین را رعایت نكرده و سبب صدمه رساندن به افراد دیگر شوند حق الناس بر گردن آنها است. اگر فردی با رفت و آمد نابجا و رعایت نكردن مسائل بهداشتی انسانی را به كام مرگ بكشاند حق الناس بر عهده فرد است و باید پاسخگو باشد. مصداق این رفتار در این آیه قرآن است كه خداوند می فرماید: ˮ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْیَ


حجت الاسلام والمسلمین سید امیرعبدالملكی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه تمام ادیان آسمانی به دنیای بعد از مرگ اعتقاد دارند و به همین اساس می توانیم بگوییم جهانی وجود دارد كه در آن پیرامون اعمال و رفتار فردی و اجتماعی افراد در این دنیا سوال و جواب صورت می گیرد، اظهار نمود: در گزاره های دینی ما و در منابع مختلف روایی و دینی به زندگی بعد از مرگ بسیار اشاره شده است. در روایات دینی وارد شده است كه در عالم برزخ از دنیای فانی كه حالا ما در آن زندگی می نماییم، حتما سوال و جواب صورت می گیرد.
ایشان در ادامه با بیان این مورد كه همچون مواردی كه در عالم آخرت از انسان سوال می شود حق الله، حق النفس و حق الناس است اظهار داشت: حق الله كاملاً مشخص است و مربوط به عبادات، نماز، روزه، حج و امثال این دستورات است. كه در دین اسلام و همینطور در هر دینی بنا به فراخور آن وارد شده است. حق النفس هم این است كه انسان در مقابل جسمی كه خداوند به او عطا كرده است مسئول است و اگر با رفتارهای نادرست به جسم خود صدمه برساند باید پاسخگو باشد.
این كارشناس مسائل دینی افزود: اما حق الناس جزء مهمترین مواردی كه در دین اسلام و همینطور در سایر ادیان به آن پرداخته شده است. حق الناس به این مفهوم است كه انسان در مقابل حقوق سایر افراد باید پاسخگو باشد. برای فهم بهتر حق الناس می توانیم به رساله حقوق امام سجاد ضد السلام در صحیفه سجادیه رجوع نماییم. این كتاب امروز می تواند بعنوان یك مرجع و پروتكل در اختیار جوامع بشری قرار بگیرد. در این كتاب از بالاترین موارد زندگی تا جزئی ترین مسائل سخن گفته شده است. از حقوق انسان ها نسبت به یكدیگر، تا رعایت حقوق پیامبران، حقوق پدر و مادر و حتی حقوق فردی كه یكبار با او فقط سلام و احوالپرسی داشته ایم پرداخته شده است.
عبدالملكی افزود: در این كتاب پرارزش به این مطلب اشاره شده است كه ما باید حقوق تمام افراد و هم نوعان خویش را رعایت نماییم. همینطور در كتاب هایی همچون "آن سوی مرگ " و یا كتاب "سه دقیقه در قیامت" افرادی از تجربه هایی كه از دنیای بعد از مرگ داشته اند به این موضوعات اشاره هایی شده است كه خواندن آن می تواند مفید باشد. متاسفانه در بعضی از موارد شاهد این هستیم كه در مورادی وقتی از حق الناس حرفی زده می شود افراد بیشتر به سمت مسائل مالی تمركز می كند، در حالیكه حق الناس در مسائل مالی كمترین اتفاق است و بدترین نوع حق الناس صدمه رساندن به دیگران، دل شكستن، زخم زبان و از این گونه موارد است.
ایشان در ادامه با بیان این مطلب كه در جامعه امروز با ویروسی به نام ویروس كرونا مواجه هستیم كه برای تمام افراد دغدغه هایی را بوجود آورده است اظهار داشت: شاید خیلی ها با خود فكر كنند كه این مورد ربطی به دین و مسائل دینی ندارد در حالیكه اگر افراد حقوق سایرین را رعایت نكرده و سبب صدمه رساندن به افراد دیگر شوند حق الناس بر گردن آنها است. اگر فردی با رفت و آمد نابجا و رعایت نكردن مسائل بهداشتی انسانی را به كام مرگ بكشاند حق الناس بر عهده فرد است و همانگونه كه در ابتدا اشاره شد باید پاسخگو باشد. در آیه ۳۲ سوره مائده آمده است؛ «مِنْ أَجْلِ ذَٰلِكَ كَتَبْنَا عَلَیٰ بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَیِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِیرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَٰلِكَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ، به همین جهت، بر بنی اسرائیل نوشتیم كه هر كس انسانی را جز به قصاص یا به كیفر فساد در زمین بكشد پس چنان است كه گویی همه ی مردم را كشته است، و هر كه انسانی را زنده كند (و از مرگ یا انحراف نجات دهد) گویا همه ی مردم را زنده كرده است و البتّه رسولان ما علل روشنی را برای مردم آوردند، امّا (با این همه) خیلی از مردم پس از آن (پیام انبیا) در روی زمین اسرافكار شدند.» در این آیه كشتن یك نفر به منزله كشتن همه مردم مطرح گردیده است.
این كارشناس و خطیب دینی خاطرنشان كرد: مصداق های حق الناس در جامعه امروز بسیار زیاد است. وقتی كه از جانب پزشكان كه در این ایام می توانیم بگوییم هر كدام از آنها به شكلی یك مجتهد و مرجع برای جامعه محسوب می شوند به رعایت اصول بهداشتی تاكید ویژه ای شده است در نتیجه از نظر دینی رعایت اصول بهداشتی و صدمه نرساندن به سایر افراد یك واجب شرعی به حساب می آید و رعایت آن بر تمام اشخاص لازم الاجرا است. بنده در اینجا از تمام سربازان سلامت كه مدافعان كشور هستند تقدیر و تشكر می كنم و همینطور از مردم می خواهیم كه با رعایت حق الناس كاری كنند كه این ویروس هرچه سریعتر در جامعه از بین برود. از نظر دینی حتی اگر فردی به مسافرت برود و حتی ناقل نباشد و یا آلوده هم نكند مصداق عمل به كار شر است. ما باید در زندگی اجتماعی سبك زندگی مسالمت آمیز را در دستور كار قرار داد و جامعه را به این ترغیب نماییم تا راحت تر بتوانیم در مسائل روز و اجتماع به آن هدفی كه مد نظرمان است برسیم.1399/01/08
23:40:57
5.0 / 5
3310
تگهای خبر: ادیان , اسلام , امام , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس