تبریك ولادت امام حسین (ع) به سبك موزه ملی ایران

تبریك ولادت امام حسین (ع) به سبك موزه ملی ایران به گزارش عطر حرم موزه ملی ایران، همزمان با اعیاد شعبانیه و تولد امام حسین (ع)، تصویری از دعای صلوات بر چهارده معصوم (ع) را كه روی قالیچه ی سجاده ای كتیبه دار از دوره ی صفوی نقش بسته را منتشر نمود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، بر مبنای توضیحی كه روی تصویر انتشار یافته، وجود دارد؛ «این قالیچه ی سجاده ای، با طرح محرابی، زمینه ی سبز سیر، در سه حاشیه و چهار كتیبه بافته شده است. حاشیه های این كتیبه را «حاشیه خارجی با زمینه ی قرمز و با نقوش گل و شكوفه به رنگ های قرمز، آبی و سیاه»، «در داخلِ حاشیه میانی، دعای صلوات بر چهارده معصوم (ع)»، «حاشیه ی داخلی در زمینه قرمز به خط ثلث به رنگ نخودی آیه ۲۵۵ سوره مباركه البقره» و «بخش پایینی حاشیه داخلی با نقوش و برگ تزیین شده است.»
همینطور متن قالیچه دارای طرح محرابی دالبری است. داخل حاشیه دور این طرح به خط نستعلیق قهوه ای رنگ، آیات ۴۰ و ۴۱ سوره مباركه ابراهیم (ع)، با مضمون دعای حضرت ابراهیم خلیل (ع) بافته شده است. در قسمت داخلی طرحِ محراب در زمینه سبز سیر، داخل ترنج كوچك به خط ثلث و به رنگ نخودی در زمینه قرمز، ذكر سجده ی نماز بافته شده و بالا و پایین این ترنج، دو سر ترنج قرمز رنگ طراحی شده است. در قسمت پایین طرح محرابی در زمینه سبز تیره، نقوش گل و برگ های اسلیمی به رنگ های قرمز رنگ طراحی شده است.
در قسمت پایین طرح محرابی در زمینه ی سبز تیره، نقوش گل و برگ های اسلیمی به رنگ های قرمز، زرد، صورتی، نخودی و آبی بافته شده و پایین حاشیه میانی هم با نقوش گل و برگ و اسلیمی ماری تزیین شده است.
این قالیچه ی سجاده ای كه طول آن ۱۴۵ سانتی متر و عرض آن ۱۰۲ سانتی متر است، با شماره ی اثر ۳۴۰۵ در تالار دوره ی صفوی، موزه ی دیرینه شناسی و هنر دوران اسلامی نگهداری می شود.

1399/01/10
14:02:47
5.0 / 5
3664
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس