در گفت و گویی تبیین شد؛

نظام اخلاقی قرآن، طرحی برای مدیریت و اصلاح معضلات اخلاقی

نظام اخلاقی قرآن، طرحی برای مدیریت و اصلاح معضلات اخلاقی به گزارش عطر حرم مؤلف كتاب نظام اخلاقی قرآن اظهار داشت: در این اثر افزون بر ارائه روشی برای شناخت آیات اخلاقی قرآن، به طراحی نظام اخلاقی قرآن پرداخته است.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن سراج زاده با اشاره به کتاب خود با عنوان «نظام اخلاقی قرآن» گفت: قرآن به موضوعات مختلفی همچون مباحث فقهی، اعتقادی، اخلاقی، تربیتی و موارد دیگر پرداخته است که از مهم ترین بحث ها در قرآن، مسائل اخلاقی است که آیات بی شماری به این مساله اختصاص دارد.
وی اظهار داشت: چگونگی شناخت آیات اخلاقی قرآن و تمایز آیات اخلاقی از آیات اعتقادی و فقهی، یکی از نیازهای جدی در حوزه مباحث روش شناسی است که در این کتاب به آن توجه ویژه شده است؛ بعد از شناخت آیات اخلاقی قرآن، این آیات باید در یک نظام واره ای علمی سامان یابد تا بتوان از این آموزه های اخلاقی در زمینه های مختلف بهره گیری کرد؛ نظام مند کردن آموزه های اخلاقی قرآن در یک ساختار علمی و به روشی نو، دومین کوششی بوده که در این کتاب انجام یافته است.
عضو هیأت علمی پژوهشکده الهیات و خانواده پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به ساختار کتاب مذکور پرداخت و اشاره کرد: بخش اول کتاب که به چگونگی فهم گزاره های اخلاقی قرآن اختصاص دارد، به ما کمک می نماید تا بتوانیم آیات اخلاقی قرآن را از سایر آیات تشخیص داده و اخلاق در قرآن را شناسایی نماییم.
وی اضافه کرد: در این بخش از کتاب، چهار روش گزاره های انشایی، گزاره های اِخباری با محمول ارزشی، تصویب و تخطئه های الهی و طرفداری و مخالفت های الهی برای فهم گزاره های اخلاقی بیان شده است؛ با این چهار روش می توان گزاره های اخلاقی را شناسایی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سراج زاده اظهار نمود: منظور از گزاره های اخلاقی جملاتی است که از موضوع و محمول تشکیل یافته و محمول آنها هفت مفهوم اخلاقی است؛ در واقع این هفت مفهوم شامل خوب و بد، باید و نباید، درست و نادرست و وظیفه می شود؛ برای مثال اگر در جمله ای عنوان شود که «راستگویی خوب است» یا «دروغگویی بد است»، از دو مفهوم خوب و بد که در محمول این دو جمله به کار رفته است، می فهمیم که این جمله و گزاره یک جمله و گزاره اخلاقی است.
وی اظهار داشت: در این کتاب توضیح داده شده است که با چه شیوه و روشی می توان این مفاهیم اخلاقی که در قرآن به کار رفته اند را تشخیص داد و بدین وسیله آیات اخلاقی را شناسایی کرد.
مؤلف کتاب «نظام اخلاقی قرآن» اشاره کرد: غیر از بحث چگونگی شناخت گزاره های اخلاقی که در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، بحث مهم سامان دهی گزاره های اخلاقی در یک نظام واره علمی است که در این بخش، آیات اخلاقی قرآن در چارچوب یک نظام واره علمی و جدید ارائه شده است.
وی درباره طراحی نظام اخلاقی قرآن اضافه کرد: برای طراحی این نظام باتوجه به ابعاد پنج گانه وجود انسان یعنی ابعاد معرفتی، عاطفی، ارادی، رفتاری و صفات و منش و همچنین باتوجه به وجود چهار نوع رابطه ای (انسان با خدا، با خویشتن، با انسان های دیگر و با جهان پیرامون) که برای انسان متصور است، هر یک از این ابعاد پنج گانه انسان، چهار نوع رابطه به صورت مثبت یا منفی خواهند داشت که در مجموع یک نظام چهل وجهی برای آیات اخلاقی قرآن را می توان ترسیم کرد.
حجت الاسلام سراج زاده در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه طراحی این نظام اخلاقی قرآنی چه فوایدی برای جامعه دارد؟ گفت: اگر نظام اخلاقی داشته باشیم، می توانیم بهتر از قبل معضلات اخلاقی فرد و جامعه را مدیریت و اصلاح کرد و در واقع می توانیم پاسخ گویی قرآن به مسائل مختلف اخلاقی را با این نظام سازی، محقق ساخت.
وی اظهار داشت: وقتی یک نظام سازی شکل بگیرد، می توانیم در کنار سایر مکاتبی که دارای نظام اخلاقی هستند، نظام اخلاقی اسلام و قرآن را به دیگران معرفی نمود تا دیگر مکاتب نیز با نظام اخلاقی اسلام آشنا گردند.
مؤلف کتاب «نظام اخلاقی قرآن» اشاره کرد: همین طور با نظام سازی بیش از پیش می توان اولویت های اخلاقی قرآن را بررسی و شناسایی کرد؛ هدف اصلی نظام سازی، معرفی و روزآمد کردن مکتب اخلاق قرآنی است. افزون بر این، ان شاءالله با این کتاب یکی از خلأهای موجود در زمینه روش شناسی اخلاق قرآنی و نظام اخلاقی در مجامع علمی مرتفع خواهد شد.
وی ضمن بیان دیگر خاصیت های این اثر اضافه کرد: همچون خاصیت های این کتاب آن است که ضمن لطمه شناسی، نقد و بررسی تمام کتاب هایی که در موضوع اخلاق قرآنی نوشته شده است، ساختار و نظامی جدید از آموزه های اخلاقی قرآن را عرضه کرده است که این کتاب را از سایر آثار مشابه متمایز می سازد.
حجت الاسلام والمسلمین سراج زاده اشاره کرد: این کتاب در سال ۹۷ چاپ شده و به لطف خداوند منان سه کتاب دیگر با عناوین «فمینیسم و خانواده»، «طرح واره های لطمه زا در روابط همسران» و همچنین «پایداری روابط همسران با شناخت تفاوت های زنان و مردان» به زودی، تقدیم جامعه علمی خواهد شد.


منبع:

1399/03/07
19:59:25
5.0 / 5
3130
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دین , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس