سیفی:

در نگاه امام خمینی، استقلال فرهنگی عامل اصلی توسعه است

در نگاه امام خمینی، استقلال فرهنگی عامل اصلی توسعه است به گزارش عطر حرم معاون مركز مطالعات فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: در نگاه امام خمینی، استقلال فرهنگی عامل اصلی توسعه و در نقطه مقابل وابستگی فرهنگی عامل اصلی توسعه نیافتگی است.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، عبدالرضا سیفی معاون مرکز مطالعات فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفتگو با برنامه «گفتگوی فرهنگی» درباره خودباوری و توسعه فرهنگی در اندیشه های ناب امام خمینی (ره) اظهار داشت: امام خمینی (ره) فقط یک رهبر سیاسی و حتی فرهنگی هم نبودند.

وی معتقد می باشد که اندیشه های امام در کنار هم یک منظومه فکری را می سازند که برای شناخت ایشان باید این منظومه فکری را بررسی و مطالعه دقیق کرد.

معاون مرکز مطالعات فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: جبهه باطل در طول تاریخ تلاش نموده تا در نبود رهبران الهی و با تحریف کلام آنها یک چهره غیرواقعی را به نسلهای بعدی معرفی نماید اما خوشبختانه امروز با وجود متن مکتوب و سخنرانی های تصویری و بیانیه های امام خمینی (ره) و بیانات رهبر معظم انقلاب دشمن امکان استفاده از این فضا را ندارد گرچه عده ای با خواب و خاطره سطح امام را به سطح خودشان تنزل می دهند اما در هر صورت نمی توانند استاندارد متعالی امام راحل را تغییر دهند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از این برنامه به جنبه توسعه فرهنگی در اندیشه امام (ره) اشاره نمود و اظهار داشت: در نگاه امام خمینی (ره)، فرهنگ اساس توسعه است یعنی با مراجعه به سخنرانی های ایشان به این نکته پی خواهیم برد که توسعه، همه ابعاد وجودی انسان را در برمی گیرد.

وی ادامه داد: در نگاه امام خمینی، استقلال فرهنگی عامل اصلی توسعه و در نقطه مقابل وابستگی فرهنگی عامل اصلی توسعه نیافتگی است. در این اندیشه، فرهنگ اسلامی اساس و هدف توسعه فرهنگی است و تقویت و تعالی انسان هم از شروط اصلی توسعه بشمار می رود.

سیفی با اشاره به قسمتی از بیانات باارزش امام خمینی (ره) در این زمینه اظهار نمود: ایشان فرموده اند: "هرچه درباره فرهنگ گفته شود باز هم کم است. می دانید و می دانیم که اگر انحرافی در فرهنگ یک کشور پیدا شود انحراف فرهنگی بر همه غلبه خواهدنمود. امام (ره) در جایی دیگر هم فرموده اند: "بی شک بالاترین عنصر موجود در هر جامعه، فرهنگ آن جامعه است و جهان خواران برای رسیدن به اهداف شوم خود و تحت ستم کشیدن مستضعفان جهان راهی بهتر از هجوم به فرهنگ و ادب کشورهای ضعیف ندارند."

معاون مرکز مطالعات فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر این باور است که بیانات امام خمینی (ره) حاکی از وجود خودباوری و توسعه فرهنگی در اندیشه های ایشان است و اینکه شاکله اصلی نگاه امام خمینی (ره) نگاه فرهنگی می باشد.


1399/03/11
22:47:31
5.0 / 5
2737
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس