حجت الاسلام عرب صالحی عنوان كرد؛

بازخوانی برخی ابعاد شخصیتی مقام معظم رهبری

بازخوانی برخی ابعاد شخصیتی مقام معظم رهبری به گزارش عطر حرم حجت الاسلام عرب صالحی طی یادداشتی به مناسبت آغاز سی و دومین سال زعامت حضرت آیت الله خامنه ای به بازخوانی برخی ابعاد شخصیتی و مدیریتی رهبر معظم انقلاب پرداخته است.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، متن پیش رو یادداشتی است از حجت الاسلام محمد عرب صالحی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رئیس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی که به مناسبت آغاز سی و دومین سال زعامت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای نگاشته شده است؛
کسانی که دهه اول انقلاب را به یاد دارند خوب می دانند در آن زمان باتوجه به بیماری قلبی حضرت امام ره از دل نگرانی های مهم مردم انقلابی و مسئولین ولایت مدار این بود که بعد از امام سرنوشت این انقلاب و کشور چه می شود. جنگ تحمیلی هنوز به صورت رسمی خاتمه نیافته بود، اوضاع اقتصادی کشور بسیار لرزان و تولید داخلی هنوز نتوانسته بود پا بگیرد. دشمن متحد بود و تمام امید آنها و نیروهای ضد انقلاب داخلی و باقیمانده رژیم پهلوی که به خارج فرار کرده بودند به دوران بعد از امام بود و منتظر رحلت امام بودند تا نقشه های شوم خویش را اجرا کنند. آن زمان سخت ترین و پیچیده ترین نقشه ها را ضد انقلاب مردمی ایران کشیده بودند و اگر نبود راهنمایی های الهی امام خمینی همان اوایل طومار انقلاب در هم پیچیده شده بود.
اتوریته و اقتدار امام چنان بود که با یک سخنرانی و نهیب هم دشمن را سرجای خود می نشاند و هم روحی جدید به کالبد ملت مظلوم ایران می دمید. او به کمک ملت ایران که به او اعتقاد داشتند و حقیقتاً او را نایب امام زمان عج می دانستند، همچون سدی آهنین در مقابل تمام توطئه هایی که یکی از آنها برای شکستن صفوف یک ملت کافی بود، استوار ایستاده بود و نه تنها مقاومت می کرد، بلکه رویکرد تهاجمی انقلاب به زیربناهای فکری مستکبران و ظالمان را تا آخرین روزهای حیات الهی خود همچنان بالنده حفظ نموده بود. او با ایمان کامل می گفت ما امریکا را زیر پا می گذاریم و نمی گذاریم که دخالت در امور ما بکنند. با پشتوانه ایمان الهی می گفت اگر دشمنان در مقابل دین ما بایستند در مقابل تمام دنیای آنها خواهیم ایستاد. نامه پرهیبت و با عظمت او به رهبر اتحاد جماهیر شوروی و برای نخستین بار اعلام به انتها رسیدن افکار الحادی کمونیستی از این قبیل است. این نامه یازدهم دیماه شصت و هفت، پنج ماه پیش از رحلت حضرت امام ره نگاشته شده است.
اکنون امام بعد از عمل جراحی در بیمارستان بستری است و در ظاهر کسی که بتواند جای خالی امام را پر کند وجود ندارد. کسانی هم که داعیه ای داشتند یا اطرافیانشان خیال می کردند بتوانند جانشین امام باشد خوشبختانه تا امام در قید حیات بود امتحان دادند و نمره مردودی گرفتند و انقلاب از ناحیه آنان با اقدام علی گونه امام بیمه شد.
روح بلند امام خمینی (ره) شامگاه سیزدهم خرداد به ملکوت اعلی پیوست. متمم قانون اساسی هنوز به رأی مردم نرسیده بود. مراجع بزرگواری بودند که در عین بزرگی و عظمت، اما هیچ یک توان رهبری سیاسی و زعامت شیعه را در آن دوران بحرانی نداشتند. در میان سیاسیون روحانیان دیگری هم بودند که یا مقبولیت مردمی نداشتند یا توان رهبری نداشتند یا در بین خواص و خبرگان، شرایط لازم برای رهبری شیعه در آنان محرز نبود. خبرگان ملت هم در مجلس خبرگان برای ساعاتی نمی دانستند چه می شود. بالآخره بعد از شور و مشورت و با رهنمودهای قبلی حضرت امام نگاه ها متوجه حضرت آیت الله خامنه ای دام ظله شد؛ کسی که قبل و پس از انقلاب شاگرد امام و مرید او بوده و از اولین افرادی است که پیش از قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲ با امام خمینی همراه شده و به خصوص در ده سال پرماجرای پس از انقلاب در تمام صحنه های پرخطر و مراجع تصمیم گیر و تصمیم ساز حضور داشته و درس های بزرگی از امام (ره) آموخته بود. کسی که از اوان جوانی انسانی متفکر، با ایده های بلند و بویژه دوراندیش و دارای شم برنامه ریزی بلند مدت در حوزه های فرهنگی، سیاسی، نظامی و حکومتی در میان هم قطاران خود چون خورشید می درخشید، اما عظمت امام و رابطه مرید و مرادی اجازه نداده بود خیلی از کمالات و توانایی های ثبوتی ایشان در ملأ عام نمایش داده شود و به مقام اثبات برسد.
از طرفی حضور ایشان در مهمترین مناصب حکومتی، دو دوره ریاست جمهوری، مناصب نظامی و امنیتی، امامت جمعه پایتخت، سفرهای خارجی و حضور بسیار مؤثر در مجامع بین المللی، احاطه تحسین برانگیز و تخصصی بر جغرافیای سیاسی و تاریخ سیاسی جهان و اسلام و… از توانایی ها و ظرفیت های بزرگ ایشان حکایت می کرد؛ فرصتهایی که حتی برای استاد و مراد او هم پیش نیامده بود. بالآخره در غروب چهاردهم خرداد، خبرگان رهبری ردای ولایت و زعامت شیعه را برازنده قامت ایشان دید و باوجود مخالفت ایشان با اکثریت قاطع آرا به تصویب رساند.
او از همان ابتدا با تمسک به آیه شریفه «یا یحیی خذ الکتاب بقوة» و طرح آن در محافل مختلف نشان داد که گر چه خبرگان بار سنگینی به دوش او گذاشته، اما حالا که پذیرفته با قوت تمام این مسئولیت عظیم را اداره خواهدنمود.
برای بسیاری باورکردنی نبود بعد از امام خمینی (ره) آن یگانه دوران با آن عظمت مثال زدنی کسی بتواند جای خالی ایشان را پر کند، اما امروز بعد از گذشت بیشتر از سه دهه از زعامت این حکیم فرزانه و ورود به دهه چهارم با یک نگاه به گذشته بنظر می رسد شخصیت عظیم ایشان هم مثل امام خمینی (ره) احتیاج به بازخوانی و مطالعه جدی تر و عمیق تر دارد. امتداد امام خمینی (ره) در تمام صحنه های سخت تصمیم گیری و اداره کشور، مهار بحران های داخلی و خارجی، به خاک انداختن تمام رقیبان پرمدعای دشمن مستکبر و… با همان صلابت و استواری و شکوه، با همان حکمت و حلم و دوراندیشی دیده می شود. هر چه در این سه دهه به این سو حرکت نماییم این احساس در سرتاسر وجود انسان بیشتر و عینی تر می شود که وجود ایشان همان خمینی است با اقتضائات جدید و با مسائل نوپدید که در زمان زعامت امام ره وجود نداشت.
اشاره به بعضی از ابعاد شخصیتی این رهبر حکیم و بعضی از سیاست های حکمرانی وی شاید بتواند قطره ای از این دریای آرام و ذره ای از این در مکنون را بنمایاند.
۱- ایمان قلبی راسخ به وعده های خداوند و آیات قرآن و سنت های تغییر ناپذیر الهی
گفتن چنین کلماتی در مقام ادعا آسان است، اما در بحبوحه بحرانهاست که ارزش انسا نها و پایبندی آنها به خداوند و دستورات او نمایان می شود. هستند سیاستمداران فراوانی که متکی به دانش سیاسی خود در مقطعی از زمان می درخشند و افول می کنند، اما سیاست ایشان دقیقاً متکی به آیات قرآن و ایمان مثال زدنی او به سخن خداست. چنین سیاستی هیچگاه به اشتباه نمی رود، پایدار می باشد و سرانجام برتری خویش را بر رقبا دیکته خواهدنمود و در نهایت بعنوان یک تز پایدار بعنوان رقیبی سترگ در قبال اندیشه های سیاسی بشری رخ نموده و قابلیت صدور به دیگر سرزمین ها را پیدا کرده و شیفتگان زیادی در اکناف عالم پیدا خواهدنمود و الان چنین شده است. شجاعت و نترسی حضرت ایشان در مقابل ابرقدرتهای خاکی در درجه اول زاییده همین ایمان آسمانی است.
۲- تقوا و خلوص مثال زدنی
از هر کدام از نزدیکان و بزرگانی که با ایشان حشر و نشر داشته اند، چه از دوران جوانی و چه دوران بعد از انقلاب سوال کنید؛ نخستین شاخصه کمالی ایشان را خلوص ایشان ذکر می کنند. آن چه برای او مطرح است فقط خدا و اسلام و مکتب اهلبیت علیهم السلام است. در این راه انواع ناملایمات را به جان می خرد و هر چه توان و آبرو دارد در این راه به کار گرفته است. فقط به ذکر یک خاطره از مرجع عظیم الشان عارف متخلق آیت الله مظاهری اصفهانی بسنده می کنم. زمانی که به سفارش آقا و بعد از درخواست های مکرر مردم و علمای استان قرار شد جناب ایشان درس و بحث قم را تعطیل و به اصفهان مهاجرت کنند، ایشان جلسه ای با روحانیان اصفهانی ساکن قم داشتند، از ایشان سوال شد که آینده این هجرت به اصفهان را چگونه می بینید، ایشان فرمودند: به خلوص آیت الله خامنه ای ایمان دارم. ببینید یک مرجع تقلید عارف متخلق این گونه نظر خویش را نادیده گرفته و به خاطر ایمان به خلوص آقا به اصفهان مهاجرت کرده و بحمدالله بسیار موفق هم بوده اند.
۳- حکمت و دوراندیشی
ایشان از اوان جوانی به خاطر انسی که با قرآن داشتند، نوع دیدگاه ها و برنامه های خویش را از قرآن و سیره معصومین گرفته و بر پایه آن آینده ای روشن برای خود و جامعه ترسیم کرده است. دقیقاً مثل تصمیمات حکیمانه امام در تأسیس سپاه، کمیته امداد، بسیج مستضعفین و… که هر چه می گذرد حکیمانگی و دوراندیشانه بودن این تصمیمات الهی بیشتر رخ می نماید، تصمیمات و برنامه های ایشان هم همین گونه است؛ نهادها و مراکز علمی، آموزشی پژوهشی که در داخل و خارج از کشور ایشان موسس آن بوده یا به سفارش ایشان تأسیس شده حالا بعد از گذشت چند دهه ارزش و مکانتش برای بعضی از خواص روشن شده است. دانشگاه بین المللی المصطفی، مرکز کامپیوتری نور، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، تنها سه نمونه از ده ها مؤسسه و مراکزی است که تأثیرات هر کدام و موفقیت های هریک در تبلیغ دین، پاسخ به مسائل علمی روز، پاسخ به شبهات دگر اندیشان خود نیازمند نگارش کتابی مستقل است. فرماندهی مستقیم سپاه قدس، هدایت و رهبری برنامه های صنایع موشکی و نظامی از دیگر برنامه های موفق ملی است که با راهبری مستقیم معظم له سامان یافته است.
نفوذ در عمق راهبردی دشمن، انتقال بحران ها و درگیری ها از داخل کشور به مرزها یا داخل مرزهای دشمن. راهبری نهضت مقاومت در دنیا و تغییر دادن موازنه قدرت به نفع جبهه مقاومت و آغاز پیروزی های پیاپی مقاومت بر رژیم صهیونیستی و امریکا در دوره رهبری ایشان، از دیگر اقدامات و کارهای کارشناسی شده و دور اندیشانه این انسان حکیم است.
۴. مدیریت بحران ها
همه می دانند که بحران هایی که در طول این سه دهه از سوی دشمنان خارجی و دگراندیشان داخلی بر کشور تحمیل شد در کمیت و کیفیت بسیار بیشتر و بعضاً سنگین تر از بحران های دوران رهبری حضرت امام بود. اگر مدیریت حکیمانه و تحمل و بردباری ایشان نمی بود هر یک از آنها می توانست صدمه ای بزرگ به انقلاب و کشور وارد کند و حتی ملک و مملکت را به عرصه نابودی کشاند؛ اگر امام با خیانت یک مرجع تقلید و بعد از آن با ساز جدایی زدن بعضی از نزدیک ترین یاران خود مواجه گردید، ایشان هم با مقابله یک مرجع تقلید و با جداشدن طیفی از انقلابیون مواجه شد؛ نزدیکترین یارانش در ادامه راه کم آوردند و جامعه را به مرز خطرناک دوقطبی رساندند و در زمانی که غریبانه و مظلومانه فریاد این عمار سر می داد با تمام توان این بحران ها و فتنه های خطرناک را مدیریت نمود و در قبال ریزش نیروهای واداده، نیروهای معتقد تازه نفس جایگزین آنها نمود و همچون مادری در راه حفاظت از انقلاب انواع بلاها و خیانت ها و دورویی یاران روز گذشته خویش را به جان خرید، تحملشان کرد، فتنه هایشان را مدیریت نمود، فرزندان انقلابی و سپاهی و بسیجی اش را جلو چشمانش پرپرشده دید و داغشان را به جان خرید تا انقلاب خمینی و پایه های نظام نوخاسته او مستحکم گردد و کشتی انقلاب را چنان هدایت نماید که امروز خیلی از همان افراد لب به ستایش او بگشایند.
۵. تربیت جوانان آماده شهادت و راهبری فرماندهان متخصص
اگر جوانان در دفاع مقدس مجذوب امام بودند و در راه شهادت مسابقه می دادند، امروز هم اگرچه فضا متفاوت شده و موج مادی گری و ثروت اندوزی به خاطر اتخاذ سیاست های لیبرالی و سرمایه داری از جانب طیفی از مسئولین مملکتی بخشی از مردم را هم با خود برده، اما باز هم همان جوان ها با همان صفا و عشق و بی پیرایگی در داخل و خارج از کشور به عشق این رهبر الهی آماده شهادتند و در عمل هم در سوریه و عراق و لبنان و یمن آنرا به اثبات رسانده اند. امروز بسیج و سپاه خمینی بین المللی شده و آرزوی دیرینه آن راد مرد توسط جانشین او عملی گشته است. اگر آن روز امثال شهید چمران و باکری و همت و خرازی و.. در مکتب خمینی پرورش یافتند، امروز هم در مقیاسی بس وسیع تر و جهانی تر، سرداران و فرشتگانی چون شهیدکاظمی، شهید سردار سلیمانی، شهید حسن طهرانی مقدم، شهید حججی، شهید عماد مغنیه شهدای هسته ای چون شهریاری و احمدی روشن و صدها شهید مدافع حرم و هزاران شهید زنده ای که آماده جانفشانی هستند، بعنوان دست پروردگان و تربیت شدگان مکتب امام خامنه ای که امتداد مکتب امام خمینی است، رونمایی شده اند. امروز آقای ما سخن از ضرورت روی کارآمدن دولت جوان حزب اللهی به میان آورده تا تحولی شگرف در مدیریت کشور و جراحی فوری و لازم در مدیریت اجرایی کشور صورت دهند.
۶. تئوریزه کردن اندیشه های امام خمینی و نظام سازی برای آن
بسیاری از اندیشه های امام خمینی (ره) در فرصت کوتاه رهبری ایشان فرصت تبدیل شدن به نظام نیافت. این مهم در دوران زعامت رهبر معظم انقلاب عملی شد. فلسفه سیاسی امام در چارچوب مردم سالاری دینی ارائه شد و در عمل هم تمام توان به کار رفت تا صدمه نبیند. صدور انقلاب که در آن زمان به کندی و تا حدودی بدون برنامه پیش می رفت، در این سه دهه نظام مند گردید و با هزاران ساعت نفر مشاوره با استراتژیست های متخصص و جهادی تدوین و قدم به قدم در حال پیشروی و پیاده شدن طبق برنامه تعریف شده است. طرح بحث تهاجم فرهنگی و مبارزه با فساد از سه دهه پیش، طرح بحث مبحث علوم انسانی اسلامی، طرح نظریه اقتصاد مقاومتی و پیگیری های مجدانه حضرت ایشان از دیگر موضوعات بنیادی و کلیدی است که در سطح جامعه در امتداد نظام سازی اسلامی مطرح نموده اند. امروز دشمن با هر برنامه و حیله ای که وارد شود پیشاپیش نحوه برخورد و مقابله با او آماده و بعد از مدتی کوتاه دست از پا درازتر عقب نشینی می کند. امروز انقلاب ایران آرام آرام از مرحله تدافعی و خنثی کردن نقشه های دشمن به مرز تهاجم به پایه های لیبرال دمکراسی رسیده و انشاالله از این به بعد باید منتظر سیلی های سهمناک انسان های عدالتخواه بر پیکر رو به افول این مکتب بشری رو به زوال باشیم. بیانیه مهم، مبتکرانه و متفکرانه و دوراندیشانه گام دوم در این راستا تهیه و ابلاغ گردیده است. امروز این قدرت نظام سازی رهبری معظم انقلاب تحسین دوست و دشمن را برانگیخته و دقیقاً مثل زمان امام دیگر بزرگی نمانده که در قبال عظمت و کاردانی ایشان سر تسلیم فرود نیاورد.
۷. جامعیت و ورود کارشناسانه به مسائل
از خصوصیت های این رهبر فرزانه جامعیت ایشان در امور مربوط به رهبری یک ملت و جامعه است. او با جوانها، جوان است با شعرا به زبان شعر سخن می گوید، با ادیبان، ادبی و با هنرمندان، هنرمندانه، با قاریان قرآن، قرآنی، با مداحان و مرثیه سرایان، با لطافت و احساس و با متخصصان فنون مختلف عالمانه و کارشناسی شده سخن می گوید و با مدیریت مثال زدنی توانسته از هر قشر و گروهی جبهه ای متشکل در امتداد اهداف انقلاب تأسیس نماید و آن جا که وظیفه دیگران است که متخصصانه ورود کنند، در قبال آرای آنان تمکین کرده و ترتیب عملی می دهد. با مجتهدان و عالمان دینی، سیاستمداران کشوری و بین المللی به شکلی عالمانه و مسلط سخن می گوید که حظ می برند و زانوی تواضع می زنند و ناخودآگاه به کرنش می نشینند. با مراجع عظام تقلید بسیار دوستانه و محترمانه ارتباط دارد و همچنان مشاوره و دیدارهای خصوصی خویش را با آنان حفظ نموده است. نظرات کارشناسانه ای که در امور حوزه و دانشگاه داده هر جا اجرا شده ثمرات آن آشکار شده و باعث تحرک بیشتر این مراکز در امتداد اهداف بلند انقلاب گردید است.
۸. استکبار ستیزی قدرتمندانه
استکبار و در رأس آن امریکا از ابتدا سر سازگاری با انقلاب مردمی ایران نداشت و سنگین ترین سناریوها را ضد آن اجرا کرده و می کند. امام هم که از ابتدا اینها را خوب شناخته بود، فرمود: امریکا ام الفساد قرن است، هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید. در میان سیاستمداران جهان کسی را جز آیت الله خامنه ای نمی شناسیم که در عمر سیاسی خود ده دوره با شش رئیس جمهور امریکا، دونالد ریگان (یک دوره)، بوش پدر (دو دوره)، بیل کلینتون (دو دوره)، بوش پسر (دو دوره)، باراک اوباما (دو دوره) و اخیراً ترامپ، پنجه در پنجه افکند و تماماً از صحنه کارزار پیروزمندانه بیرون آید و امروز مکرر در مکرر سخن از افول سیاست لیبرال دمکراسی آمریکا بزند و به صورت قطعی ادعا کند که افول تدریجی آمریکا شروع شده و لب گودال سقوط است. خود آنان در توصیف ایشان گفته اند سیاست ها و نقشه های پیچیده ما با یک سخنرانی ایشان نابود می شود.
در هر صورت این نگاهی بسیار مختصر و نمی از یم بود و شمردن یکایک آنان نیازمند تدوین چند مجلد کتاب است. در یک جمله باید گفت خامنه ای امتداد شکوهمند خمینی است.

1399/03/17
14:27:30
5.0 / 5
2428
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس