با ارائه محمود فروزبخش؛

بررسی و نقد كتاب فرهنگ سیاسی محمود سریع القلم انجام شد

بررسی و نقد كتاب فرهنگ سیاسی محمود سریع القلم انجام شد عطر حرم: سومین جلسه از چهارسوق اندیشه سیاسی با بررسی و نقد كتاب فرهنگ سیاسی محمود سریع القلم اجرا شد.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، سومین جلسه از چهارسوق اندیشه سیاسی با بررسی و نقد کتاب فرهنگ سیاسی محمود سریع القلم اجرا شد. این جلسه علمی با ارائه محمود فروزبخش سه شنبه ۱۵ تیرماه در خانه مشروطه اصفهان اجرا شد. فروزبخش در ابتدای این جلسه اشاره کرد: سریع القلم تمامی دوره تحصیلات آکادمیک خودرا در آمریکا گذرانده است و این مطلب بر روی نوشته ای او تأثیر بسزایی گذاشته است. بطوریکه در این کتاب هم روح جهانی شدن و اصالت توسعه به صورت پیش فرض پذیرفته شده و نویسنده به دنبال ارائه راهکاری برای برقراری توسعه است.
معاون پژوهشی خانه مشروطه اصفهان با اشاره به مقدمه کتاب فرهنگ سیاسی ایران اظهار داشت: آن چه سریع القلم در این کتاب به صورت پیش فرض پذیرفته، تقدم توسعه اقتصادی بر توسعه سیاسی است. او تحقق مقولات آزادی و جامعه مدنی را تا پیش از قطع دست دولت از اقتصادی، ناممکن می داند و تجربه لیبرالیسم پس از تجربه استقلال مالی و خصوصی سازی میسر است. وی با اشاره به تفکرات حسین بشیریه اشاره کرد: با این نگاه سریع القلم درست در مقابل بشیریه قرار می گیرد، برای اینکه بشیریه پروسه گذار به دموکراسی را بدون پیش شرط می داند حال آن که در نزد سریع القلم اقتصاد رهاشده از تمرکز دولت بر برقراری دموکراسی اولویت دارد. این پژوهشگر حوزه تاریخ اضافه کرد: سریع القلم معتقد می باشد ایرانیان فرهنگ سیاسی خاص خودرا دارند که در ضمن قرن ها شکل گرفته و اساس این روحیه سیاسی، عشیره گرایی است. وی معتقد می باشد فرهنگ عشیره گرایی به صورت ناخودآگاه امروز هم در عمل سیاسی ما مشهود است. بی اعتمادی، مشاجره طلبی، حس تعلق بجای تعقل، فردگرایی منفی و حس عدم امنیت و همراهی نکردن با حکومت مرکزی همچون این روحیات است. فروزبخش در انتقاد به نوع نگاه سریع القلم اظهار داشت: سریع القلم صفاتی را برای ایرانیان قائل است که بعضاً به صورت روزمره هم این صفات را می بینیم اما مشکل این نویسنده آن است که گاهی این صفات را در مقام ذات ایرانیان بیان می کند. این در حالیست که خود دکتر سریع القلم نیز اعتراف می کند که این صفات با آموزش صحیح قابل اصلاح هستند. پس برای این صفات نباید جنبه ذاتی قائل شویم بلکه برای یافت صفات ذاتی ایرانیان باید به دنبال خط هویتی عمیق تری باشیم. اشکال کار این نوع نگاه ها این است که معمولاً بر روی گسستگی ها تاکید می کنند حال آن که باید پرسید پیوستگی هویتی ایرانیان چگونه حاصل شده است و کدام ظرفیت ما می تواند این عیوب را برطرف کند. وی با اشاره به نقاط مثبت این کتاب گوشزد کرد: آقای سریع القلم به نقاط ضعف فرهنگ سیاسی ایرانیان به خوبی دست گذاشته اند و صورت مسئله خوبی را با کمک ۹۰۰ پرسش نامه باز می کنند اما به یک باره جواب همه مسائل را در خصوصی سازی و کاهش تمرکز دولت بر اقتصاد عنوان می کنند و بر این باورند که این اصلاحات باید از بالا به پایین صورت گیرد و ساختارهای حکومتی دراین زمینه نقش اول را ایفا می کنند. نویسنده کتاب شهر گنبدهای فیروزه ای و کاشی های شکسته تذکر داد: حرکت به سمت توسعه بااینکه ضروری می باشد، اما تذکر اصلی این است که آیا ما نسبت به دارایی ها و ظرفیت های منطقه ای خود دقت لازم را داریم یا تنها به نسخه های جهانی توجه می نماییم و پیش فرض های مشخصی را مبدأ قضاوت خود قرار می دهیم. حاصل چنین نگاهی متنی می شود که در آن فراوان از کلمه «باید» استفاده شده است و شاید نتواند با مخاطب ایرانی خود ارتباط بگیرد.


منبع:

1399/04/19
16:06:38
5.0 / 5
2785
تگهای خبر: آموزش , دكتر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس