عضو هیئت علمی جامعة المصطفی:

به روزترین شخصیت ها در جامعه ما مراجع هستند

به روزترین شخصیت ها در جامعه ما مراجع هستند به گزارش عطر حرم عضو هیئت علمی جامعة المصطفی با حضور در برنامه «بدون توقف» كه شب گذشته ۳۰ تیرماه از شبكه سه سیما به روی آنتن رفت با تاكید بر اینكه نسبت به مسائل جدید اتفاقا به روزترین شخصیت ها در جامعه ما مراجعند، عنوان كرد: الان متأسفانه برخی در دین سلیقه ای شدند و خودشان در مورد احكام نظر می دهند.


به گزارش عطر حرم به نقل از برنامه بدون توقف، حجت الاسلام «ناصر رفیعی محمدی» در این برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه بعضی می گویند که احکام دین برای ۱۴۰۰ سال پیش است، اشاره کرد: ما یک اصول ثابتی در دین داریم. دین می گوید صداقت، امانت داری، راست گوی؛ مگر این اصول فرق می کند، اما نسبت به مسائل جدید اتفاقا به روزترین شخصیت ها در جامعه ما مراجع هستند، یعنی در مورد هر مساله ای که فکر کنید جواب دارند، یعنی اگر نتواند جواب بدهد دیگر مرجعیت ندارد، الان بگوئید در کره مریخ وضعیت نماز چطور است باید جواب بدهند.
وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مبحث تقلید از مرجع در قرآن آمده است» اظهار داشت: منابع دینی ما طبق تصریح خود قرآن از سه ناحیه دریافت می شود: یکی خدا یعنی همان قرآن، دوم رسول اکرم(ص) که رسول الله مستقلا بر مبنای وحی صحبت می کنند، خداوند به پیغمبر(ص) می فرماید ما این قرآن را بر تو نازل کردیم و تو برای مردم توضیح بده. پیغمبر(ص) گاهی می ایستاد و به مردم می گفت ببینید چطور نماز می خوانم، همان گونه نماز بخوانید، پس نمی توانیم بگوییم تنها منبع دریافت همه مطالب ما قرآن است چون خود قرآن به پیامبر(ص) می فرماید تو هم بگو. منبع سوم هم اهل بیت(ع) هستند که آنها هم توضیح می دهند. بر این اساس مجموعه ای از روایات داریم که تعداد آنها هم کم نیست، نگاه فهم دینی از قرآن و روایات احتیاج به علومی دارد که مرجع تقیلد و عالم دینی باتوجه به علومی که دارد شروع می کند به نظر دادن در مورد مسائل مبتلابه جامعه و مسائلی که مردم به آن نیاز دارند، بنابراین هر مُقلدی هم باید بر مبنای همان عمل کند. الان متأسفانه برخی در دین سلیقه ای شدند و خودشان نظر می دهند. حالا مثلا شما از کجا در قرآن می توانید احکام خمس را درآورید یک آیه در قرآن در مورد خمس صحبت کرده جزئیات آنرا مرجع باید تشریح کند.
مدیر گروه شییعه شناسی و رئیس مجتمع تاریخ جامعة المصطفی با تاکید بر اینکه من با کلمه دین گریزی مخالفم، اظهار نمود: به نظر من سستی در دین صحیح است، چون بسیاری از جوان ها که نماز نمی خوانند وقتی می پرسم شما منکرید می گویند نه، حالش را نداریم، همین آدم وقتی می آید کربلا نماز مستحب هم می خواند، من این را در کاهلی و تنبلی می بینم، دین ستیزی هم بسیار کم داریم.
رفیعی در ادامه به بعضی از عواملی که جوانان از دین زده می شوند اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از آنها ضعف معرفتی است. مثل اینکه آثار نماز را نمی دانیم و نمی شناسیم. ما این معرفت و شناخت را باید قوی نماییم. فقط گفتیم نماز بخوان. آن قدر در جزئیات غرق شدیم که آن توجه را فراموش کردیم. یک بخش دیگر تضعیف باورها به خاطر شبهات است. دیگری ناسازگاری بین آموزه های دین و عملکرد عالمان دینی است که خیلی مؤثر است و البته عکس آن هم وجود دارد، یعنی در همین تهران مساجدی رفتم که آن قدر جوان دارد که من تعجب کردم و دلیل آن هم حضور یک امام جماعت جوان است.
این استاد حوزه همینطور بیان نمود: جالب است که چقدر عملکرد علما می تواند در بین مردم تأثیرگذار باشد، در همین زمان کرونا بعضی از دوستان طلبه ما رفتند غسالخانه و جسد افراد را غسل دادند، چون در ابتدا اجساد بدون غسل دفن می شدند که حوزه وارد شد. آقای فلاح زاده رفت پیش دکتر مرندی. ایشان نظر دادند که ویروس منتقل نمی گردد، اما باز هم کسی برای غسل دادن نمی رفت تا چند نفر از بانوان طلبه فاضل ما رفتند و اجساد بانوان را غسل دادند که چقدر هم تأثیرگذار بود و مورد دیگری که سبب زده شدن جوانان از دین می شود سخت گیری و یا سهل گیری خانواده هاست یعنی عدم اعتدال در خانواده ها در برخورد با احکام دینی که هر کدام با افراط و تفریط می تواند مشکل ساز شود.
وی در پاسخ به این پرسش که «اگر روحانی که مسؤلیتی هم دارد بدون توجه به جایگاه و مسؤلیتش دست به اعمال نادرستی بزند و برایش مهم نباشد که دیگران چه می گویند باید با او چه کنیم» اظهار داشت: روحانیت دادگاه ویژه دارد و این موارد را بررسی می کند، که اتفاقا هم سخت گیری و هم برخورد می کند، این دادگاه را حضرت امام(ع) تأسیس کردند که به صورت خاص موارد و اتهامات بررسی می شود و بارها این دادگاه حکم کردند به خلع لباس، زندان و یا تذکر.
این سخنران در انتها در پاسخ به این پرسش که «می شود برخی از احکام را بنا بر زمان خودش بسنجیم علت آنرا درآوریم و بنا بر مقتضیات امروز پیاده کنیم» عنوان کرد: این دقیقا همان کاری است که مرجع تقلید انجام می دهد، یعنی تحقیق می کند و وقتی به نتیجه رسید حکم می دهد، کما اینکه هم اکنون در قوانین ثانویه دیه مساوی اعلام شد، در کلیات مباحث قرآنی قرآن یک هدفی دارد از مثالش و آن پی بردن به نظم است.
منبع:

1399/04/31
14:02:07
5.0 / 5
2571
تگهای خبر: اسلام , امام , پیامبر , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس