تو نیكی میكن و در دجله انداز، كه ایزد در بیابانت دهد باز؛

رمی كرونا در عید قربان

رمی كرونا در عید قربان به گزارش عطر حرم سال جاری كه كرونا همه، حتی حاجیانِ چند سال در انتظار نشسته را خانه نشین كرده است، به جای قربانی كردن تعلقات و زیبایی ها از فرصت ها استفاده نمائیم و پلاسما و خون اهدا نماییم.خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: به لطف! کرونا که روزی آنرا میهمان ناخوانده خواندیم و الان دیگر کنگر خورده و لنگر انداخته و صاحبخانه ها را یکی یکی از خانه بیرون می کند، بساط سفره موسم حج هم جمع شده؛ دیگر امسال در روزهای محرم حاجی های کله تراشیده با عرقچین های سفید را نمی بینیم!
تراشیدن موی سر در اعمال حج برای خودش حکایتی دارد؛ باید موی سر تراشیده شود تا زیبایی های ظاهری به کلی تمام شود! باید تعلقات دنیا حتی وابستگی به موی سر را کَند و ریخت دور!
سر بکش از تیغ و فرود آر سر، گر سر مویی است علایق تو را
کرده ز سر قید علایق به در، نیست یکی خدمت لایق تو را
کرونا شود سبب خیر اگر خدا خواهد
اما یک سوال؟ یعنی حالا که امسال کسی زائر خانه خدا نشده و اعمال حج هم صورت نمی گیرد، نباید در عید قربان، قربانی دهیم؟ نباید زیبایی و تعلقات خودرا قربانی کنیم؟
راستش را بخواهید جواب این است که: نه جانم! درست است که سفره اعمال حج جمع شده اما موجب و بانی جمع شدن سفره که همان کرونا خان است راه دیگری برای آنها که اهلش هستند باز کرده است و اینجاست که می فرماید: "عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد"
از اردیبهشت ماه بود که مدیرعامل سازمان انتقال خون اعلام نمود: «بهبودیافتگان کرونا در پلاسمای خود پادتن ضد ویروس دارند که برای نجات بیماران مبتلا مفیدست.»
پس چه فرصتی از این بهتر که بهبودیافتگان به شکرانه سلامتی خود، پلاسمای خون خودرا اهدا کنند! روز گذشته هم روز اهدای خون بوده؛ چه بهانه ای از این بهتر که وقتی مقرر است زندگی کردن کرونایی را موقتاً یاد بگیریم از این فرصت استفاده نمائیم و در روز عید قربان از پلاسمای خون مایه بگذاریم و به هموطنانی که کرونا سلامتی شأن را مختل کرده کمک نماییم.
البته پلاسما درمانی برای بیماران کرونایی شرایطی دارد؛ یکی از آنها این است که فرد اهداکننده پلاسما خودش به کرونا مبتلا شده باشد و حداقل ۱۴ و ترجیحاً ۲۸ روز پس از بهبودی برای اهدا به مرکز انتقال خون مراجعه کند و تا ۳ مرحله طی ۳ ماه می تواند اهدای پلاسما را ادامه دهد.
مورد بعدی این است که سن اهدا کننده باید بین ۱۸ تا ۶۰ سال باشد.
آماری که تا روز گذشته سازمان انتقال خون از اهدای پلاسما داده ۲۱۰۰ تا ۲۲۰۰ واحد پلاسما است که نیاز کشور ۱۰ برابر بیشتر از این آمار است.
پلاسمای اهدایی بعد از تزریق زودرس در بیماران بد حال (در خطر مرگ) در بازه زمانی ۱۴ روزه، مرگ مبتلایان را به ۱۸ درصد کاهش می دهد؛ اما اگر این تزریق با تأخیر صورت گیرد، آمار به ۵۰ درصد مرگ و میر می رسد.
ای که دستت می رسد کاری بکن!
پس هرچه سریعتر پلاسما به بیماران کرونازده برسد، مرگ و میر هم کمتر اتفاق می افتد. از آن جایی هم که هر روز دایره مبتلایان کوچک تر و کوچک تر می شود و ۲۸ استان در وضعیت قرمز قرار گرفته اند؛ با اخبار وحشتناکی که هر روز از رکوردزنی کرونا در آمار مبتلایان و جان باختگان می شنویم، شاید در آمار مبتلایانی که فردا اعلام می کنند ما هم یکی از آن چند هزار نفر باشیم!
جدا از ماسک زدن و رعایت پروتکل های بهداشتی که راه پیش گیری از مبتلا شدن و انتقال دادن است، برای خوب شدن حال بیمارانی که به کرونا مبتلا شده اند، تا رسیدن واکسن و ریشه کن شدن این ویروس، ظاهراً اهدای پلاسما "کاچی به از هیچی" ست تا کمی چرخه انتقال ویروس را کندتر کند.
دیروز که در حال چک کردن صفحه اینستاگرام بودم، چند نفر از مخاطبینم که خون و پلاسما اهدا کرده بودند، پست و استوری گذاشته بودند؛ یکی از آنها به نیت دوست و پدرش راهی سازمان انتقال خون شده بود که موجب شد من هم دورادور از حال و هوای سازمان انتقال خون باخبر شوم؛ اینکه تخت های سالن اصلی مرکز انتقال خون در روز ملی اهدای خون خالی باشد ناراحت کننده بود ولی با این وجود سازمان، امتیازاتی برای اهداکنندگان در نظر گرفته، آن هم این است که هم کارتان را بدون صف و نوبت انجام می دهند و هم هزینه ایاب و ذهاب را تقبل می کنند! تازه کارتان که تمام بشود در انتهای سالن به صرف آبمیوه و ویفر پذیرایی می شوید.
امیدواریم که خدا هم این قربانی صرف زمان یک ساعت و نیمه و پلاسمای خون را به اندازه قربانی حاجیان در روز عید قربان از اهداکنندگان بپذیرد.

1399/05/10
23:16:44
5.0 / 5
2514
تگهای خبر: بهداشت , زیبایی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس