آیت الله جوادی آملی:

امیدواریم نادانی برخی افراد به دانایی تبدیل گردد

امیدواریم نادانی برخی افراد به دانایی تبدیل گردد آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: اگر بیگانه ای می خواهد بین كشورها را به هم بزند موفق نخواهد شد و اگر دوست نادانی دست به این كار زده است امیدواریم نادانی او به دانایی تبدیل گردد.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، به دنبال اقدام شنیع و توهین آمیز قرآن سوزی در سوئد، آیت الله جوادی آملی طی پیامی این اقدام را محکوم نمود و اظهار داشت: به کشورهایی مثل فرانسه و امثال آن هشدار، موعظه و نصیحت می نماییم که اجازه ندهند در کشورشان به قرآن کریم و پیامبر عظیم الشان هتکی کند و اگر بیگانه ای می خواهد رابطه ی بین کشورها را برهم بزند موفق نخواهد شد و اگر دوست نادانی دست به این کار زده امیدواریم نادانی به دانایی تبدیل و مسئولان این کشور هم خردمندانه این مشکلشان را حل کنند و اجازه ندهند که به مقام هیچ پیامبر، کتاب های آسمانی و وحی ای از وحی های الهی خدای ناکرده مورد هتک قرار بگیرد. متن این پیام به این شرح است:
أعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ
«اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ‏ وَ صَلَّی اللَّهُ عَلَی ‏جَمِیعِ الْأَنْبِیاءِ وَ الْمُرْسَلِینَ‏ وَ فَاطِمَةُ الزَّهْراء سَیدَة نِسَاءِ الْعَالَمِینَ بِهِمْ نَتَوَلَّی‏ وَ مِنْ أَعْدَائِهِمْ‏ نَتَبَرَّءُ إِلَی اللَّه».
تنها چیزی که جهان را حفظ می نماید عقل است و عقل. مرحوم کلینی که از علمای بزرگ و بزرگوار جهان اسلام است، در کتاب شریف کافی مقدمه ای دارد؛ این مقدمه پنج شش صفحه است. آخرین سطر مقدمه کافی کلینی این است: «إِذْ کَانَ الْعَقْلُ هُوَ الْقُطْبَ الَّذِی عَلَیهِ الْمَدَارُ وَ بِهِ یحْتَجُّ وَ لَهُ الثَّوَابُ وَ عَلیهِ الْعِقَابُ»؛ [۱] فرمود قطب فرهنگی جهان عقل است. این حرف کلینی است؛ از بس در روایات تأمل کرد، تدبّر کرد، فحص کرد، بحث کرد، جدّیت کرد، هر چه بیشتر جدّیت کرد از عقلانیت و وحیانی بیشتر مطلع شد. ایشان می گوید قطب فرهنگی جهان عقل است «إِذْ کَانَ الْعَقْلُ هُوَ الْقُطْبَ الَّذِی عَلَیهِ الْمَدَارُ وَ بِهِ یحْتَجُّ وَ لَهُ الثَّوَابُ وَ عَلیهِ الْعِقَابُ»؛ احتجاج خدا و بنده در مدار عقل است، ثواب دادن در مدار عقل است، عقاب کردن در مدار عقل است.
اگر این عقل باشد، دیگر قسمت مهم بودجه این سرزمین صرف آدم کشی نمی گردد. شما کارخانه هایی که سه شیفته سرگرم ساخت اسلحه آدم کشی اند را بررسی کنید، قسمت مهم بودجه این سرزمین، یعنی کره زمین و قسمت مهم بودجه ای که از جای دیگر به این سرزمین آمده، صرف آدم کشی می شود؛ سرّش آن است که این خودرا بجای خدا می بیند، از هیچ جا کمک نمی گیرد.
اینکه می بینید معاذالله برخی ها به وجود مبارک پیغمبر (علیه و علی آله افضل صلوات المصلین) اهانت می کنند یا به قرآن اهانت می کنند، این کشورها باید بدانند که روی شاخه درخت نشستند و دارند ریشه آنرا قطع می کنند! آنها آمدند جهان را به عقل نزدیک کنند تا عاقلانه و موحّدانه در کمال سلامت و سِلم زندگی کنند. جهان منهای عقل می شود جنگ جهانی اول و دوم یا جنگ های نیابتی. جهان منهای عقل می شود که شبانه روز سه شیفته اسلحه های آدم کشی است، این جهان است! یا اهانت به وجود مبارک پیغمبر (علیه و علی آله آلاف التحیة و الثناء) است یا اهانت به قرآن کریم که همه این معارف بلند را از قرآن کریم داریم.
به فرانسه و امثال فرانسه هشدار می دهیم، موعظه می نماییم، نصیحت می نماییم که اجازه ندهند در آن دیار در آن سرزمین در آن بلاد و در آن کشورشان کسی به مقام مقدّس قرآن کریم، کسی به مقام مقدّس پیغمبر (علیه و علی آله آلاف التحیة و الثناء) هتکی کند. اگر بیگانه ای می خواهد بین کشورها را به هم بزند موفق نخواهد شد و اگر دوست نادانی دست به این کار زده است امیدواریم نادانی او به دانایی تبدیل گردد و مسئولان این کشور هم خردمندانه این مشکلشان را حل کنند و اجازه ندهند که به مقام هیچ پیامبری، هیچ کتابی از کتاب های آسمانی و هیچ وحی ای از وحی های الهی خدای ناکرده مورد هتک قرار بگیرد.
«غَفَرَ اللهُ لَنَا وَ لَکُمْ وَالسَّلامُ عَلِیْکُمْ وَ رَحْمَة اللهِ وَ بَرَکاتُه».

1399/06/16
22:51:38
5.0 / 5
2003
تگهای خبر: اسلام , پیامبر , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس