رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:

محبت اهل بیت(ع) نزدیك كننده قلوب مسلمین است

محبت اهل بیت(ع) نزدیك كننده قلوب مسلمین است به گزارش عطر حرم رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی محبت اهل بیت(ع) را در كنار گرایش به كتاب الله، نزدیك كننده قلوب مسلمین از شیعه و اهل سنت دانست.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری در برنامه "سوفیا" که از شبکه رادیویی گفتگو پخش می شود، با اشاره به اینکه کتاب و سنت، محور اصلی تقریب مذاهب اسلامی است، اضافه کرد: آنچه مسلمانان را گرد هم می آورد و نقطه نظرات عالمانِ مسلمان را به هم نزدیک می کند، کتاب و سنت بوده و محبت به اهل بیت(ع) در کنار آیات شریف قرآن، آگاهی عمومی در جامعه اسلامی بوجود می آورد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که تحصیلات دانشگاهی خویش را در انگلستان گذرانده است، افزود: وحدت و انسجام و روابط همدلانه ای که قرآن بر آن تاکید دارد و سنت پیامبر (ص) بر آن استوار است، (با محبت اهل بیت(ع)) میسر خواهد بود.

مختاری اعتقاد دارد تقریب بین مذاهب با محبت خاندان (ع) نقطه اشتراک داشته و هر مذهب و گرایش و تفکری محبت به خاندان (ع) را سر لوحه برنامه های اعتقادی قرار داده است.

وی اضافه کرد: وقتی به تفاسیر مفسران اهل سنت همچون امام فخر رازی رجوع می نماییم، روایاتی ذکر می کنند که مساله مودت و محبت به خاندان (ع) را موکدا یاد شده قرار می دهد.

مختاری افزود: این ها –اهل تسنن- بر اساس روایات، مزد و پاداش را بر مبنای همین محبت می دانند و طبیعی است که در جهان اسلام، این تقریب و نزدیکی افکار و خَلق گفتمان وحدت بخش، برآمده از آیات آگاهی بخش و وحدت آفرین است که بر اساسِ محبت به خاندان (ع) اتفاق می افتد.

وی در مصاحبه با رادیو گفتگو تصریح کرد: مساله خاندان (ع) موضوعی مشترک میان مسلمانان است و تفسیر و تبیین و هم در توضیح آیات کریمه قرآن، نقش اصلی را دارند و همه مسلمانان این مهم را قبول کرده اند.

حجت الاسلام مختاری افزود: ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و در پژوهشگاه مطالعات تقریبی دوره هایی ۲۰ جلدی را به چاپ رسانده ایم که تحت عنوان سنت شریفه می باشد و بر مبنای مصادیق اسلامی چاپ شده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار داشت: همه احادیث و روایاتی که از جانب پیامبر (ص) صادر شده و راویان متعدد، چه از جانب اهل سنت و تشیع آنرا نقل کرده اند، در این کتاب ۲۰ جلدی جمع آوری و در لبنان به چاپ رسیده است.

حجت الاسلام مختاری در مصاحبه با رادیو گفتگو اظهار نمود: این کتاب ۶۰ جلد بود ولی در ۲۰ جلد به چاپ رسیده است و قسمی از روایاتِ درج شده در آن، به محبت خاندان (ع) مربوط است که از پیامبر بزرگ اسلام (ص) روایات گوناگونی وارد شده است که جز منابعِ دسته اول اهل سنت می باشد و حاکی از این معناست که گرایش به خاندان (ع) در ایجاد وحدت و روابط همدلانه مسلمانان نقش آفرین خواهد بود.1399/06/20
11:35:29
5.0 / 5
1697
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس