صالحی:

با ارتحال آیت الله تسخیری زبان گویای جهان اسلام را از دست دادیم

با ارتحال آیت الله تسخیری زبان گویای جهان اسلام را از دست دادیم به گزارش عطر حرم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهلمین روز از درگذشت آیت الله تسخیری اظهار داشت: بدون شك ارتحال این عالم ربانی برای جهان اسلام ضایعه بزرگی است و ما یك زبان گویا را از دست دادیم كه امكان دارد به سادگی قابل جبران نباشد، امید است نوع نگاه ایشان را در جامعه نخبگانی و فرهیخته اسلام تدوام ببخشند.


صالحی:

آماده ارسال//با ارتحال آیت الله تسخیری زبان گویا جهان اسلام را از دست دادیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهلمین روز از درگذشت آیت الله تسخیری اظهار داشت: بدون شک ارتحال این عالم ربانی برای جهان اسلام ضایعه بزرگی است و ما یک زبان گویا را از دست دادیم که امکان دارد به سادگی قابل جبران نباشد، امید است نوع نگاه ایشان را در جامعه نخبگانی و فرهیخته اسلام تدوام ببخشند.

به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی امروز در ارتباط زنده تصویری به مناسبت چهلمین روز از درگذشت آیت الله تسخیری مشاور عالی رهبر ایران در امور جهان اسلام اظهار داشت: آیت الله تشخیری مرد جهاد و مقاومت بود و در دهه های مختلف حیات خود در ایران و عراق این جهاد را ادامه داد.
وی با اشاره به خصوصیت های شخصیتی آیت الله تسخیری خاطرنشان کرد: این عالم بزرگ مرد گفتگو بود، از این نظر شخصیت های کمی داریم یا در دهه های اخیر می توان گفت چنین شخصیتی را نداشته ایم، آنچه ایشان را از دیگران متمایز می کند این است که آیت الله تسخیری اولا با تمام وجود معتقد به گفتگو بود و در این راه خستگی ناپذیر نشان داد، در پنج دهه اخیر در داخل و خارج کشور فعالیت ایشان در حوزه گفتگو مبین همین مساله است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: باوجود شرایط جسمی سختی که در این اواخر برای ایشان به وجود امده بود در فضاهای ارتباطاتی جهان اسلام حضور داشت. محتوای غنی ایشان در فضای گفت وگوها، تلسط بر دانش های اسلامی و فضای اجتماعی و سیاسی جهان اسلام و علاوه بر این اعتقاد به گفت گو و محتوای دانشی وی هم ارجمند و قابل توجه بود، در محافلی که حضور پیدا می کرد مخاطبین متوجه می شدند که با چه شخصیت فرهیخته و دانشمندی مواجهند.
صالحی خاطرنشان کرد: ادب فاخر و زبان ایشان در گفتگو بسیار شاخص بود، ایشان شاعری خوب و ادبیات فاخری داشت که گاهی سبب اعجاب ادیبان بود، این زبان فاخر به کمک مفاهیم بلند می آمد، خصوصیت دیگر ایشان روحیه خاص تعاملی و ارتباطی ایشان بود، ادب، تواضع، تعامل و.... در حوزه گفتگو بسیار مهم می باشد و این خصوصیت ها در آیت الله تسخیری دیده می شد.
وی اضافه کرد: ایشان در راه گفتگو با جدیت حضور داشت و زبان ویژه، روحیه خاص، تعامل و ارتباطات قوی شخصیت ایشان را به یک شخصیت متمایز در حوزه گفتگو در جهان اسلام و ایران تبدیل کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعبیر رهبر معظم انقلاب از آیت الله تسخیری که فرمودند «آیت الله تسخیری زبان گویای اسلام و تشییع بود» تصریح کرد: این جمله رهبر معظم انقلاب بسیار قابل تامل است، کسانی که کلام ایشان را در محافل خصوصی دیدند این مورد را به خوبی درک کردند.
صالحی بیان نمود: آیت الله تسخیری یک شخصیت قرآنی بود، درست است که حوزویان ارتباط قرآنی دارند اما اینکه قرآن در متن زندگی افراد قرار بگیرد مهم می باشد، ایشان از شخصیت های قرآنی قابل توجه جهان اسلام است، اثر تفسیری ایشان در مورد قرآن با ادبیات به تعبیر امروزی ها فست فودی ارتباط خوبی دارد، اینکه بتوانیم کوتاه و مختصر ارتباط وحیانی را با مخاطب ایجاد نماییم بسیار مهم می باشد، مخاطب این کتاب ها باید جوانان باشند و بتوانند از این آثار استفاده کنند و این کتاب این خصوصیت ها را دارد.

وی اظهار داشت: مرحوم تسخیری در ادامه نگاه شهید صدر حرکت کرد، در کتاب تفسیر ایشان همانند یک تابلوی نقاشی نقطه های مختلف کتاب در یک مجموعه کامل متصل مفاهیم معنایی را به یکدیگر متصل و به مخاطب منتقل می کند، این نگاه شبکه ای در ایشان مشهود است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی نگاه منظومه گرا به دین و اینکه دین وحدت را در کجا و چگونه می بیند از دیگر خصوصیت های آیت الله تسخیری دانست.
صالحی افزود: یافتن تقریب، توسعه و همکاری در مشترکات تقریبی و همینطور طرح پیشگیری از بیان اختلافات از ارکان گفت وگویی ایشان بود.
وی اظهار داشت: بدون شک ارتحال آیت الله تسخیری برای جهان اسلام ضایعه بزرگی است و ما یک زبان گویا را از دست دادیم که امکان دارد به سادگی قابل جبران نباشد، امید است نوع نگاه ایشان را در جامعه نخبگانی و فرهیخته اسلام تدوام ببخشند.
منبع:

1399/07/10
13:25:15
5.0 / 5
1784
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دانش , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس